Kredit: ČTK / AP / Noah Berger

Ilustrační foto, zdroj: ČTK / AP / Noah Berger

Na začátku června zadržela česká policie kvůli žhářskému útoku v pražském autobusovém depu muže z Jižní Ameriky. Podle anonymních zdrojů Deníku N byl naverbován prostřednictvím Telegramu uživatelem nacházejícím se v Rusku. Česká policie tuto informaci zatím oficiálně nepotvrdila. Fenomén žhářství i jiných útoků na objednávku má na ruskojazyčném Telegramu dlouhou tradici. Redakci investigace.cz se podařilo identifikovat kanál, jenž nabízí žhářské útoky nejen v postsovětských zemích, ale i ve východní Evropě, včetně Česka.

Varování: Článek obsahuje textové popisy a grafické vyobrazení násilí.

Tento text si můžete poslechnout i v audioverzi. Audiočlánky pro vás načítá Renata Klusáková.
Audioverze vybraných článků investigace.cz odebírejte zde.

Říkají si „sportiki“. Jsou to mladíci, kteří jsou schopní provést fyzické útoky, žhářství, ničení majetku, nebo dokonce znásilnění na objednávku. Fenomén pochází z prostředí drogových dealerů, kde jsou „sportiki“ využíváni k pomstě za provinění vůči drogovým bossům. Prostřednictvím „sportiků“ se často trestají podvody kurýrů, takzvaných „kladmenů“, co dopravují narkotika od dodavatele k zákazníkovi, a vymáhají se dluhy od drogově závislých. Nájemní kriminálníci ale přijímají objednávky i od zákazníků mimo komunitu drogových dealerů. Název „sportiki“ je odvozen od slova sport – tito kriminálníci často mají vypracovanou sportovní postavu a dostatečnou fyzickou výbavu, aby dokázali spáchat i fyzicky náročný útok.

Úvodní fotografie jednoho z kanálů sportiků. Jedním z hlavních vizuálních rysů sportiků jsou kukly. Zdroj: Telegram

Fenomén se vyskytuje jak v Rusku, tak i v dalších postsovětských republikách, kde se nacházejí rozsáhlejší ruskojazyčné komunity. „Tři šikovní kluci nabízejí své služby. Každý z nás trénuje box více než osm let. Lámeme kosti a mrzačíme. Donutíme každého, aby se bál, případně ho pošleme do nemocnice,“ zní upoutávka služby v kazašském telegramovém kanálu. V Bělorusku bylo loni podle oficiálního vyjádření běloruské policie zadrženo 30 sportiků, na svědomí měli útoky na drogové kurýry a samotné dodavatele drog. O možném působení mladistvých sportiků v Podněstří informovala i moldavská média.

V běloruském Brestu zapálilo pět sportiků vlasy své oběti. Zdroj: prokuratura.gov.by

Pomsta po rusku

Služby sportiků se však neomezují pouze na postsovětský prostor, nabídky se objevují i v rámci východní Evropy. Naše redakce identifikovala otevřený telegramový kanál, jenž nabírá „sportovce“, poskytuje službu „pomsty“ a má kolem deseti tisíc sledujících. Portfolio služeb je široké – od fyzických útoků na konkrétní osoby, způsobení zlomenin a těžkého ublížení na zdraví přes vymáhání dluhů po žhářství a ničení majetku. Do objednávky má klient uvést místo, kde se oběť vyskytuje nebo kde bydlí, datum či termín pro splnění objednávky a také osobní údaje osoby, na níž má být zaútočeno. „Čím více informací dodáte, tím rychleji bude objednávka splněna,“ slibují správci kanálu a zároveň zaručují plnou anonymitu.

Ukázka nabídky služeb tzv. sportiků. Portfolio je široké – od fyzických útoků na konkrétní osoby, způsobení zlomenin a těžkého ublížení na zdraví přes vymáhání dluhů po žhářství a ničení majetku. Do objednávky má klient uvést místo, kde se oběť vyskytuje nebo kde bydlí, datum či termín pro splnění objednávky a také osobní údaje osoby, na níž má být zaútočeno. Zdroj: Telegram

Reportérka investigace.cz kontaktovala manažera skupiny vystupujícího pod jménem Ruslan, který má na starosti přijímání objednávek a nábor nových lidí. Komunikace proběhla v ruštině. Na dotaz, zda má skupina zkušenosti s plněním zakázek v Evropě, Ruslan odpověděl kladně. „Ano, měli jsme objednávky z Česka, Polska a Litvy.“ Zda se jedná o pravdivé informace, se redakci ale nepodařilo potvrdit. Zničení auta – například zapálení nebo rozbití skla – by zákazníka vyšlo na 400 dolarů. Polovina částky se platí předem, druhá po splnění zakázky, v obou případech pomocí kryptoměn. 

Ruslan reportérce zpřístupnil kanál, kde se jako důkazy dobře odvedené „práce“ publikují nahrávky splněných objednávek – například fyzická napadení lidí a žhářské útoky pomocí Molotovových koktejlů.

Na některých videích žádají oběti o odpuštění, na jiných je vidět samotné fyzické násilí nebo házení zápalných lahví do obytného domu. „To je fiasko, bro. Zlomili mu ruku, vždyť jsem chtěl, aby ho jen zmlátili (smějící sesmajlík). Přehnali to, bojovníci (smějící se smajlík). Ale s výsledkem jsem spokojený, děkuji,“ píše jeden z uživatelů. První natočené video pochází ze začátku minulého roku.

Z videí nelze rozpoznat, zda se útoky skutečně odehrávají v Evropě. Naše redakce rovněž nemá potvrzené informace o tom, zda je tato nebo další z podobných zločineckých skupin aktivní i v Česku. Na dotaz investigace.cz, zda byl pachatel nedávného žhářského útoku v Praze najat na Telegramu, mluvčí policie Ondřej Moravčík odpověděl, že se nebude vyjadřovat k neoficiálním tvrzením a dodal, že další informace ke zveřejnění nemá.

Ukázka kanálu s videi útoků a recenzemi „spokojených“ klientů. V tomto telegramovém kanálu nelze stahovat obrázky ani videa a je tady také moderátorem zablokovaná možnost pořizovat snímky obrazovky. Zdroj: Telegram

Kde se vzali?

Kořeny fenoménu „sportiků“ pramení z devadesátých let minulého století z prostředí postsovětských zemí, kde organizované zločinecké skupiny často tvořili bývalí sportovci. Příkladem byla Solncevská mafie, kterou vedl bývalý sportovec Sergej Michajlov. Jak rekapituluje server lenta.ru, vrcholový sport byl v Sovětském svazu jedním z mála sociálních výtahů k lepšímu životu a sportovní sekce proto navštěvovalo velké množství sovětské mládeže. V průběhu posledního desetiletí sovětské éry, kdy začal vzkvétat černý trh v podobě obchodu se zbožím a nelegální, takzvaná šedá ekonomika, sportovci začali působit jako ochrana (rusky „kryša“) nově vznikajících podnikatelů proti zločincům. 

Do nedávné doby působili „sportiki“, stejně jako jejich zákazníci – obchodníci s drogami –, na takzvaném darknetu, například na ruskojazyčném darknet marketu Hydra (v roce 2022 byl uzavřen po zásahu německé policie). Podle Jurije Ždanova, prezidenta ruského oddělení Mezinárodní policejní asociace, byl hromadný přechod sportovců i obchodníků s drogami z darknetu do prostředí Telegramu způsobený snahou vynahradit si ztrátu příjmů během pandemie. „Na rozdíl od legálního Telegramu, který je široce propagovaný jako anonymní a spolehlivý komunikační kanál a může jej používat každý školák, je darknet mimo zákon, kromě toho se tam nedostane jen tak každý. V posledních letech navíc policie získaly velké zkušenosti s odhalováním a potlačováním trestné činnosti ve stínovém sektoru darknetu,“ shrnuje Ždanov.

Stovka za jeden zlomený prst

Podle informací, které získala ruskojazyčná exilová redakce Vot Tak, si může sportik vydělat měsíčně až 2 000 dolarů, v přepočtu přes 46 tisíc korun. „Vylekat nebo trochu nakopnout stojí 100 až 200 dolarů (až 4 600 korun). Za těžké ublížení na zdraví zaplatíte 350 až 400 dolarů (až devět tisíc korun). Stovka za každý zlomený prst, to je nejoblíbenější typ pomsty,“ uvádí autoři článku. Největší poptávka je podle stejné redakce po mladých mužích ve věku od 18 do 35 let, ale sportikem se může stát i nezletilý.

V zahraničí je fenomén známý pod názvem „revenge for hire“ (pomsta na objednávku) a také „violence as a service“ (násilí jako služba) nebo IRL (in real life) jobs. V prostředí Telegramu se pohybují i američtí útočníci. Podle autorů podcastu Recorded Future News věnovaného kyberzločinu mají na rozdíl od sportiků kořeny v komunitě nezletilých kyberzločinců, takzvaných SIM swapperů (jejich podvod spočívá v získání přístupu k SIM kartě nepoctivým způsobem).

Jeden z odhalených telegramových kanálů má název BrickSquaD, i ten se redakci investigace.cz podařilo dohledat. Má přes 1 500 odběratelů a mimo jiné nabízí únos lidí nebo střelbu na objednávku. Název se pravděpodobně odvíjí od pojmu „brickings“, kterým se ve slangu označuje vhození cihly do okna coby způsob pomsty. Jedna cihla vyjde nizozemského zákazníka na 350 dolarů, v přepočtu osm tisíc korun.

Nabídka tzv. brickingu v Nizozemsku. Zdroj: Telegram

O trendu útoků na objednávku se začalo mluvit v USA loni, kdy byl 21letý mladík z New Jersey odsouzen k více než 13 letům federálního vězení za útok na několik obytných domů, jež podpálil zápalnou lahví. Policie ho zatkla poté, co se svým činem pochlubil na síti Discord a nabídl tam své služby. Podle zjištění serveru Krebsonsecurity mladý muž navštěvoval telegramové kanály, kde se objevovaly nabídky práce označené jako „Pokud bydlíte poblíž“ nebo „IRL job“.

Autorka textu: Kristina Vejnbender
Zdroj úvodní fotografie: ČTK / AP / Noah Berger