Home Náš tým

Náš tým

Pavla Holcová, zakladatelka a ředitelka investigace.cz

Pavla je investigativní novinářka a zakladatelka investigace.cz. Jako jediná z České republiky byla přizvána do globální investigace Panama Papers, za kterou International Consortium of Investigative Journalists získalo Pulitzerovu cenu. Spolupracovala s ázerbájdžánskou novinářkou Khadijou Ismailovou na sérii článků týkajících se nezákonných obchodních aktivit Ázerbájdžánského prezidenta a jeho rodinných příslušníků. Za tuto práci získaly obě novinářky cenu Global Shining Light Award. Společně s Balkan Investigative Reporting Network (BIRN) a Organised Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) mapovala mnoha miliardové dodávky zbraní pro konflikt v Sýrii. Spolu se svými kolegy byla za tuto investigaci oceněna Srbskou cenou za investigativní žurnalistiku. Společně s makedonskou novinářkou Saškou Cvetkovskou odhalila tajné investice bývalého šéfa makedonských tajných služeb, Sašo Mialkova. Mialkov v důsledku těchto a dalších souvisejících odhalení musel odstoupit a následně padla i makedonská vláda. Obě novinářky získaly za tuto kauzu Cenu Evropské unie za investigativní žurnalistiku. V listopadu 2016 byla Pavla vybrána mezi sto New Europe 100 changemakers, 100 lidí, kteří mění k lepšímu region střední a východní Evropy. Pro rok 2018 pak byla vybrána do iniciativy European Young Leaders. Před založením investigace.cz Pavla pracovala šest let v Člověku v tísni jako vedoucí Kubánské sekce.

 

„Když jsem pracovala v Člověku v tísni, jezdila jsem v rámci mých projektů na Kubu školit nezávislé novináře. Na jedno školení jsem odletěla s Paulem Radu, v té době již mezinárodně uznávaným investigativním novinářem. Ke konci našeho pobytu jsme zašli v Havaně do baru. Uvnitř seděl trochu nápadný muž a s ním velmi atraktivní dobře oblečená Kubánka. Paul mě na ně hned upozornil s tím, že musíme zjistit, co je ten člověk zač. Přisedli jsme si a pozvali ho na pár drinků. Po chvíli vyptávání se svěřil, že vydělává na dovozu součástek do vojenských letadel. Věděli jsme ale, že Evropa uvalila na dovoz vojenských výrobků na Kubu embargo. Zajímalo nás proto, jak součástky i nadále dováží. Prý oficiálně dováží zemědělské stroje. Paul si zapsal jméno firmy a šel na toaletu, odkud zavolal kolegovi do Evropy. Kolega skutečně našel o firmě záznamy. Řekli jsme si, že se na to doma podíváme blíž.Tutéž noc si pro nás do hotelu přišla imigrační policie. Zmobilizovali jsme naše ambasády a udělali humbuk, jak to jen šlo, ale i tak jsme skončili bez pasů a letenek na tři dny ve vězení. Tam jsem aspoň měla čas se Paula vyptat na jeho práci. Vykládal mi o investigativní žurnalistice a o mezinárodní spolupráci novinářů při sledování korupce a organizovaného zločinu. Mimo jiné řekl, že mají velký problém s Českou republikou. Jeho kolegové byli schopni vystopovat pašované cigarety na hranice Česka, ale za hranicemi neměli žádného novináře, který by s nimi spolupracoval.Až v den, kdy jsme měli odlétat, nás policie eskortovala přímo do letadla. Až těsně před odletem nám letuška přinesla zpátky naše letenky a pasy. Později jsme zjistili, že o našem zadržení neexistuje v kubánském systému žádný záznam.Když jsem se vrátila z Kuby, už mi bylo jasné, že „až budu velká”, chci dělat to, co dělá Paul. Rozhodla jsem se tedy, že začnu s Paulem spolupracovat a založila jsem České centrum pro investigativní žurnalistiku.”

 

Eva Kubániová, redaktorka

 

Eva s Pavlou spolupracuje již od samého začátku investigace.cz. Studovala žurnalistiku na Slovensku, ve Francii a v České republice. Je koordinátorkou mezinárodního investigativního projektu zemí vyšehradské čtyřky VSquare. Spolupracovala na projektech vedených OCCRP a Al Jazeera Balkans.

„Pavlu jsem potkala v posledním ročníku na vysoké. Zúčastnila jsem se kurzu investigativní žurnalistiky, který vedla. Její inovativní přístup k žurnalistice mě oslovil natolik, že jsem se rozhodla napsat o tom diplomovou práci. Pavla mi hodně vyprávěla, jak organizovaný zločin nezná hranice a většina propojení vede z Česka do dalších zemí. Líbilo se mi, že se na problémy dívá komplexně a její články šly do hloubky. Byly založené na obsáhlých datech a podrobném výzkumu. Za každým článkem jsem viděla precizní práci. A proto jsem její nabídku na spolupráci přijala s nadšením, i když jsem věděla, že to bude velká výzva.”

 

Jakub Šimák, redaktor

 

Jakub je v investigace.cz od ledna 2018. Na FSV UK vystudoval Ruská a východoevropská studia, absolvoval dlouhodobé studijní pobyty na University College London a Státní univerzitě v Petrohradě. V letech 2011 až 2014 koordinoval v Člověku v tísni lidskoprávní projekty v Ázerbájdžánu, Ukrajině a Podněstří. Dva a půl roku strávil jako pozorovatel a později analytik v Monitorovací misi EU (EUMM) v Gruzii.

„Když jsem spolupracoval s ukrajinskými a ázerbájdžánskými novináři, vyprávěli mi neuvěřitelné příběhy o propojení státní moci a organizovaného zločinu. Jak jejich vládnoucí elita a zkorumpovaní úředníci perou své špinavé peníze v Česku, kupují si západní politiky, ovlivňují hlasování v evropských institucích. Přišlo mi skvělé, že se tímto důležitým tématem investigace.cz zabývá, proto jsem Pavlu oslovil a ona na spolupráci kývla.”

 

 

Lukáš Nechvátal, redaktor

 

Lukáš se do investigace.cz dostal na podzim 2016 prostřednictvím otevřené stáže a postupem času se propracoval až na redaktora. Je studentem žurnalistiky na FSV UK. Podílel se například na článku o působení Arménů na území České republiky, který posléze převzala síť Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP).

„Jako malý kluk jsem kromě obligátních chlapeckých popelářů nebo kosmonautů snil také o tom, že se stanu detektivem. S postupem času jsem však pochopil, že kosmonautem nejspíš nikdy nebudu, popelářem zase tolik být nechci a povolání detektiva není tak dobrodružné, parádní a úžasné, jak ho líčí většina dětských detektivních románů. Avšak když jsem ve druháku na žurnalistice sháněl povinnou praxi a na internetech se dozvěděl, že České centrum pro investigativní žurnalistiku shání stážistu, byl to právě můj dětský sen, kdo mi pomohl rozhoupat se a napsat Pavle.”

 

Veronika Divišová, fundraiserka

 

Veronika se k nám přidala v květnu 2018. Přišla po šestiletém působení v organizaci Sourcefabric, kde se věnovala propojování digitálních technologií a žurnalistiky a problematice finanční udržitelnosti digitálních médií. Dříve pracovala dlouhodobě ve společnosti Člověk v tísni, kde se zaměřovala zejména na oblasti mezinárodní humanitární a rozvojové pomoci a lidských práv.

„S Pavlou se znám několik let. Slýchala jsem od ní třeba, jak zkoumá aktivity balkánských drogových mafiánů v Praze. Díky mé dřívější práci mě také zaujalo, když sledovala investice ázerbájdžánské „první rodiny“ v Čechách. Až časem mi došlo, že investigace.cz systematicky odkrývá hluboce podceněný široký problém vlivu kriminálních skupin na politiku a ekonomiku. Kromě zásadního tématu přináší do naší poněkud rozklížené mediální scény nabídku novinářské spolupráce a sdílení. To se mi hodně líbí. Když se na mě Pavla obrátila s nabídkou spolupráce, vůbec jsem se nerozmýšlela.”

 

Lenka Matoušková, grafička

Jan Tlapák, IT podpora

 

Správní rada

Filip Láb, předseda správní rady

Filip je teoretik vizuální komunikace. Přednáší na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.

 

Markéta Dobiášová, členka správní rady

Markéta je investigativní televizní reportérka, držitelka Novinářské ceny z roku 2012 v kategorii audiovizuální žurnalistiky. Od roku 2003 působí v České televizi jako reportérka pořadu Reportéři ČT.

Daniel Prokop, člen správní rady

Daniel Prokop je sociolog. Zaměřuje se na téma chudoby a sociálního vyloučení a na sociálně-politický výzkum. Je autorem některých inovativních metodik ve volebním a politickém výzkumu.

Dozorčí rada

Marie Němcová, předsedkyně dozorčí rady

Marie pracuje jako Chief Operations Officer v organizaci Media Development Investment Fund. V letech 1994-98 byla programovou ředitelkou Nadace Open Society Fund Praha. Koordinovala také mezinárodní rozvojové projekty v rámci České zemědělské univerzity.

 

Petr Janský, člen dozorčí rady

 

Petr je ekonom a vysokoškolský pedagog se zaměřením na mezinárodní ekonomii, rozvojovou ekonomii, veřejné finance, daně, korporátní daně, daňové ráje a příjmovou nerovnost.

Libor Pavlíček, člen dozorčí rady

 

Libor je právník ve firmě Rödl & Partner. Zaměřuje se na služby due diligence.