České centrum pro investigativní žurnalistiku (ČCIŽ) bylo založeno v lednu roku 2013 skupinou novinářů. Cílem ČCIŽ je šířit povědomí o kvalitní investigativní žurnalistice, školit investigativní novináře a přinášet do regionu střední Evropy nové trendy a inovace, které se týkají moderní žurnalistiky a investigace. ČCIŽ je jako jediná česká organizace zapojena do projektu Organized Crime and Corruption Reporting Project a dalších mezinárodních sítí investigativních novinářů. Členové ČCIŽ jsou profesionální novináři s přesahem do lidských práv a vzdělávání. Během posledních let vyvinuli vzdělávací programy pro nezávislé novináře v krizových a autoritativních oblastech stejně tak jako e-learningový modul pro představitele českého neziskového sektoru.

 

Pavla Holcová

Výběr_015

Pavla Holcová je zakladatelkou Českého centra pro investigativní žurnalistiku. Mimo jiné spolupracuje s investigativními novináři na mezinárodních projektech v rámci Organized Crime and Corruption Reporting Project. Podílela se na kauzách týkajících se srbského organizovaného zločinu, podezřelých ruských investic v Černé Hoře, praní špinavých peněz nebo mapování offshore firem. Před tím pracovala šest let v Člověku v tísni jako vedoucí Kubánské sekce. Nedávno byla spolu s Khadijou Ismailovou nominována na Global Shining Light Award za sérii článků týkající se nezákonných obchodních aktivit ázerbájdžánského prezidenta a jeho rodinných příslušníků.

Jeden z rozhovorů s Pavlou o Českém centru pro investigativní žurnalistiku si můžete přečíst na webu magazínu Generace 20.

Pavla.Holcova@investigace.cz

 

Eva Kubániová

kubaniova fotka

Eva Kubániová studovala žurnalistiku na Slovensku, ve Francii a v České republice. V Praze se zúčastnila investigativního kurzu Achillova data pro studenty žurnalistiky, kde se potkala s Pavlou Holcovou, zakladatelkou Českého centra pro investigativní žurnalistiku. Taktéž participovala na kurzu pro investigativní novináře Follow the money in Central and Eastern Europe vedeném Paulem Radu z OCCRP a Pavlou Holcovou z CCIZ. V současnosti pracuje pro CCIZ a neziskovou organizaci, která organizuje další ročníky investigativního kurzu Achillova data. V zimě si přivydělává jako instruktorka lyžování a kromě sportování na sněhu je její největší vášní cestování.

 

Steffi Černá

steffi

Steffi je studentkou magisterského programu Bezpečnostní studia na FSV UK. Mimo to koordinovala projekt Transparentnost městských společností pro Oživení, o.s. V minulosti pracovala například jako dobrovolník na projektu Transparency International ČR monitorující možné praní špinavých peněz získaných z veřejných zakázek skrze offshore firmy nebo na studii pro Center for the Study of Democracy zabývající se financováním organizovaného zločinu v České republice.

 

Jan Indra

IMG_20141130_004743

Jan Indra je absolventem bakalářské žurnalistiky na FSV UK, v současnosti pokračuje ve studiu magisterského programu Mediální studia na téže fakultě. V ČCIŽ působí od roku 2014, k investigativní žurnalistice ho přivedl workshop Achillova data II. Tématem jeho bakalářské práce byla datová žurnalistika, které se v poslední době věnuje. V roce 2015 skončil na druhém místě v kategorii Cena Googlu pro mladé talenty datové žurnalistiky soutěžě Novinářská cena se svým návrhem zkoumat sítě obchodů se suvenýry v Praze.