České centrum pro investigativní žurnalistiku (ČCIŽ) bylo založeno v lednu roku 2013 skupinou novinářů. Cílem ČCIŽ je šířit povědomí o kvalitní investigativní žurnalistice, školit investigativní novináře a přinášet do regionu střední Evropy nové trendy a inovace, které se týkají moderní žurnalistiky a investigace. ČCIŽ je jako jediná česká organizace zapojena do projektu Organized Crime and Corruption Reporting Project a dalších mezinárodních sítí investigativních novinářů. Členové ČCIŽ jsou profesionální novináři s přesahem do lidských práv a vzdělávání. Během posledních let vyvinuli vzdělávací programy pro nezávislé novináře v krizových a autoritativních oblastech stejně tak jako e-learningový modul pro představitele českého neziskového sektoru.

 

Podpořte naši práci

6 důvodů, proč to udělat:

  • přinášíme do našeho prostoru exkluzivní investigativní projekty
  • jediní zastupujeme Česko a Slovensko v projektech jako Panama Papers ad.
  • mapujeme finanční kriminalitu, a tím pomáháme vracet peníze do státních rozpočtů
  • chceme, aby naše kauzy byly dostupné každému, proto náš obsah není zpoplatněný
  • upřednostňujeme novinářskou spolupráci před exkluzivitou
  • preferujeme kvalitní žurnalistiku před tou rychlou

Potvrzení o daru Vám zašleme obratem, zanechte nám svůj kontakt.

Veškeré prostředky použijeme na provoz Českého centra pro investigativní žurnalistiku.

Číslo transparentního účtu, kam můžete poslat svůj dar, je: 680886/5500.

Děkujeme!

 

 

Pavla Holcová

Výběr_015

Pavla Holcová je zakladatelkou Českého centra pro investigativní žurnalistiku. Mimo jiné spolupracuje s investigativními novináři na mezinárodních projektech v rámci Organized Crime and Corruption Reporting Project. Podílela se na kauzách týkajících se srbského organizovaného zločinu, podezřelých ruských investic v Černé Hoře, praní špinavých peněz nebo mapování offshore firem. Před tím pracovala šest let v Člověku v tísni jako vedoucí Kubánské sekce. Nedávno byla spolu s Khadijou Ismailovou nominována na Global Shining Light Award za sérii článků týkající se nezákonných obchodních aktivit ázerbájdžánského prezidenta a jeho rodinných příslušníků.

Jeden z rozhovorů s Pavlou o Českém centru pro investigativní žurnalistiku si můžete přečíst na webu magazínu Generace 20.

Pavla.Holcova@investigace.cz

 

Jan Indra

IMG_20141130_004743

Jan Indra je absolventem bakalářské žurnalistiky na FSV UK, v současnosti pokračuje ve studiu magisterského programu Mediální studia na téže fakultě. V ČCIŽ působí od roku 2014, k investigativní žurnalistice ho přivedl workshop Achillova data II. Tématem jeho bakalářské práce byla datová žurnalistika, které se v poslední době věnuje. V roce 2015 skončil na druhém místě v kategorii Cena Googlu pro mladé talenty datové žurnalistiky soutěžě Novinářská cena se svým návrhem zkoumat sítě obchodů se suvenýry v Praze. V roce 2016 ve stejné soutěži opět skončil druhý s návrhem hloubkové analýzy tehdejšího registru smluv. Kromě práce pro ČCIŽ Honza také pracuje pro OCCRP jako fact-checker, zároveň v uplynulých dvou letech prošel několika mezinárodními novinářskými workshopy (OCCRP fact-checking, M100 Young European Journalists, Journey Journalism Bootcamp, European Youth Media Days – workshop grafického designu)

honza.indra@investigace.cz

 

Steffi Černá

steffi

Steffi je studentkou magisterského programu Bezpečnostní studia na FSV UK. Mimo to koordinovala projekt Transparentnost městských společností pro Oživení, o.s. V minulosti pracovala například jako dobrovolník na projektu Transparency International ČR monitorující možné praní špinavých peněz získaných z veřejných zakázek skrze offshore firmy nebo na studii pro Center for the Study of Democracy zabývající se financováním organizovaného zločinu v České republice.

 

Lukáš Nechvátal

Lukáš Nechvátal je studentem žurnalistiky na FSV UK. V ČCIŽ působí od podzimu 2016, kam se dostal prostřednictvím otevřené stáže a postupem času se propracoval až na redaktora. Podílel se například na článku o působení Arménů na území České republiky, který posléze převzal Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP). V oblasti žurnalistiky se zajímá především o zahraniční politiku, v oblasti investigativní žurnalistiky se zajímá o všechno.

 

Jakub Šimák

 

Na FSV UK vystudoval Ruská a východoevropská studia, absolvoval dlouhodobé studijní pobyty na UCL v Londýně a Státní univerzitě v Petrohradě. S Českým centrem pro investigativní žurnalistiku začal spolupracovat v lednu 2018. V letech 2011 až 2014 koordinoval v Člověku v tísni lidskoprávní projekty v Ázerbájdžánu, Ukrajině a Podněstří. Dva a půl roku strávil jako pozorovatel a později analytik v Monitorovací misi EU (EUMM) v Gruzii. Od té doby se datuje i jeho povážlivá závislost na kavkazské divočině a sirných lázních. Když se zrovna netoulá v přírodě nebo po koncertech, snaží se vyloudit úsměv na tváři své ženy Anny a dcery Medy.