Home Náš tým

Náš tým

Pavla Holcová

zakladatelka a ředitelka investigace.cz

pavla@investigace.cz

Pavla je investigativní novinářka a zakladatelka investigace.cz. Jako jediná z České republiky byla přizvána do globální investigace Panama Papers, za kterou International Consortium of Investigative Journalists získalo Pulitzerovu cenu. Spolupracovala s ázerbájdžánskou novinářkou Khadijou Ismailovou na sérii článků týkajících se nezákonných obchodních aktivit Ázerbájdžánského prezidenta a jeho rodinných příslušníků. Za tuto práci získaly obě novinářky cenu Global Shining Light Award. Společně s Balkan Investigative Reporting Network (BIRN) a Organised Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) mapovala mnoha miliardové dodávky zbraní pro konflikt v Sýrii. Spolu se svými kolegy byla za tuto investigaci oceněna Srbskou cenou za investigativní žurnalistiku. Společně s makedonskou novinářkou Saškou Cvetkovskou odhalila tajné investice bývalého šéfa makedonských tajných služeb, Sašo Mialkova. Mialkov v důsledku těchto a dalších souvisejících odhalení musel odstoupit a následně padla i makedonská vláda. Obě novinářky získaly za tuto kauzu Cenu Evropské unie za investigativní žurnalistiku. V listopadu 2016 byla Pavla vybrána mezi sto New Europe 100 changemakers, 100 lidí, kteří mění k lepšímu region střední a východní Evropy. Pro rok 2018 pak byla vybrána do iniciativy European Young Leaders. Před založením investigace.cz Pavla pracovala šest let v Člověku v tísni jako vedoucí Kubánské sekce.

 

„Když jsem pracovala v Člověku v tísni, jezdila jsem v rámci mých projektů na Kubu školit nezávislé novináře. Na jedno školení jsem odletěla s Paulem Radu, v té době již mezinárodně uznávaným investigativním novinářem. Ke konci našeho pobytu jsme zašli v Havaně do baru. Uvnitř seděl trochu nápadný muž a s ním velmi atraktivní dobře oblečená Kubánka. Paul mě na ně hned upozornil s tím, že musíme zjistit, co je ten člověk zač. Přisedli jsme si a pozvali ho na pár drinků. Po chvíli vyptávání se svěřil, že vydělává na dovozu součástek do vojenských letadel. Věděli jsme ale, že Evropa uvalila na dovoz vojenských výrobků na Kubu embargo. Zajímalo nás proto, jak součástky i nadále dováží. Prý oficiálně dováží zemědělské stroje. Paul si zapsal jméno firmy a šel na toaletu, odkud zavolal kolegovi do Evropy. Kolega skutečně našel o firmě záznamy. Řekli jsme si, že se na to doma podíváme blíž.Tutéž noc si pro nás do hotelu přišla imigrační policie. Zmobilizovali jsme naše ambasády a udělali humbuk, jak to jen šlo, ale i tak jsme skončili bez pasů a letenek na tři dny ve vězení. Tam jsem aspoň měla čas se Paula vyptat na jeho práci. Vykládal mi o investigativní žurnalistice a o mezinárodní spolupráci novinářů při sledování korupce a organizovaného zločinu. Mimo jiné řekl, že mají velký problém s Českou republikou. Jeho kolegové byli schopni vystopovat pašované cigarety na hranice Česka, ale za hranicemi neměli žádného novináře, který by s nimi spolupracoval.Až v den, kdy jsme měli odlétat, nás policie eskortovala přímo do letadla. Až těsně před odletem nám letuška přinesla zpátky naše letenky a pasy. Později jsme zjistili, že o našem zadržení neexistuje v kubánském systému žádný záznam.Když jsem se vrátila z Kuby, už mi bylo jasné, že „až budu velká”, chci dělat to, co dělá Paul. Rozhodla jsem se tedy, že začnu s Paulem spolupracovat a založila jsem České centrum pro investigativní žurnalistiku.”

 

Jaroslav Formánek

editor

jaroslav@investigace.cz

 

Jaroslav pracuje v investigaci.cz od podzimu 2018 na pozici editora. Studoval a část života prožil ve Francii. V té době také dlouhodobě spolupracoval s týdeníkem Respekt i s českou redakcí BBC, pro které zpracovával politické a kulturní zprávy z Francie. Po návratu do České republiky spolupracoval se Svobodnou Evropou, Českým rozhlasem, Lidovými novinami, časopisy Revolver revue, Babylon, Prostor, Host, Paměť a dějiny, pro Českou televizi prováděl analýzu jejího zpravodajství. Je i autorem několika beletristických knih a spoluautorem knih Čechoslováci v Gulagu. Na menší úvazek pracuje i v Ústavu pro studium totalitních režimů.

„Do investigace.cz jsem se dostal shodou dvou příznivých okolností. Oni zrovna hledali editora a já hledal podobnou práci. Vstupním pohovorem zvídavých otázek i pohledů několika párů mladých usměvavých očí jsem prošel a plácli jsme si. Posledních 30 let jsem jako novinář pracoval nebo spolupracoval s několika známými i méně známými českými médii. Teď tedy coby editor v investigaci, což je na závěr mé profesní kariéry skvělá výzva.“

 

Hana Čápová

redaktorka

hana@investigace.cz

 

Hana přišla do investigace.cz v červnu 2019 z týdeníku Respekt, pro který s přestávkami v MF Dnes, Týdnu a Lidových novinách pracovala od roku 1998. Věnovala se převážně domácí politice, ekonomickým a sociálním tématům. Několikrát byla nominována na novinářské ceny, například za texty Natálka v zemi bez zrcadel, Přelet nad vrchlabským hnízdem, Pan Zrcátko musí platit a Naleť nám a plať!, obdržela čestné uznání za článek České peklo.

„Novinařina se zrychluje a svět se propojuje. Díky tomu, jak dlouho pracuji v médiích, vnímám tuhle proměnu celkem citlivě. Zrychlování mě děsí, protože znamená povrchnější práci, někdy i rezignace na vyhledávání vlastních, dosud nepopsaných, souvislostí a příběhů. A příliš mnoho rychlých písmen, třeba i dobře myšlených, vnáší do veřejného prostoru zmatek, který je ideální živnou půdu pro nejrůznější dezinformátory. Propojování je skvělé, jenže novinář, zakotvený v Česku, dokáže jen málokdy stejně dobře popsat polskou nebo maďarskou realitu tak dobře jako kolega, který tam žije. Investigace.cz je pro mě odpovědí na oboje. Práce je tu pomalejší a soustavnější. A díky fungování v síti kolegů ze zahraničí mají texty další rozměr.“

 

 

Jakub Šimák

redaktor

jakub@investigace.cz

 

Jakub je v investigace.cz od ledna 2018. Na FSV UK vystudoval Ruská a východoevropská studia, absolvoval dlouhodobé studijní pobyty na University College London a Státní univerzitě v Petrohradě. V letech 2011 až 2014 koordinoval v Člověku v tísni lidskoprávní projekty v Ázerbájdžánu, Ukrajině a Podněstří. Dva a půl roku strávil jako pozorovatel a později analytik v Monitorovací misi EU (EUMM) v Gruzii.

„Když jsem spolupracoval s ukrajinskými a ázerbájdžánskými novináři, vyprávěli mi neuvěřitelné příběhy o propojení státní moci a organizovaného zločinu. Jak jejich vládnoucí elita a zkorumpovaní úředníci perou své špinavé peníze v Česku, kupují si západní politiky, ovlivňují hlasování v evropských institucích. Přišlo mi skvělé, že se tímto důležitým tématem investigace.cz zabývá, proto jsem Pavlu oslovil a ona na spolupráci kývla.”

 

 

Eva Kubániová

redaktorka

eva@investigace.cz

 

Eva Kubániová je členem týmu od samého začátku investigace.cz. V posledních letech se soustředila na kauzy týkající se Mariana Kočnera a události vedoucí k vraždě Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, aktuálně píše reportáže ze soudu s obžalovanými z této vraždy. Je také koordinátorkou partnerských projektů investigace.cz s dalšími investigativními centry z Visegrádské čtyřky a pracovala na přeshraničních kauzách týkajících se například Mezinárodní investiční banky nebo netransparentního využívání veřejných zdrojů pro státní reklamu.

„Pavlu jsem potkala v posledním ročníku na vysoké. Zúčastnila jsem se kurzu investigativní žurnalistiky, který vedla. Její inovativní přístup k žurnalistice mě oslovil natolik, že jsem se rozhodla napsat o tom diplomovou práci. Pavla mi hodně vyprávěla, jak organizovaný zločin nezná hranice a většina propojení vede z Česka do dalších zemí. Líbilo se mi, že se na problémy dívá komplexně a její články šly do hloubky. Byly založené na obsáhlých datech a podrobném výzkumu. Za každým článkem jsem viděla precizní práci. A proto jsem její nabídku na spolupráci přijala s nadšením, i když jsem věděla, že to bude velká výzva.”

 

Lukáš Nechvátal

redaktor

lukas@investigace.cz

 

Lukáš se do investigace.cz dostal na podzim 2016 prostřednictvím otevřené stáže a postupem času se propracoval až na redaktora. Je studentem žurnalistiky na FSV UK. Již v roce 2016 se zabýval investicemi vlivných a bohatých Arménů na území České republiky. Spolupracoval také na článku o Arménech, kteří se v Česku skrývají před zákonem; ten posléze převzala síť Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP). V poslední době se v investigaci.cz specializuje na internetové podvody, například Podvod 419 a Továrna na podvody.

„Jako malý kluk jsem kromě obligátních chlapeckých popelářů nebo kosmonautů snil také o tom, že se stanu detektivem. S postupem času jsem však pochopil, že kosmonautem nejspíš nikdy nebudu, popelářem zase tolik být nechci a povolání detektiva není tak dobrodružné, parádní a úžasné, jak ho líčí většina dětských detektivních románů. Avšak když jsem ve druháku na žurnalistice sháněl povinnou praxi a na internetech se dozvěděl, že České centrum pro investigativní žurnalistiku shání stážistu, byl to právě můj dětský sen, kdo mi pomohl rozhoupat se a napsat Pavle.”

 

Nikola Klepáčková

markeťačka

nikola@investigace.cz

 

Nikola přišla do investigace.cz v lednu 2020. Na starosti má veškerou externí komunikaci, marketingové aktivity, podcasty a komunitu kolem investigace.cz. Předtím než přišla do Prahy, studovala na Masarykově univerzitě v Brně a pracovala pro IT firmu jako marketingový specialista. Během celého studia také působila ve studentské organizaci AIESEC, v posledním roku jako vedoucí koordinátor dobrovolnických projektů v Brně.

Investigaci.cz jsem nějakou dobu zaujatě sledovala jako čtenář. Fascinovaly mě dlouhé a poutavé články, které stylem a tematikou nemají v podle mého v Česku konkurenci. Na podzim 2019 jsem potom na jedné pražské konferenci poznala Pavlu, a ještě více jsem se utvrdila v tom, že je práce investigativních novinářů úžasná, fascinující a neuvěřitelně potřebná. Když jsem se v tu samou dobu dozvěděla, že hledají někoho na komunikaci, byla to pro mě jasná volba. A nemohla jsme se rozhodnout lépe. Práce s těmito lidmi je jedna velká jízda a každý den se těším, co přijde.”

 

 

Veronika Divišová

fundraiserka

veronika@investigace.cz

 

Veronika se k nám přidala v květnu 2018. Přišla po šestiletém působení v organizaci Sourcefabric, kde se věnovala propojování digitálních technologií a žurnalistiky a problematice finanční udržitelnosti digitálních médií. Dříve pracovala dlouhodobě ve společnosti Člověk v tísni, kde se zaměřovala zejména na oblasti mezinárodní humanitární a rozvojové pomoci a lidských práv.

„S Pavlou se znám několik let. Slýchala jsem od ní třeba, jak zkoumá aktivity balkánských drogových mafiánů v Praze. Díky mé dřívější práci mě také zaujalo, když sledovala investice ázerbájdžánské „první rodiny“ v Čechách. Až časem mi došlo, že investigace.cz systematicky odkrývá hluboce podceněný široký problém vlivu kriminálních skupin na politiku a ekonomiku. Kromě zásadního tématu přináší do naší poněkud rozklížené mediální scény nabídku novinářské spolupráce a sdílení. To se mi hodně líbí. Když se na mě Pavla obrátila s nabídkou spolupráce, vůbec jsem se nerozmýšlela.”

 

Jan Tlapák

IT podpora

 

 

Jan je jedním ze dvou zakladatelů platformy inteligentního e-mail marketingu Ecomail.cz a stojí i za nástrojem pro tvorbu e-mailů Topol.io. Když měla naše redakce pouze jednu členku, Pavlu, pracovali společně s Honzou v coworkingovém prostoru. Kromě společných obědů nám Honza pomáhal s provozem webové stránky a dalšími technickými věcmi. Jak šel čas, naše redakce se postupně rozrostla a spousta věcí se změnila (včetně našeho webu). Honza a Ecomail.cz nás však podporovat nepřestali. Je pro nás už od začátku nepostradatelnou součástí týmu a my si ho moc vážíme.

Lenka Matoušková

grafička

 

 

Naše grafička Lenka nám na počátku pomáhala lépe vysvětlit komplikované finanční schémata pomocí jejích infografik. Vůbec první infografiku vytvořila v březnu 2017, kdy jsme publikovali sérii článků o ruské pračce peněz. Lenčin styl jsme si natolik oblíbili, že jsme ji jednoho dne požádali, aby nám zkusila vymyslet titulní grafiku k našim příběhům. A tak vznikla Lenčina první titulní grafika. Od té doby před vydáním každé nové kauzy netrpělivě čekáme, s čím “Lenka zase přijde”. A každá nová grafika je lepší a lepší. Jelikož jste si Lenčinu práci oblíbili také vy, rozhodli jsme se spustit limitovanou předvánoční edici a připravit 5 jejích nejlepších grafik na triko a také na papír, abyste si je mohli užít i vy. 

Správní rada

Filip Láb

předseda správní rady

Filip je teoretik vizuální komunikace. Přednáší na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.

 

Markéta Dobiášová

členka správní rady

Markéta je investigativní televizní reportérka, držitelka Novinářské ceny z roku 2012 v kategorii audiovizuální žurnalistiky. Od roku 2003 působí v České televizi jako reportérka pořadu Reportéři ČT.

Daniel Prokop

člen správní rady

Daniel Prokop je sociolog. Zaměřuje se na téma chudoby a sociálního vyloučení a na sociálně-politický výzkum. Je autorem některých inovativních metodik ve volebním a politickém výzkumu.

Dozorčí rada

Marie Němcová

předsedkyně dozorčí rady

 

Marie pracuje jako Chief Operations Officer v organizaci Media Development Investment Fund. V letech 1994-98 byla programovou ředitelkou Nadace Open Society Fund Praha. Koordinovala také mezinárodní rozvojové projekty v rámci České zemědělské univerzity.

 

Petr Janský

člen dozorčí rady

 

Petr je ekonom a vysokoškolský pedagog se zaměřením na mezinárodní ekonomii, rozvojovou ekonomii, veřejné finance, daně, korporátní daně, daňové ráje a příjmovou nerovnost.

Libor Pavlíček

člen dozorčí rady

 

Libor je právník ve firmě Rödl & Partner. Zaměřuje se na služby due diligence.