Náš tým
Pavla Holcová, zakladatelka a šéfredaktorka investigace.cz
pavla@investigace.cz
Pavla je investigativní novinářka a zakladatelka investigace.cz. Jako jediná z České republiky byla přizvána do globální investigace Panama Papers, za kterou International Consortium of Investigative Journalists získalo Pulitzerovu cenu (v roce 2017). Je druhá Češka, která byla oceněna prestižní celosvětovou novinářskou cenou ICFJ Knight International Journalism Award (v roce 2021). Spolupracovala s ázerbájdžánskou novinářkou Khadijou Ismailovou na sérii článků týkajících se nezákonných obchodních aktivit Ázerbájdžánského prezidenta a jeho rodinných příslušníků. Za tuto práci získaly obě novinářky cenu Global Shining Light Award (2013). Společně s Balkan Investigative Reporting Network (BIRN) a Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) mapovala mnoha miliardové dodávky zbraní pro konflikt v Sýrii. Spolu se svými kolegy byla za tuto investigaci oceněna Srbskou cenou za investigativní žurnalistiku. Společně s makedonskou novinářkou Saškou Cvetkovskou odhalila tajné investice bývalého šéfa makedonských tajných služeb, Sašo Mialkova. Mialkov v důsledku těchto a dalších souvisejících odhalení musel odstoupit a následně padla i makedonská vláda. Obě novinářky získaly za tuto kauzu Cenu Evropské unie za investigativní žurnalistiku. Jmenovitě Pavla je držitelkou mnoha dalších domácích i mezinárodních ocenění, v listopadu 2016 byla vybrána mezi sto New Europe 100 changemakers, 100 lidí, kteří mění k lepšímu region střední a východní Evropy. Pro rok 2018 pak byla vybrána do iniciativy European Young Leaders. V roce 2019 získala cenu PRIX IRENE za odvahu a touhu po pravdivosti. Před založením investigace.cz Pavla pracovala šest let v Člověku v tísni jako vedoucí Kubánské sekce.
Hana Čápová
redaktorka
hana@investigace.cz
Hana přišla do investigace.cz v červnu 2019 z týdeníku Respekt, pro který s přestávkami v MF Dnes, Týdnu a Lidových novinách pracovala od roku 1998. Věnovala se převážně domácí politice, ekonomickým a sociálním tématům. Několikrát byla nominována na novinářské ceny, například za texty Natálka v zemi bez zrcadel, Přelet nad vrchlabským hnízdem, Pan Zrcátko musí platit a Naleť nám a plať!, obdržela čestné uznání za článek České peklo. V investigace.cz se soustředí především na česká témata, během první vlny pandemie přinášela důležité texty o selháních vlády a případech porušování práv těch nejzranitelnějších obyvatel Česka.
Jaroslav Formánek
editor
jaroslav@investigace.cz
Jaroslav pracuje v investigaci.cz od podzimu 2018 na pozici editora. Studoval a část života prožil ve Francii. V té době také dlouhodobě spolupracoval s týdeníkem Respekt i s českou redakcí BBC, pro které zpracovával politické a kulturní zprávy z Francie. Po návratu do České republiky spolupracoval se Svobodnou Evropou, Českým rozhlasem, Lidovými novinami, časopisy Revolver revue, Babylon, Prostor, Host, Paměť a dějiny, pro Českou televizi prováděl analýzu jejího zpravodajství. Je i autorem několika beletristických knih a spoluautorem knih Čechoslováci v Gulagu. Na menší úvazek pracuje i v Ústavu pro studium totalitních režimů.
Gabriela Jezberová
redaktorka
gabriela@investigace.cz
Mahulena Kopecká
redaktorka
mahulena@investigace.cz
Lukáš Nechvátal
redaktor, audiovideo maker
lukas@investigace.cz
Lukáš se do investigace.cz dostal na podzim 2016 prostřednictvím otevřené stáže a postupem času se vypracoval až na redaktora. Již v roce 2016 se zabýval investicemi vlivných a bohatých Arménů na území Česka. Spolupracoval také na článku o Arménech, kteří se v Česku skrývají před zákonem; ten posléze převzala síť OCCRP. V investigaci.cz specializuje na internetové podvody, například Podvod 419 a Továrna na podvody, za kterou také získal ocenění IJ4EU Impact Award. Je také zodpovědný za naši audiovizuální tvorbu podcastů a videí, za video o vytunelování Pilsen Steel byl nominován na českou Novinářskou cenu 2020. Za rozhovor s ruským opozičním novinářem Romanem Aninem získal Novinářskou cenu 2021 v kategorii audiovizuální žurnalistiky za „Nejlepší rozhovor, beseda nebo diskuze“.