Home O nás

O nás

investigace.cz je web, který přináší původní investigativní kauzy o přeshraničním organizovaném zločinu a jeho dopadech na Českou a Slovenskou republiku. Web provozuje České centrum pro investigativní žurnalistiku, nestátní nezisková organizace založená v roce 2013 skupinou novinářů. Jako jediní v České republice a na Slovensku jsme součástí mezinárodních sítí investigativních novinářů Organized Crime and Corruption Reporting Project a International Consortium of Investigative Journalists. Díky zapojení v těchto mezinárodních organizacích přinášíme do našeho prostoru zásadní investigativní kauzy jako například Panama Papers, FinCEN Files, Ázerbájdžánský či Ruský laundromat.

Chceme veřejnosti poskytovat chybějící informace o vlivu finanční kriminality na politiku a ekonomiku, aby na jejich základě mohla činit odpovědná rozhodnutí. Chceme, aby naše kauzy byly dostupné každému, proto náš obsah není zpoplatněný.

Upřednostňujeme novinářskou spolupráci před exkluzivitou. Preferujeme kvalitní žurnalistiku před tou rychlou.

 

Mezinárodní ocenění za naši práci

2021

Ocenění za Projekt Pegasus, na kterých jsme spolupracovali pod taktovkou Forbidden Stories.

2020

Ocenění 2020 WJP Anthony Lewis Prize za článek Svět podle Kočnera, který zmapoval působení kontroverzního slovenského podnikatele v čase.

2020

Ocenění za dvě naše kauzy, na kterých jsme spolupracovali spolu s OCCRP. Ruská pračka značky Troika a Továrna na podvody.

2021

V rámci české Novinářské ceny 2021 získali Lukáš Nechvátal a Nikola Klepáčková Novinářskou cenu v kategorii Nejlepší rozhovor, beseda nebo diskuse za 36. díl podcastu Odposlech Roman Anin: Opoziční média v Rusku budou do roka umlčena

Ocenění v rámci slovenské Novinářské ceny 2021 kategorii „Investigatívny a analytický príspevok“ spolu s ICJK a Petrem Saboem z Aktuality.sk za odhalení a popis slovensko-čínské pračky na peníze.

2020

V rámci slovenské Novinářské ceny 2020 investigace.cz získala tři ocenění. V kategorii „Investigatívny a analytický príspevok“ spolu s ICJK, Denník SME, Aktuality.sk a Nadácia Zastavme korupciu za Bödörov svet – finačná schéma schránkových firiem Norberta Bödöra.

V kategorii „Cena za inovatívnu online žurnalistiku“ získaly Pavla Holcová, Eva Kubániová spolu s Laurou Kellöovou z Aktuality.sk za Kuciak a Kočner: Články, vražda, rozsudek.

Za kauzu Kuciak a Kočner: Články, vražda, rozsudek získaly Pavla Holcová, Eva Kubániová spolu s Laurou Kellöovou z Aktuality.sk také speciální cenu Asociácie tlačených a digitálných médií.

Nominace v rámci české Novinářské ceny 2020 v kategorii „Cena za inovativní online žurnalistiku“ za video Pilsen Steel: Pod nadvládou Ruska.

2019

Spolu s OCCRP jsme obdrželi zvláštní cenu Fondu investigatívnej žurnalistiky v rámci slovenské Novinářské ceny za zřízení a provoz Kočnerovy knižnice.

2018

Česko-slovenská cena veřejnosti – zvláštní cena společně s IRPI a OCCRP za sérii článků o působení italské mafie ‚Ndrangheta na Slovensku.

2017

Nominace v kategorii Česko-slovenská cena veřejnosti za kauzu Jak Ázerbájdžán korumpoval evropské politiky.

2016

Nominace v kategorii „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“ za kauzu Blízkovýchodní bomba kšeft.