V uplynulém roce naše redakce pokračovala v tom, co děláme nejlépe – tedy v mezinárodních spolupracích s novináři z celého světa, abychom mohli přinášet originální zjištění a do dění v Česku vnášet širší kontext. Analyzovali jsme sociální sítě a další platformy, ať už kvůli jejich roli v ovlivňování veřejného mínění, šíření propagandy, nebo domlouvání nelegálních byznysů. Psali jsme o organizovaném zločinu, investičních podvodech či nemovitostech v ráji na praní špinavých peněz, v Dubaji. Opakovaně jsme poukazovali i na fakt, že do Ruska se stále dovážejí zbraně a že porušovat sankce se zázračně nepřestalo. To vše a mnohem víc přináší souhrn největších loňských kauz investigace.cz.
Audio obsah investigace.cz – podcast Odposlech
Zajímají vás naše kauzy, ale nestíháte je číst? V tom případě si je můžete poslechnout ve formě audiočlánků, které pro vás skvěle namlouvá Renata Klusáková. O každé větší kauze rovněž hovoří v podcastu Odposlech naši redaktoři. V edici Data Boutique najdete rozhovory Josefa Šlerky s experty o zajímavých datech. Veškerý náš audio obsah najdete v kanálu podcastu Odposlech na jednom místě ve všech podcastových aplikacích. Přihlásit se k odběru podcastu Odposlech investigace.cz můžete zde.
Právě završený rok jsme odstartovali případem financování fotbalových stadionů v Bosně a Hercegovině. Společně s tamními novináři investigace.cz popsala, jak s nadšením očekávanou veřejnou zakázku na celý projekt provázely pochybnosti o její podjatosti, ale i průtahy při samotné realizaci. Projekt, na němž se podíleli i čeští podnikatelé, nakonec vyšetřovala bosenská prokuratura.
Hned zkraje roku jsme se také zabývali konzervativními hnutími, jako je Aliance pro rodinu, a jejich lobbingem v rámci přijímání legislativních úprav – ať už šlo o Istanbulskou úmluvu, nebo uzákonění manželství pro všechny. Velké téma představovalo takzvané náhradní mateřství, přičemž argumentem pro jeho právní ukotvení, v Česku dosud neexistující, bylo právě rodičovství stejnopohlavních párů. Jenže možnost najmout si náhradní matku by uvítaly i páry heterosexuální, které z nějakého důvodu děti mít nemohou.
Zároveň jsme ve spolupráci s Deníkem N a našimi kolegy z VSquare mapovali, jak jsou jednotlivé konzervativní lobbistické organizace propojené a financované. Jedná se o celoevropskou síť zasahující i do USA, přičemž financování těchto organizací je nejasné.
Porušování a obcházení sankcí proti Rusku a Bělorusku se v naší redakci věnujeme dlouhodobě. Loni se investigace.cz kromě dovozu a vývozu různých surovin či materiálů zaměřila i na zbraně. Ty podle zjištění naší redakce do Ruska stále směřují. Jelikož od začátku války proti Ukrajině ale nelze tento byznys provádět přímo, využívají obchodníci tras přes země, jež jsou součástí zóny volného obchodu s Ruskem, tedy přes Kazachstán, Kyrgyzstán nebo Arménii. Jedná se sice o zbraně vhodné ke sportovnímu užití, zda ale například odstřelovací pušky používají skutečně jen závodníci, nebo i vojáci, lze těžko ohlídat.
Když už jsme u zbraní, zabývali jsme se i příběhem jako vystřiženým z hollywoodského trháku Obchodník se smrtí. Hlavní roli v něm však místo Nicolase Cage ztvárnil ruský občan Dmitrij Strešinskij, který už během války v Jugoslávii pašoval zbraně do Chorvatska. Jeho jméno rovněž figuruje ve vyšetřování ohledně ruského vlivu na americké prezidentské volby v roce 2016, a to kvůli nelegální zbrojní zakázce pro Ázerbájdžán. Bývalému kazašskému diktátoru Nursultanu Nazarbajevovi zase nakupoval letadla. Mimo to má Strešinskij sankcionovaného bratra, jenž je pravou rukou kontroverzního ruského oligarchy Usmanova. Navzdory těmto faktům Strešinskij v Česku bez problémů vyrábí pistole pod značkou Archon Firearms.
Kromě obchodu se zbraněmi jsme si posvítili i na byznys s drogami, respektive na to, jak je možné, že jejich prodejci mohou legálně inzerovat své zboží na sociálních sítích. Konečný prodej se sice odehrává na Telegramu, podle našich zjištění se však reklamy na drogy běžně objevují i na Facebooku, Instagramu či Messengeru, za což provozovatel těchto platforem, společnost Meta, dostává zaplaceno. Kontrola obsahu, na kterou se Meta odvolává, tedy zjevně příliš nefunguje.
Drogy nejsou to jediné, co lze na Telegramu sehnat. Tato komunikační platforma, často označovaná jako nový dark web, nabízí skutečně vše, po čem srdce objednatele touží. Ať už chce klient někoho zmlátit, nebo mu zapálit auto, všeho schopní „sportici“ z Telegramu jsou po několika kliknutích k mání. Stejně tak se na Telegramu dá objednat „taxík“ pro nelegální migranty – pár měsíců jsme sledovali, jak se v jednom uzavřeném kanálu shání a koordinují řidiči, aby pak dostávali pokyny, kudy a kam své zákazníky dovézt a co říkat v případě policejní kontroly.
Telegram se současně stal významnou platformou pro šíření konspirací a dezinformací. Ty největší kanály mají v Česku téměř třicet tisíc odběratelů.
Mezinárodní novinářská spolupráce týkající se zneužívání zranitelnosti ukrajinských pracovníků v emigraci vynesla autorkám cenu od International Labour Organization. Naše redakce se zaměřila na to, jak Ukrajince vykořisťují tuzemské pracovní agentury, jež svým počínáním porušují zákon. Jejich běžnou praktikou je například udělování drakonických pokut nebo zadržování mezd. Podle statistik přitom každý třetí zaměstnaný ukrajinský uprchlík v Česku získal své místo prostřednictvím pracovní agentury. Ta plzeňská, kterou naše redakce sledovala, působí na trhu již více než deset let. Protože své služby poskytuje skrze neustále zanikající a zase vznikající firmy, tedy prostřednictvím schéma přezdívaného Fénix, je jejich postihování složité.
Nebyla by to redakce investigace.cz, abychom nepřinesli další zjištění v rámci mezinárodní spolupráce zaštítěné novinářskou sítí OCCRP. Tentokrát jsme popsali vlastnictví nemovitostí v Dubaji. Shovívavost tohoto arabského emirátu ohledně zákonů, sankcí i mezinárodních zatykačů využívají drogoví dealeři, ruští oligarchové či osoby obviněné z finanční kriminality. Dubaj je zkrátka bezpečný přístav, kde lze investovat, aniž se kdokoli bude ptát, jak se tašky plné peněz, kufry se zlatem či peněženky nadité kryptoměnami ocitly v rukou svých majitelů.
Naše redakce loni popsala i šíření ruského vlivu v Evropě prostřednictvím influencerů a mladých lidí. V březnu 2024 navštívila trojice mladých Čechů Světový festival mládeže v Soči, jehož počátky sahají do dob studené války. „Delegaci“ tvořil v Rusku studující plzeňský městský zastupitel Jakub Zieba, člen KSČM Richard Štěpán a bloger a podporovatel SPD Martin Augustin. Cestovné, ubytování, plnou penzi i další náklady během třítýdenní akce, na níž vystoupili také čelní představitelé kremelského režimu, české trojici uhradil ruský stát.
Kromě festivalu mládeže se například na TikToku objevují účty, jež ukazují, jak se v Rusku skvěle žije – třeba pod názvem „Z Ruska s láskou“.
Ruskou propagandu pocházející přímo ze srdce Evropy jsme zase popsali ve dvou textech o takzvaných Doppelgangerech, tedy webových stránkách, které se na chlup podobají seriózním západním médiím. Jejich obsah je ale dramaticky odlišný. „Ministerstvo spravedlnosti zablokovalo třicet dva internetových domén, jež ruská vláda a subjekty sponzorované ruskou vládou využívaly k tajné kampani s cílem zasahovat do voleb v naší zemi a ovlivňovat jejich výsledek,“ uvedla v září americká FBI. Část infrastruktury těchto „dvojníků“ se nacházela i v Česku.
Společně s našimi kolegy z celé Evropy jsme v červenci popsali propastný rozdíl mezi tím, co Ukrajině slibuje Evropská unie, a realitou, tedy tím, jakou munici jsou evropské zbrojovky skutečně schopné vyprodukovat. Analytický text zároveň vysvětluje, proč je shánění munice tak problematické a jakou roli v jejím dodávání hraje česká muniční iniciativa.
„Jak krásný je život na naší planetě… Ale může skončit,“ píše se v příspěvku na facebookové stránce hlásící se k projektu Tvořivá společnost. O aktivitách této náboženské skupiny, mezinárodně známé pod značkou Allatra, jsme informovali v rámci další mezinárodní spolupráce. Hnutí vzniklo v Ukrajině a šíří alarmistické dezinformace například o změnách klimatu. Vůdce této organizace je v Ukrajině trestně stíhán a uprchl odtud na Slovensko, v Česku jsou stoupenci Tvořivé společnosti velmi aktivní na sociálních sítích. Na Slovensku byla za texty o Allatře vytvořené v rámci naší spolupráce popotahována státním zastupitelstvím kolegyně z Investigativního centra Jána Kuciaka. Tamní státní zástupkyně totiž patřila k příznivcům hnutí.
Uplynulý rok také přinesl diskuze o implementaci Evropského zákona na ochranu médií (EMFA). Česká vláda se proto mimo jiné musí vypořádat s tím, jak bude zacházet ve vztahu k novinářům se spywarem schopným podávat zprávy z mobilu konkrétní osoby. Že je tento druh špionážních programů Česku blízký i geograficky, jsme popsali ve dvou textech o nastrčené ředitelce jedné z největších firem světa vyrábějící spyware, tedy společnosti Cytrox, která spadá pod impérium Intellexa. To, že o své roli ředitelky penzistka z Beskyd nevěděla, je už zřejmě vedlejší. Nedaleko od jejího bydliště ale žije programátor, jenž sice tvrdí, že o této špionážní firmě nikdy neslyšel, nicméně naše zjištění naznačují, že od společnosti Intellexa dostával několik let zaplaceno.
U nastrčených ředitelů ještě zůstaneme. Naší redakci se podařilo vypátrat muže, který pro podvodnou investiční platformu Juicy Fields spravoval českou firmu. Mezi lety 2020 a 2022 tak mohli zájemci investovat do legálně pěstované marihuany. Po hlavním organizátorovi tohoto byznysu Sergeji Berezinovi, ale i bývalém policistovi z ruského Petrohradu nebo falešném hraběti z Německa, zůstalo téměř dvě stě tisíc podvedených investorů. Mezi oběťmi jsou i Češi.
Vraťme se ještě k obchodování s Ruskem. Ke konci roku jsme přinesli text o tom, jak přední český prodejce vzduchotechniky Remak, Jan Měrka, údajně nevědomě dělal byznys s význačnými postavami ruské elity, napojenými na organizovaný zločin. „No, teď mě teda dostáváte,“ odpověděl na náš dotaz ohledně propojení jeho ruských obchodních partnerů s Gennadijem Petrovem, který je považovaný za jednoho z šéfů petrohradského podsvětí z 90. let. Jeho syn, Anton Petrov, byl s Janem Měrkou více než deset let společníkem ve firmách.
Dozajista českou stopu v organizovaném zločinu jsme objevili v prodeji šifrovaných telefonů Sky ECC českou firmou. Majitelem a zakladatelem společnosti byl člověk, který je v Srbsku souzen za několik nájemných vražd. Ve Francii začal letos v srpnu soud se společností Sky Global, jež vědomě poskytovala šifrované telefony lidem z organizovaných zločineckých skupin.
Těsně na sklonku roku přišla kauza rumunských prezidentských voleb, které byly nakonec anulovány. Zda bylo toto rozhodnutí tamního soudu dobré či špatné, nechme k uvážení, důležité je, že rumunské tajné služby i další instituce detailně popsaly, jakým způsobem volby ovlivnila ruská operace. Stačilo jen pár hashtagů na TikToku, několik zaplacených influencerů a nějaké bot-účty, aby kandidát, o němž ještě pár dní před volbami skoro nikdo neslyšel, prošel se slušným ziskem do druhého kola.
A na závěr si neodpustíme drobnou připomínku v podobě Pandora Papers. Pamatujete na francouzskou vilu Andreje Babiše, kde se třeba fotil v gumovém člunu? Letos ji prodal.