České centrum pro investigativní žurnalistiku (ČCIŽ) bylo založeno v lednu roku 2013 skupinou novinářů. Cílem ČCIŽ je šířit povědomí o kvalitní investigativní žurnalistice, školit investigativní novináře a přinášet do regionu střední Evropy nové trendy a inovace, které se týkají moderní žurnalistiky a investigace. ČCIŽ je jako jediná česká organizace zapojena do projektu Organized Crime and Corruption Reporting Project a dalších mezinárodních sítí investigativních novinářů. Členové ČCIŽ jsou profesionální novináři s přesahem do lidských práv a vzdělávání. Během posledních let vyvinuli vzdělávací programy pro nezávislé novináře v krizových a autoritativních oblastech stejně tak jako e-learningový modul pro představitele českého neziskového sektoru.

 

Podpořte naši práci

6 důvodů, proč to udělat:

  • přinášíme do našeho prostoru exkluzivní investigativní projekty
  • jediní zastupujeme Česko a Slovensko v projektech jako Panama Papers ad.
  • mapujeme finanční kriminalitu, a tím pomáháme vracet peníze do státních rozpočtů
  • chceme, aby naše kauzy byly dostupné každému, proto náš obsah není zpoplatněný
  • upřednostňujeme novinářskou spolupráci před exkluzivitou
  • preferujeme kvalitní žurnalistiku před tou rychlou

Potvrzení o daru Vám zašleme obratem, zanechte nám svůj kontakt.

Veškeré prostředky použijeme na provoz Českého centra pro investigativní žurnalistiku.

Číslo transparentního účtu, kam můžete poslat svůj dar, je: 680886/5500.

Děkujeme!

 

 

Pavla Holcová

Výběr_015

Pavla Holcová je zakladatelkou investigace.cz a je držitelkou mnoha mezinárodních novinářských cen. Mimo jiné se podílela se na kauzách jako Pulitzerovou cenou oceněných Panama Papers. Další projekty, na kterých Pavla pracovala, se týkaly se balkánského organizovaného zločinu, podezřelých ruských investic v Černé Hoře, praní špinavých peněz, mapování offshore firem nebo propojení italské mafie se slovenskými politiky. V listopadu 2016 byla Pavla vybrána mezi sto New Europe 100 changemakers, 100 lidí, kteří mění k lepšímu region střední a východní Evropy. Pro rok 2018 pak byla vybrána do iniciativy European Young Leaders.

Pavla.Holcova@investigace.cz

 

Jan Indra

IMG_20141130_004743

Jan Indra je absolventem bakalářské žurnalistiky na FSV UK, v současnosti pokračuje ve studiu magisterského programu Mediální studia na téže fakultě. V ČCIŽ působí od roku 2014, k investigativní žurnalistice ho přivedl workshop Achillova data II. Tématem jeho bakalářské práce byla datová žurnalistika, které se v poslední době věnuje. V roce 2015 skončil na druhém místě v kategorii Cena Googlu pro mladé talenty datové žurnalistiky soutěžě Novinářská cena se svým návrhem zkoumat sítě obchodů se suvenýry v Praze. V roce 2016 ve stejné soutěži opět skončil druhý s návrhem hloubkové analýzy tehdejšího registru smluv. Kromě práce pro ČCIŽ Honza také pracuje pro OCCRP jako fact-checker, zároveň v uplynulých dvou letech prošel několika mezinárodními novinářskými workshopy (OCCRP fact-checking, M100 Young European Journalists, Journey Journalism Bootcamp, European Youth Media Days – workshop grafického designu)

 

Steffi Černá

steffi

Steffi je studentkou magisterského programu Bezpečnostní studia na FSV UK. Mimo to koordinovala projekt Transparentnost městských společností pro Oživení, o.s. V minulosti pracovala například jako dobrovolník na projektu Transparency International ČR monitorující možné praní špinavých peněz získaných z veřejných zakázek skrze offshore firmy nebo na studii pro Center for the Study of Democracy zabývající se financováním organizovaného zločinu v České republice.

Eva Kubániová

 

Eva studovala žurnalistiku na Slovensku, ve Francii a v České republice. V Českém centru pro investigativní žurnalistiku se věnuje hlavně kauzám týkajících se Slovenska. Je koordinátorkou mezinárodního investigativního projektu zemí vyšehradské čtyřky VSquare. Spolupracovala na projektech vedených OCCRP a Al Jazeera Balkans. V Centru má na starosti analytickou a reportérskou práci, monitoring slovenských kauz a koordinaci se slovenskými partnery.

Lukáš Nechvátal

Lukáš Nechvátal je studentem žurnalistiky na FSV UK. V ČCIŽ působí od podzimu 2016, kam se dostal prostřednictvím otevřené stáže a postupem času se propracoval až na redaktora. Podílel se například na článku o působení Arménů na území České republiky, který posléze převzal Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP). V oblasti žurnalistiky se zajímá především o zahraniční politiku, v oblasti investigativní žurnalistiky se zajímá o všechno.

 

Jakub Šimák

 

Na FSV UK vystudoval Ruská a východoevropská studia, absolvoval dlouhodobé studijní pobyty na UCL v Londýně a Státní univerzitě v Petrohradě. S Českým centrem pro investigativní žurnalistiku začal spolupracovat v lednu 2018. V letech 2011 až 2014 koordinoval v Člověku v tísni lidskoprávní projekty v Ázerbájdžánu, Ukrajině a Podněstří. Dva a půl roku strávil jako pozorovatel a později analytik v Monitorovací misi EU (EUMM) v Gruzii. Od té doby se datuje i jeho povážlivá závislost na kavkazské divočině a sirných lázních. Když se zrovna netoulá v přírodě nebo po koncertech, snaží se vyloudit úsměv na tváři své ženy Anny a dcery Medy.