Obchodníci s drogami platí Metě za reklamu na sociálních sítích

Ilustrační foto. Zdroj: investigace.cz

Nelegální směnárny a doklady totožnosti, ale i drogy či extremismus – to vše lze najít na Telegramu. O temné straně této sociální sítě informuje investigace.cz dlouhodobě. Obchody s nelegálním zbožím už ale prosakují i na Facebook, Instagram a Messenger. Tyto sociální sítě obchodníci z Telegramu využívají k umisťování svých reklam, jimiž lákají na nelegální zboží. Redakce investigace.cz proto zjišťovala, v jaké podobě se na sociálních sítích reklamy na drogy objevují a zda z nich provozovatel, platforma Meta, inkasuje peníze. Podle zprávy deníku Wall Street Journal již američtí prokurátoři ve Virginii prověřují, zda platformy společnosti Meta neumožňovaly nelegální prodej drog a neprofitovaly z něj.

Reklama, která se v Česku na Instagramu zobrazila celkem 202 lidem starším 18 let, vypadá na první pohled vcelku neškodně. Členité barevné obrázky, psychedelické motivy a Spongebob s rozšířenými zorničkami, to vše bez textu. Na druhý pohled už ale tak neškodná není – jde totiž o propagaci psychotropní látky LSD, s níž jsou často spojené barevné motivy i rozčlenění na malé čtverečky speciálního papíru, jež se vkládají do úst pod jazyk, kde se rozpustí. Upoutávka vede do telegramového kanálu, kde se nabízejí i jiné drogy.

Stejný inzerent zaplatil i za další reklamu, která se dostala k celkem 78 osobám z Česka, věkově nad 18 let. Obrázek v podobě hromady barevných pilulek je ovšem daleko explicitnější a vede do stejného kanálu jako reklama předešlá.

Redaktorka investigace.cz se pod falešným účtem k tomuto kanálu přidala.

„Yoo g. Odkud jsi? Co by sis od nás chtěla objednat?“ oslovil ji přes soukromou zprávu na Telegramu obchodník.

„Z Prahy, doručujete sem? Objednala bych si 10 gramů kokainu, pokud je to možné?“

„Do Prahy není problém, ale dodání je až za dva dny. Máme kolumbijský a venezuelský kokain. Venezuela stojí 480 eur, Kolumbie 760,“ popisuje neznámý obchodník ceny za 10 gramů.

Vlevo chat s obchodníkem; vpravo fotografie z kanálu, v němž obchodníci ukazují údajné zájemce o objednávku.
Vlevo chat s obchodníkem; vpravo fotografie z  telegramového kanálu, v němž obchodníci ukazují údajné zájemce o objednávku.

Podobných reklam cílených na české uživatele sociálních sítí, jež se vyskytují na platformách společnosti Meta, tedy Facebooku, Instagramu a Messengeru, a které vedou na telegramové kanály nebo přímo do soukromého chatu s drogovým obchodníkem, se od října 2023 do začátku března 2024 na sociálních sítích objevily desítky. Právě v tomto období jsme se do jejich analýzy pustili.

Podle ad library, knihovny reklam společnosti Meta, kde je možné sledovat všechny reklamy, jež byly na sociální sítě umístěny, se zákazníky přes sociální sítě snaží nalákat nejrůznější inzerenti. Redakce investigace.cz za šest měsíců identifikovala celkem 23 facebookových stránek, k nimž se vázala reklama na nelegální návykové látky. Jednotliví inzerenti ale mohli platit za více reklam podobně jako ten výše zmíněný, který zaplatil za dvě. Počet těchto typů reklam, jež investigace.cz objevila, byl 64, ve skutečnosti ale mohl být ještě vyšší.

Decentní bílý prášek

Většina reklam vypadá na první pohled nenápadně. Například na začátku ledna se na Facebooku, Instagramu i Messengeru objevila reklama s názvem The Bake Farm s kresleným obrázkem zeleného pole a horami v pozadí. Odhalit, že se nejedná o reklamu na běžné farmářské výrobky, vyžaduje určitou znalost slangových výrazů. Výraz „bake“, který v angličtině původně označuje pečení, se v přeneseném významu používá i pro kouření marihuany. Za tímto obrázkem v reklamě také následoval obrázek bílého prášku, jenž ale spíše než mouku připomínal balíček kokainu. Po kliknutí na reklamu byl dvojsmysl jasnější – upoutávka směrovala na telegramový kanál s více než dvěma tisíci odběrateli, v němž se nabízí nelegální zboží všeho druhu, zejména kokain.

Jako ilustrační fotografie inzerenti dále používají lysohlávky, květy marihuany, pilulky nebo nejrůznější bílé krystaly. Krystalickou podobu mohou mít například látky jako pervitin, kokain nebo MDMA (extáze). Fotografie mohou rovněž připomínat balení bonbonů, na němž je ale nápis narážející na psychotropní látku. Jeden z obchodníků použil i nápis evokující logo obchodního potravinového řetězce Lidl, následovala však fotografie podobná sáčku s kokainem.

Příklady reklam, které prošly kontrolou.
Příklady reklam, které prošly kontrolou.

Texty těchto reklam zní stejně jako reklamy legálního zboží. „Pro milovníky kvalitního hašiše; Exkluzivní edice; Marocký hašiš v Evropě; Čistá a silná sladká chuť; Pospěšte si, než to skončí“. Těmito slovy láká jedna z nich, která však jako jedna z mála nesměruje na Telegram, nýbrž rovnou do facebookové skupiny.

Někteří jsou ale ohledně textů opatrnější. Většina z 23 inzerentů nepoužila žádný slogan a spoléhala pouze na obrázky, případně použila strohé „kliknutím na odkaz se připojíte k mému kanálu a zadáte objednávku,“ nebo „pro více informací klikněte zde“. Oba vzkazy byly napsány v cizím jazyce.

Jak probíhá kontrola reklam 

Každá reklama umístěná na Facebook, Instagram nebo Messenger musí nejprve projít kontrolou, aby se zjistilo, zda splňuje zásady pro reklamu. Meta například zakazuje obsah, který se pokouší koupit, prodat, vyměnit, darovat nebo žádat o drogy a léky, a to bez ohledu na zákony dané země.

Jelikož se na výše zmíněné sociální sítě denně umisťují vysoké počty reklam, proces kontroly je automatizovaný. Nejprve tento systém kontroluje text, obrázek nebo video a stránku, na níž reklama směruje. Pokud je podle automatizovaného postupu vše v souladu s pravidly, může se uživatelům dané sociální sítě zobrazit. Pokud v souladu není, je zamítnuta. Reklama ale může být smazána i zpětně – například když ji někdo nahlásí. V některých případech reklamy kontrolují i lidé, tedy zaměstnanci společnosti Meta. Ta tvrdí, že na zdokonalování systémů kontroly soustavně pracuje a chce posílit tým, který bude reklamy zpětně kontrolovat. V tomto týmu mají být i česky hovořící členové.

„Jak v reklamách, tak v organickém obsahu zakazujeme obsah, který propaguje nákup a prodej drog a farmaceutických léků, a odstraňujeme jej, kdykoli na něj narazíme,“ sdělila investigaci.cz mluvčí společnosti Meta Jekatěrina Panawa. Podle Mety byla drtivá většina reklam odhalena ještě dříve, než byly umístěny na sociální sítě.

„Když se rozhodujeme, jestli daná reklama vyžaduje další kontrolu ve vztahu ke konkrétním zásadám, můžeme přihlédnout k tomu, jak inzerent dodržoval zásady pro reklamu v minulosti,“ uvádí Meta na svém webu. U inzerentů s drogami je však potíž v tom, že jejich profily na sociálních sítích jsou staré nanejvýš několik měsíců a často jsou zakládány pouze za účelem propagace nelegálního zboží.

Na druhou stranu je zřejmé, že ani kontrola textu není příliš efektivní, neboť prošly explicitní názvy drog – „hashish“ či „cannabis“. V některých případech platí benevolence nebo ignorace kontrolního systému i na obsahově zcela jasné obrázky – zejména ty s marihuanou, pilulkami, hašišem nebo se zbraněmi.

Meta zároveň upozorňuje, že lidé mají nevhodné reklamy nahlašovat. Jenomže další mechanismus, díky kterému se zločincům daří zboží propagovat, spočívá v tom, že zobrazení a šíření reklamy naplánují pouze na několik dní. Všechny reklamy, které redakce investigace.cz sledovala a identifikovala, běžely jeden až maximálně čtyři dny. Tím pádem se sice nedostanou k velkému počtu lidí, současně se ale snižuje pravděpodobnost, že konkrétní reklamu někdo nahlásí jako závadnou.

Sama Meta na svých webových stránkách přiznává, že se jim ne vždy podaří nepatřičný obsah zachytit.

Podle ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha ale reklamy nejsou tím, co by přilákalo nové zájemce o nelegální látky. „Když do Telegramu zadáte určitá klíčová slova, vyskočí na vás nespočet skupin, které nabízejí všechno možné. Nepotřebujete se k tomu dostat přes reklamu,“ říká Frydrych. „Odpovědnost za tuto situaci by měly nést sociální sítě. Obdobně přece vyžadujeme odpovědnost od provozovatelů fotbalových klubů ve smyslu toho, že podniknou náležité kroky k zamezení výtržností na stadionech,“ podotýká.

Podle ředitele se Národní protidrogová centrála snaží s platformami komunikovat, ale jde to obtížně. „Telegram vůbec neposkytuje informace a nekomunikuje s námi. Meta jak kdy, u ní bych nebyl tak kategorický,“ popisuje své zkušenosti Frydrych.

Společnost Meta podle svých slov nahlašuje odborným skupinám i orgánům činným v trestním řízení účty, u nichž má podezření, že se podílejí na nelegální výrobě nebo distribuci vysoce rizikových drog.

Tisícové dosahy

Reklamy, jež investigace.cz analyzovala, mají dosah několika stovek až tisíců lidí. Výše citovaná reklama s nápisem The Bake Farm se na Facebooku, Instagramu a Messengeru objevila celkem třikrát – dvě podoby této reklamy běžely od 8. 1. 2024 do 9. 1. 2024, jedna měla dosah 78 a druhá 95 lidí z České republiky. Další byla zveřejněna od 5. 1. do 7. 1. a zobrazilo si ji 184 lidí z Česka. Celkový dosah byl 7 024, 8 177 a 12 466 osob – inzerent totiž naplánoval reklamu tak, aby se zobrazovala i lidem v jiných zemích Evropy, například v Polsku, Německu, Švédsku či Chorvatsku.

Investigace.cz našla i čtyři reklamy směrující na český telegramový kanál a zaměřené na rozvoz marihuany po Praze. Naprosto nepokrytě zobrazovaly květy marihuany a lákaly textem, v němž prodejci tvrdí, že jsou špičkou na trhu, a chlubí se svou 12letou zkušeností. Podle dosahu zjistitelném v ad library měla ta nejúspěšnější z nich dosah přes 10 a půl tisíce lidí z České republiky během 3. až 6. března.

Zadavatel měl v tuto dobu další tři reklamy, z nichž jedna měla dosah osm tisíc, další dvě po tisíci. Nejvíce se zobrazovaly mužům ve věku 25 až 54 let.

Výhradně na Českou republiku mířila i reklama na drogový koktejl makatussin neboli lean, jehož základem je sirup proti kašli. Tato upoutávka se zobrazila celkem 1 500 lidí.

Většina reklam cílících na Česko, které investigace.cz pozorovala mezi říjnem 2023 a březnem 2024, mířila i na další země Evropy – od Španělska až po Švédsko. Dosah na české obyvatele se pohyboval mezi desítkami až stovkami osob.

Nabídka některých telegramových kanálů, do nichž se člověk dostane skrze kliknutí na reklamu na Facebooku, Instagramu nebo Messengeru.
Nabídka některých telegramových kanálů, do nichž se člověk dostane skrze kliknutí na reklamu na Facebooku, Instagramu nebo Messengeru.

Jak to funguje

Výše zmiňovaná reklama o prodeji marihuany po Praze nesměruje na český telegramový kanál náhodou, neboť ten má skoro pět tisíc členů. Obsahuje také podmínky doručení. Platí se hotově při předání, a aby si zájemce mohl objednat, musí napsat správci účtu.

Ostatní kanály, na něž reklamy cílené na obyvatele evropských zemí odkazují, jsou vedeny v angličtině, francouzštině či ruštině a nabízejí drogy všeho druhu, nejčastěji ale marihuanu a kokain.

Anastasija M., která na téma nelegálního obchodování na Telegramu psala diplomovou práci v rámci svého studia nových médií na Univerzitě Karlově, narazila i na kanály nabízející na českém trhu poměrně netradiční látky, jako jsou Alfa-PVP nebo mefedron. „V Rusku a na Ukrajině jsou kvůli těmto novým látkám celé drogové epidemie. Nyní se alespoň podle Telegramu tyto látky přesouvají do České republiky,“ popisuje svou analýzu, jež ukázala, že obchodníci s drogami nepoužívají Telegram pouze k prodeji, ale i k verbování nových kurýrů. Podle Anastasije M. existují i případy, kdy si společně s drogou lze objednat i prostitutku.

Všechny kanály fungují jako tržiště, na němž člověk najde aktuální nabídku a instrukce, za jakých podmínek nákup probíhá.

Přímo v telegramových kanálech jsou popsané metody, které obchodníci preferují. Většinou nelze vyjednávat.
Přímo v telegramových kanálech jsou popsané metody, které obchodníci preferují. Většinou nelze vyjednávat.

„Tady jsou instrukce, jak to funguje, nepište mi a nesnažte se přicházet se svými pravidly. Objednávku učiníte tak, že mi napíšete, jaký produkt chcete a kolik toho chcete. Pište ve zkratce, protože máme hodně klientů, kteří čekají. Nechoďte za mnou s vašimi vtipnými historkami. Chceme pouze vážné kupce. Pošlete nám adresu doručení, zaplatíte v bitcoinech přes CashApp nebo PayPal. Než bude zboží vydáno ze skladu, musí být nejprve zaplaceno. Děkuji za pochopení. A našim pravidelným zákazníkům přejeme hezký víkend,“ popisuje správce jedné ze skupin čítající 1 808 členů podmínky nákupu. Jedna z reklam této skupiny měla dosah 8 500 lidí po celé Evropě, v Česku se dostala na displeje několika desítek lidí.

Platby předem obchodníci vyžadují u každé skupiny, kterou investigace.cz monitorovala. To ovšem nese jisté riziko, neboť může jít o podvod a zboží nemusí být doručeno. Podle Anastasije M. ale některé skupiny umožňují platbu, která bude dokončena až v okamžiku, kdy zboží přijde. Z jejího výzkumu rovněž vyplývá, že platby probíhají i uvnitř Telegramu – přes funkci Wallet in Telegram.

Obchodníci využívají i různé marketingové nástroje, aby ukázali, že nejsou podvodníci a zboží ke klientům skutečně dorazí. Zveřejňují například fotografie zásilek (se začerněnými adresami), konverzace se spokojenými zákazníky, videa, jak zásilky připravují, ale i faktury za doručovací služby, jako třeba United States Postal Service nebo trasování zásilky v aplikaci UPS.

Správci telegramových kanálů zveřejňují trasování zásilek, spokojené zákazníky (obličej zakryla investigace.cz), nebo balíčky, aby získali důvěru svých zákazníků.
Správci telegramových kanálů zveřejňují trasování zásilek, spokojené zákazníky (obličej zakryla investigace.cz), nebo balíčky, aby získali důvěru svých zákazníků.

Podle serveru 404media, jenž se prodejem drog na Telegramu rovněž zabýval, prodejci nabízejí i ověření přes FaceTime, aby si kupující před odesláním objednávky prohlédl konkrétní výrobek nebo si nechal vysvětlit, jak provést platbu.

Zda zásilka objednaná přes telegramový kanál, který zaplatil promování na platformách Mety, skutečně dorazí a zákazník nebude podveden, se investigaci.cz zatím nepodařilo zjistit. Komunikovala ale s obchodníky, kteří tvrdili, že doručují i do Česka. Anastasija M. mluvila s lidmi, co si objednávali přes Telegram marihuanu. „Zásilka jim skutečně přišla, a to přímo domů. Dovezl ji kurýr. Obchodníci začínají používat i geolokaci – zásilku tedy někam ukryjí, pošlou polohu a zákazník si ji vyzvedne,“ popisuje nové metody nelegálního trhu s narkotiky.

Autorka textu: Barbora Šturmová