Projekt Tvořivá společnost (TS) má členy i příznivce po celé planetě. Na sociálních sítích šíří tito lidé nepravdivé informace o klimatu a tvrdí, že v roce 2036 přijde konec světa. Zastáncům projektu, jenž vznikl na popud ukrajinského hnutí AllatRa, se nedávno podařilo získat audienci u papeže Františka. Na Tvořivou společnost je také napojený lobbista registrovaný ve Spojených státech amerických. Aktivity TS i hnutí AllatRa jsme společně s kolegy z pěti zemí mapovali v rámci projektu Firehose of Falsehood.
Na začátku letošního školního roku pořádala taneční škola pro děti ve východoslovenském Brezně speciální akci. Malí návštěvníci tam dostávali balonky se znakem školy. V prostoru recepce se však vyjímal balonek, jejž zdobilo logo odlišné — šlo o číslo osm uvnitř trojúhelníku umístěného v kruhu. Pro zájemce byly k dispozici také vizitky se stejným symbolem. Jde o logo Tvořivé společnosti (TS), globálního projektu iniciovaného ukrajinským hnutím AllatRa.
Minulý rok slovenské ministerstvo vnitra před Tvořivou společností varovalo na svém facebookovém profilu Hoaxy a podvody. Instituce radila lidem, aby byli na pozoru, když se zmínka o tomto projektu někde objeví. „Toto logo si zapamatujte a obloukem se mu vyhněte. Sledujeme nárůst hybridní hrozby, která vykazuje známky sekty,“ napsalo ministerstvo.
„Za Centrum boje proti hybridním hrozbám uvádíme, že vždy existuje riziko pro slovenskou společnost u organizací, jejichž aktivity provází používání manipulativních technik, šíření konspiračních teorií, dezinformací. Všechny tyto nástroje mohou podkopávat demokratické hodnoty a polarizovat společnost,“ řekl mluvčí slovenského ministerstva vnitra Matej Neumann novinářům z Investigatívného centra Jána Kuciaka (ICJK).
Taneční škola, kterou vede dobrovolnice TS Lenka Špiriaková, přidala logo a video tohoto projektu na svůj web. Na výše zmíněné události Špiriaková mluvila o tom, jak je důležité učit děti určitým hodnotám, a poté zazpívala píseň s textem napsaným jiným dobrovolníkem TS. Ten zněl: „Svět, kde není hlad a válka. Svět, který nezná žízeň. Svět, kde každý kráčí vpřed. Svět, kde se nikdo neohlíží zpět.“
Dobrovolníci Tvořivé společnosti věří, že svět za 12 let skončí a jen oni ho mohou zachránit a přetvořit v civilizaci, kde nebudou války ani hlad.
ICJK poslalo Lence Špiriakové otázky, zda je vhodné v prostorách určených pro děti používat logo Tvořivé společnosti, kterou slovenské úřady označily jako hybridní hrozbu, a zda je vhodné učit děti písně zjevně podporující principy TS. Na dotazy novinářů však dobrovolnice nereagovala.
Na Slovensku
O AllatRa a Tvořivé společnosti se v současnosti mluví v souvislosti s děním na Slovensku. Investigativní reportérku serveru Seznam Zprávy Kristinu Cirokovou začala vyšetřovat slovenská prokuratura, a to kvůli reportážím o náboženských hnutích, včetně AllatRa. Cirokovou v Praze vyslýchala slovenská prokurátorka Lucia Pavlaninová. Vzápětí slovenský deník SME zjistil, že Pavlaninová v minulosti propagovala činnost Tvořivé společnosti. K výslechu byla jako svědek předvolána také novinářka Karolína Kiripolská z Investigatívného centra Jána Kuciaka, ovšem ještě předtím, než publikovala svůj článek o TS.
Ciroková měla být podezřelá ze založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení základních práv a svobod. Server Seznam Zprávy upozornil, že řada tezí slovenských úřadů se podobala rétorice, kterou ve videích používají dobrovolníci projektu Tvořivá společnost.
Prokurátorka Pavlaninová popřela spojení s AllatRa a vzdala se pozice vedoucí oddělení boje s organizovaným zločinem. Následně slovenská média informovala o tom, že proti ní bylo zahájeno disciplinární řízení. Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok v médiích uvedl, že působením AllatRa a Tvořivé společnosti se zabývá jeden z elitních útvarů slovenské policie. Dne 18. října prokurátor odboru závažné trestné činnosti Generální prokuratury SK zastavil stíhání reportérky Cirokové a dalších osob, neboť skutek, pro který bylo trestní stíhání zahájeno, není trestným činem. Slovenský generální prokurátor chce momentálně podat návrh na odvolání žalobce Martina Kováče, který kauzu Cirokové dozoroval.
Jak vyléčit svět
Hnutí AllatRa bylo založeno v roce 2014 v Ukrajině, a to centrem osobního rozvoje Lagoda a nakladatelstvím AllatRa. Hnutí zpočátku propagovalo především knižní série jisté Anastasie Novych. Její knihy slibovaly čtenářům „jedinečné důkazy o existenci duše“ či „exkluzivní informace o sebepoznání a tajemstvích skrytých před společností“.
Novinářský tým projektu Firehose of Falsehood, jehož je investigace.cz součástí, ale nenašel žádné důkazy o tom, že by osoba se jménem Anastasia Novych skutečně existovala. Autorská práva k několika jejím knihám ve skutečnosti vlastní Halina Jabločkina, zakladatelka nakladatelství AllatRa.
Hnutí založilo také stejnojmennou internetovou televizi AllatRa a společnosti, sdružení či spolky v několika zemích, včetně Ruska, Kypru, Běloruska, Česka, Moldavska, Bulharska, Slovenska nebo USA. Na webu AllatRa se uvádí, že sídlo společnosti je v americké Atlantě. Ve formuláři pro americké úřady hnutí tvrdilo, že je „členskou asociací, která se zabývá geofyzikální analýzou dopadu klimatických změn na Zemi“. Ve skutečnosti se však zaměřuje mimo jiné na propagaci a šíření dezinformací o klimatu po celém světě. Poté, co ruské a ukrajinské úřady v roce 2023 označily hnutí za „náboženskou sektu“, získala AllatRa audienci u papeže a zaplatila si lobbistu Allena Egona Cholakiana, aby přesvědčila americký Kongres o tom, že sektou či kultem není.
V roce 2019 na online konferenci AlllatRa s názvem „Společnost. Poslední šance“ (Society. The Last Chance) vznikla Tvořivá společnost. Na summitu v pražské Lucerně, který se konal v květnu 2024, prezidentka odnože Creative Society USA Olga Schmidt popsala TS jako dobrovolnický, mezinárodní, nezávislý, nepolitický a nenáboženský projekt, který upozorňuje na klimatickou krizi, zkoumá její příčiny a hledá řešení. „Vědec z CERNu“ Allen Egon Cholakian, jenž na pražském summitu rovněž vystoupil, uvedl, že poslání TS je dvojí – ochrana demokracie a „šíření informací o sopkách a tak dále a o klimatických změnách“.
Cholakian je v materiálech Tvořivé společnosti skutečně prezentován jako „vědec z CERNu“. Tisková kancelář této vědecké instituce ovšem sdělila reportérům z investigativního webu Oštro, že o tomto expertovi nikdy neslyšela. Lobbista Cholakian se na svém profilu na sociální síti LinkedIn fakticky představuje jako „bývalý lobbista Bílého domu“, z oficiálního rejstříku však vyplývá, že do letošního roku nebyl v USA jako lobbista nikdy registrován. Bílý dům na dotazy novinářů neodpověděl.
Na svých internetových stránkách Tvořivá společnost uvádí, že spolupracuje s dobrovolníky z více než 180 zemí a její online konference byly přeloženy do více než 150 jazyků. Projekt je údajně zcela financován dobrovolníky a nemá „žádné bankovní účty, finance ani majetek, nehromadí finanční prostředky a nevytváří žádný zisk“. Zároveň TS slibuje svým spolupracovníkům miliony dolarů, přičemž tyto finance mají dostat v blíže neurčené budoucnosti. Loni na Mezinárodním online fóru projektu TS Olga Schmidt přislíbila každému dobrovolníkovi jako odměnu za jeho angažovanost miliony dolarů. Na konkrétní otázky novinářů pak neodpověděla. Mimo to TS dobrovolníkům tvrdí, že v budoucnu bude mít každý člověk právo na univerzální základní měsíční příjem, bezplatné bydlení, bezplatnou zdravotní péči a vzdělání a také že dojde k odpuštění všech dluhů i půjček a zrušení daní.
Podle Igora Danilova, který je některými výzkumníky považován za „vůdce“ hnutí, je cílem „vybudovat tvořivou společnost osvobozenou od systému konzumního myšlení“. Přechod od konzumní k „tvořivé“ společnosti prý proběhne ve třech etapách v průběhu pěti až šesti let.
V první etapě budou dobrovolníci povzbuzováni k tomu, aby co nejvíce šířili poznatky a ideje projektu Tvořivá společnost. Poté bude následovat formování politických stran se společnou ideologií, které bude koordinovat AllatRa. Nakonec lidstvo prostřednictvím celosvětového referenda „přijme kreativní model vývoje jako jediný přijatelný a rozhodující pro přežití lidstva“, aby rychle a mírumilovně postoupilo do nové fáze evolučního vývoje.
Ani Danilov či zástupci Tvořivé společnosti neodpověděli na konkrétní dotazy novinářů.
Klima, magma a exploze
Tvořivá společnost nepopírá vliv člověka na změnu klimatu. Podle jejich názoru je však nejzávažnějším důsledkem lidské činnosti zvyšující se teplota oceánů, která je nyní tak vysoká, že již nemohou ochlazovat zemské jádro. To údajně povede ke zvýšené seismické aktivitě, jež způsobí protržení Mariánského příkopu v Tichém oceánu, v důsledku čehož se miliardy metrů krychlových vody dostanou do kontaktu s magmatem a následně dojde k mohutné explozi, ztrátě atmosféry, oceánů a magnetického pole.
„Mezi seismickou aktivitou a změnou klimatu není absolutně žádná souvislost,“ řekl vědec Howard Diamond z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) novinářům z investigativního webu Oštro. Oceány se sice v důsledku klimatických změn oteplují, ale představa, že voda o teplotě jednoho stupně Celsia může ochladit zemský plášť, jehož teplota stoupá až k 3 700 °C, je podle Diamonda směšná. O teorii protržení Mariánského příkopu prý nikdy neslyšel. „Oceány neinteragují se zemským pláštěm tak, jak popisují tito lidé – ať už je to kdokoli.“
I slovinský geologický institut upozornil novináře z Oštro, že teorie o seismických událostech, které mají za následek ztrátu atmosféry nebo zastavení rotace Země, „jsou nesmyslné“. Za nepravdivá označily některá tvrzení TS i jejich dobrovolníků na internetu také organizace ověřující fakta a řídící se etickým kodexem Mezinárodní sítě pro ověřování faktů (International Fact-Checking Network).
Tvořivá společnost své názory prostřednictvím sítě dobrovolníků přesto šíří dál a je velmi aktivní na sociálních sítích.
V rámci projektu Firehose of Falsehoods jsme identifikovali ve 41 zemích celkem 275 tiktokových účtů, jež propagují obsah Tvořivé společnosti. Tyto účty dohromady zveřejnily přes 83 tisíc videí, jejichž počet zhlédnutí se blíží dvěma miliardám.
Rumunské médium Context.ro vyvinulo nástroj založený na umělé inteligenci, který zkoumal tiktoková videa účtů v ruštině, angličtině, slovenštině, maďarštině a dalších jazycích. Nástroj analyzoval více než 54 000 příspěvků od hnutí AllatRa, Tvořivé společnosti a dalších s nimi spojených účtů. Téměř třetina z nich obsahovala dezinformace.
Projekt Tvořivá společnost sdělil BBC v roce 2022, že je platformou pro vyjádření všech myšlenek.
„Projekt Rusko“
Ruská generální prokuratura loni označila činnost uskupení AllatRa i Tvořivé společnosti za „nežádoucí“. Konstatovala, že AllatRa je „pseudonáboženské“ hnutí, které se zabývá údajnou misionářskou činností bez statutu náboženské organizace, zatímco projekt Tvořivá společnost je zástěrkou pro jeho politické aktivity.
O tři měsíce později zasáhly proti AllatRa i Ukrajinská bezpečnostní služba (SBU) a Národní policie. Obě instituce označily hnutí za „náboženskou sektu“. Podle SBU misionáři AllatRa navíc ospravedlňovali ozbrojenou agresi Ruska proti Ukrajině a propagovali myšlenku „sjednocení slovanských národů“ pod vedením Moskvy.
Při razii v ukrajinském sídle AllatRa SBU zabavila zbraně, pasy a knihy od Anastasie Novych. „Obsah těchto knih a dalších materiálů šířených touto organizací odpovídal ruským geopolitickým zájmům, idealizoval Sovětský svaz a zlehčoval zločiny komunistického režimu,“ vyhodnotila publikace ukrajinská Národní policie.
Během razie SBU našla také knihy ze série „Projekt Rusko“ od jistého Jurije Šaliganova. Podle vědecké práce z roku 2018, kterou zveřejnil akademický časopis vycházející při americké John Hopkins University, knihy kritizovaly demokracii, zbožšťovaly sovětské Rusko a tvrdily, že režim Vladimira Putina je jeho nástupcem.
Z ukrajinských soudních dokumentů vyplývá, že tamní policie vyšetřuje šest osob, včetně Igora Danilova. Tito lidé jsou podezřelí ze spáchání vlastizrady, účasti ve zločinecké organizaci a z podkopávání národní bezpečnosti.
Ukrajinské úřady se domnívají, že hnutí distribuovalo více než 1,7 milionu knih od Anastasie Novych, což je podle nich pseudonym Haliny Jabločkiny. Ta na dotazy novinářů neodpověděla. Ze soudních záznamů je zřejmé, že Danilov začal podkopávat ukrajinskou státnost a šířit ruskou propagandu již v roce 2002, přičemž jedna z postav v knihách od „spisovatelky“ Novych, vyškolená KGB a plnící úkoly pro ruskou rozvědku, byla zřejmě vytvořena podle jeho vzoru.
Navzdory opakovaným předvoláním se Danilov nikdy nedostavil k výslechu, a ukrajinské úřady na něj proto v prosinci 2023 vydaly zatykač a později ho označily za mezinárodně hledanou osobu. Na konci roku 2023 reportérka serveru Seznam Zprávy Kristina Ciroková zjistila, že se Danilov skrývá na Slovensku.
„Lekce laskavosti“
Docent Kyjevské teologické akademie Konstantyn Moskalyuk zkoumal učení a činnost hnutí AllatRa, jež popsal jako sektu. Ve své výzkumné práci z roku 2016 uvedl, že vůdce Igor Danilov je „údajně mimořádnou duchovní bytostí a prorokem“. Stoupenci AllatRa podle Moskalyuka věří tomu, že pokud člověk medituje nebo se modlí ve stanovené době, kdy medituje také Danilov, může sám sebe prohlásit za duchovní bytost.
Moskalyukův akademický článek popisuje i skutečnost, že AllatRa šíří své učení ve školách a nemocnicích pod rouškou sociálních projektů. V roce 2015 hnutí například uspořádalo „lekce laskavosti“ pro ukrajinskou základní školu nebo akci „Úvod do povolání” pro mladé zaměstnance nemocnice ve městě Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
Moskalyuk rovněž zkoumal některé charakteristické znaky Danilovova jazyka a to, jaká slova používá, čímž objevil nepřímé důkazy, že by tento muž mohl být autorem či spoluautorem knih podepsaných Anastasií Novych.
„Jde o konspirační teorii duchovního charakteru s nejasným pozadím, která zplodila kult,“ uvedl pro Oštro i odborník Luigi Corvaglia z katedry kriminologie a soudního lékařství na italské Univerzitě v Salentu a člen správní rady Evropské federace výzkumných a informačních center pro sektářství (FECRIS). V souvislosti s hnutím AllatRa pak upozornil na rysy sekty, projevující se přítomností vůdce, ústředními zakládacími texty a teorií o konci světa zahrnující apokalypsu s výbuchy sopek, před čímž lidstvo zachrání pouze svět sjednocený pod hlavičkou Tvořivé společnosti.
Corvaglia také prohlásil, že v několika knihách Anastasie Novych vystupuje Nomo, literární postava zjevně vytvořená podle vzoru ruského prezidenta Vladimira Putina. Nomo je prezentován jako zachránce panslovanské civilizace v jejím boji se západním materialismem: „Je tu evidentní proputinovská rétorika.“
Pokus o to, zachovat si tvář
Poté, co ruské a ukrajinské úřady zasáhly proti AllatRa, výše zmíněný Allen Egon Cholakian označil tyto kroky za „konspirační praktiky“ a oznámil, že se hodlá bránit tomu, aby byla AllatRa označována za náboženskou sektu. Z účasti na údajném spiknutí také obvinil zmíněný FECRIS, ruské bezpečnostní služby a moskevský patriarchát. Letos v květnu na summitu v pražské Lucerně pak Cholakian oznámil, že lobbuje za místo tohoto hnutí na mezinárodní scéně a za to, aby zasáhlo do „antikultovních aktivit“ v americkém Kongresu. „Nyní si vytváříme spojence, sílu,“ prohlásil.
V červnu posléze prezidentka hnutí AllatRa v USA Maryna Ovtsynova oficiálně požádala Cholakiana, aby se jménem organizace zaregistroval jako zahraniční agent ve Spojených státech amerických. Následujícího dne Cholakian při registraci uvedl, že AllatRa má roční rozpočet na přípravu a šíření svých materiálů ve výši 150 tisíc dolarů (přes 3,5 milionu korun), což ukazují záznamy publikované v souvislosti se Zákonem o registraci zahraničních agentů (FARA). Napsal i to, že cílem jeho lobbingu je „zrušit označení ‚náboženská sekta‘, které na AllatRa uvalily ukrajinská a ruská vláda“.
Podle amerických pravidel pro registraci zahraničních agentů je náboženská a vědecká činnost od registrace osvobozena.
V červnu se Ovtsynova a Cholakian rovněž zúčastnili konference ve Vatikánu, kterou pořádala papežská nadace Centesimus Annus Pro Pontifice (CAPP), jejímž účelem je propagovat katolickou sociální nauku. Během této události se setkali s papežem Františkem. Ovtsynova mu předala zprávu Tvořivé společnosti o klimatu predikující konec světa v roce 2036.
Po setkání AllatRa na Facebooku tvrdila, že Ovtsynova a hnutí získaly papežovu podporu a Cholakian je členem CAPP. Podle stanov pobočky CAPP v USA ale musí být každý člen doporučen římskokatolickým knězem.
Vatikán na žádost o komentář neodpověděl. Obdobně nereagovaly ani CAPP, její americká pobočka a Maryna Ovtsynova.
V červenci se Cholakian zaregistroval jako lobbista v americkém Kongresu za účelem „potřeb nouzového plánování vzhledem k dopadům nenapravitelného geofyzikálního stavu Země na civilní a národní bezpečnost“. Současně chce i prosazovat pokročilý výzkum geofyzikálních jevů a chránit vědce i dobrovolníky hnutí AllatRa před nepřátelskými zahraničními vládami. Mimoto plánuje i identifikaci „zvolených úředníků, kteří aktivně monitorují zahraničněpolitické záležitosti mezi USA a Ruskem“.
„Naše planeta je na pokraji sebezničení a lidstvu zbývá jen několik let, aby zabránilo hrozící katastrofě,“ řekl Cholakian v nahrávce určené pro vědeckou komunitu, kde rovněž mluvil o teorii protržení Mariánského příkopu.
Jedním z amerických podporovatelů hnutí AllatRa je také Robby Wells, který se v listopadu bude ucházet o křeslo ve Sněmovně reprezentantů USA. Tento bývalý fotbalový trenér původem z Virginie se prezentuje jako zahraniční zpravodaj ruského státního média RT (či Russia Today) a věří tomu, že projekt Tvořivá společnost je jedinou záchranou světa.
Cholakian a Wells na zaslanou žádost o vyjádření nereagovali.
Tvořivé živobytí
Tvořivá společnost tvrdí, že nedostává žádné externí finanční prostředky. Archivní verze webových stránek TS z března 2023 ale ukazují, že v letech 2021 až 2023 měla více než 160 partnerů, kteří se „aktivně podíleli na projektu Tvořivá společnost“. Seznam byl z webu mezitím vymazán, několik zmíněných partnerů má však stále bannery Tvořivé společnosti na svých webových stránkách.
Reportéři Investigatívného centra Jána Kuciaka (ICJK) identifikovali 17 slovenských firem, jež Tvořivou společnost podpořily – jsou mezi nimi například cestovní kancelář, e-shop s bioprodukty, cyklistický obchod, nakladatelství a fitness centrum, včetně výše zmíněné taneční školy pro děti v Brezně.
Ve Slovinsku uspořádal dobrovolník Tvořivé společnosti na dvou středních školách workshopy „mindfulness” (jde o běžnou meditační techniku, schopnost záměrně věnovat pozornost tomu, co se děje v přítomném okamžiku, pozn. red.). „Mladým i ne tak mladým, laikům i odborníkům, všem, kteří se zajímají o lidi, společnost, štěstí a život, bych doporučoval, aby si přečetli dílo Anastasie Novych,“ řekl studentce jedné z těchto škol.
„Tyto knihy jsou zlatým dolem prastarých znalostí, podaných srozumitelným a příjemným způsobem. Tyto znalosti právě teď mění životy a spojují lidi po celém světě na základě hledání toho nejlepšího v každém z nás,“ uzavřel svůj výklad.
Prodej knih vydávaných pod jménem Anastasie Novych a jejich překladů může být přitom jedním ze zdrojů financování AllatRa a Tvořivé společnosti. Web Oštro zjistil, že v Chorvatsku byla tato díla propagována nejméně v 17 veřejných knihovnách.
Z třiadvaceti společností spojených s hnutím AllatRa, analyzovaných partnery Firehose of Falsehood, z nichž dvě už byly zrušeny, vykázalo nejvýznamnější příjmy v poměru k ostatním subjektům nakladatelství v Rusku. Další ve finančních zprávách uvedly jen mizivé příjmy či nulové zisky nebo záznamy o financích vůbec neuveřejnily.
Společnost AllatRa RUS, jejíž hlavní činností je prodej knih, měla v letech 2014 až 2023 (přičemž údaje za roky 2017 až 2018 nebyly k dispozici) příjmy ve výši 182 290 eur (asi 4,6 milionu korun). Z archivovaných webových stránek společnosti vyplývá, že vydala knihy podepsané Anastasií Novych a jednu knihu Igora Danilova o degenerativním onemocnění páteře.
Novináři z webu Context.ro oslovili údajnou Anastasii Novych prostřednictvím e-mailu na webových stránkách hnutí AllatRa, na jejich žádost o komentář však nepřišla žádná odpověď. Na otázky od novinářů nereagovaly ani AllatRa a Tvořivá společnost.
Není jasné, kolik peněz členové a dobrovolníci do hnutí Allatra a do projektu Tvořivá společnost vložili.
Autoři článku: Samo Demšar (Oštro.si), Mahulena Kopecká, (investigace.cz), Karolína Kiripolská (ICJK), Anastasiia Morozova (VSquare), Daniel Flis (Frontstory)
Na článku se podíleli také: Iulia Stănoiu, Marionela Toma (Context.ro), Ana Čelar (Oštro.hr, Chorvatsko), Uroš Škerl Kramberger (Oštro.si)
Autorka úvodní grafiky: Aleksandra Ołdak