Juicy Fields: Podvod za miliardy korun s falešným hrabětem i českou firmou

Investiční podvod Juicy Fields se odehrával mezi lety 2020 a 2022. Novináři z německého investigativního média Correctiv zmapovali, kdo za tímto podvodem stál a kam se poděly peníze téměř dvou set tisíc podvedených investorů. Kromě hlavního organizátora Sergeje Berezina příběh zahrnuje bývalého policistu z ruského Petrohradu, ale také falešného hraběte z Německa. Mezi oběťmi jsou i Češi, jak redakce investigace.cz popsala v nedávném článku. Část podvodné infrastruktury navíc do Česka zasahovala.

Tento text si můžete poslechnout i v audioverzi. Audiočlánky pro vás načítá Renata Klusáková.
Audioverze vybraných článků investigace.cz odebírejte zde.

Příběh Juicy Fields začal v Postupimské ulici v Berlíně. Tam od listopadu 2019 sídlila a později i otevřela obchod společnost Juicy Grow Gmbh. Nyní je na místě kadeřnictví.

Jednatelem firmy byl Victor Bitner. Podle zjištění německých novinářů z Correctivu šlo o ruského Němce, který se narodil v roce 1969 v Kazachstánu. Mnoho veřejně dostupných informací o něm neexistuje. Z britského obchodního rejstříku vyplývá, že před lety založil společnost zaměřenou na přenosné grily, po které ovšem zbyly jen dluhy.

Podle informací Correctivu z prostředí tajných služeb existují náznaky, že Bitner je v kontaktu s ruskými zpravodajskými službami. V roce 2018 informoval deník The New York Times o neúspěšné zpravodajské operaci v Berlíně: Nejmenovaný Rus chtěl prý koupit kompromitující materiály ohledně Donalda Trumpa. Tento muž je podezřelý z „nejasných vazeb na ruské zpravodajské služby a východoevropské kyberzločince“. Mělo jít právě o Bitnera.

Zabít Bitnera 

V průběhu roku 2021 to vypadalo, že investiční platforma Juicy Fields jen kvete. Investoři se chlubili, kolik si vydělali peněz (mnohdy výnos dosahoval až 65 procent), značka Juicy Fields se účastnila propagačních akcí a nabírala spousty nových investorů. Mimo to publikovala i propracovaná videa včetně písně se známým německým rapperem. V listopadu 2021 se její stánek také objevil na českém Cannafestu. Byl se tam podívat i Adam, jeden z podvedených investorů a zároveň spolupracovníků Juicy Fields, který o svých zkušenostech promluvil v předešlém tématickém článku investigace.cz. Na Cannafestu se potkal se Zvezdou Laurić, s níž byl v kontaktu už dříve a která pro Juicy Fields pracovala jako vedoucí komunikace a organizátorka akcí. Sama tvrdí, že přišla asi o 70 tisíc eur, její role v organizaci však není jasná.

V březnu 2021 se společnost Juicy Grow stala společníkem české firmy Solid Business. Ředitelem je třiasedmdesátiletý důchodce Jiří Jindra, který si přivydělává jako hlídač a občas se věnuje zedničině, malířství pokojů a štukatérství. Do práce s sebou nosí mačetu. „Nikdy nevíte, kdy se tam objeví toulavý pes. Lidí se nebojím, ale psovi se neubráníte,“ podotýká. Zřejmě jde o nastrčeného ředitele, neboť investigaci.cz původně řekl, že neví, zda je ve firmě stále zapsán jako jednatel.

Při zakládání společnosti za něj jednala prostřednictvím plné moci Anastasija Gurich, která v České republice v té době zakládala firmy na klíč, což inzerovala na svých stránkách v ruštině. „Na nic si nevzpomínám,“ odpověděla redakci na dotazy o firmách Solid Business a Juicy Grow Gmbh.

Během osobní schůzky s redaktorkou investigace.cz si naopak vzpomněl pan Jindra. „Byl jsem v minulosti v tíživé finanční situaci, dostal jsem za to nějaké peníze,“ tvrdí o své roli v Solid Business. Podle jeho dalších slov na začátku obdržel „asi tisícovku“ od Anastasiji Gurich. „Potřebovala nějakého Čecha, aby mohla firmu založit,“ vysvětluje Jindra. „Teď bych měl dostávat asi 600 měsíčně, ale dlouho se mi už neozvala,“ říká. „Už s tím nechci mít nic společného, teď řeším, jak to ukončit. Už na začátku jsem té paní řekl, že když se ukáže, že je to nějaká křivárna, půjdu na policii,“ doplňuje.

Firma Solid Business není jediná společnost, kde je Jindra zapsán jako jednatel. „Kvůli jedné firmě jsem byl vypovídat i na policii,“ popisuje. Solid Business od roku 2021 nezveřejňuje účetní závěrky.

Rok 2021 pro Juicy Fields nebyl ve skutečnosti tak růžový, jak firma prezentovala. Hned na jaře začali hlavní strůjce podvodu Sergej Berezin a jeho okolí podezírat Bitnera z toho, že zmizel i s penězi v hodnotě 1,5 milionu eur, což je v přepočtu skoro 38 milionů korun. Igor Kekšin, jenž pro Juicy Fields pracoval jako „bezpečák“ neboli muž pro „drsné“ věci, řekl Correctivu, že měl Bitnera vypátrat a „dostat pod kontrolu“.

Kekšin býval policistou v oddělení hospodářské kriminality v Petrohradě. Toto místo ale opustil a začal pracovat pro ruské kriminální skupiny, načež strávil tři roky ve vězení za únosy a vydírání. Po propuštění ho zaměstnal Jevgenij Prigožin, někdejší šéf žoldácké skupiny wagnerovci, popisuje Kekšinovu kariéru web Correctiv s odkazem na uniklé dokumenty. U Prigožina dělal podobnou práci jako později v Juicy Fields – v oddělení vnitřní bezpečnosti.

Později prý Kekšin dostal další úkol, a to přímo od Berezina – zabít ředitele Bitnera. Reportérský tým Correctivu jej konfrontoval ohledně všech policejních obvinění, všechna ale popřel. Kekšin posléze figuroval jako klíčový svědek berlínské policie.

Po problémech s ředitelem Bitnerem německá firma Juicy Grow přestala hrát v podvodném schématu hlavní roli. Juicy Fields nato záhy přešla na mezinárodní půdu – na podzim koupila dvacetiprocentní podíl ve švýcarské společnosti Luxburg Carolath Holding AG, která následně změnila jméno na JuicyFields AG.

Kdo za tím stojí

Podle informací Correctivu a jeho mediálních partnerů lze v organizaci Juicy Fields identifikovat několik úrovní řízení podvodu. Na vrcholu stojí Sergej Berezin, jenž byl v dubnu tohoto roku na základě španělského obvinění a následného zatykače vydaného Europolem zatčen v Dominikánské republice a nyní sedí ve španělském vězení. Muž číslo dvě byl Vitalij Markevič, na nějž byl rovněž vydán zatykač, ale zřejmě se skrývá v Rusku.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Noticias Telemicro (@ntelemicro5)

Pod Berezinem a Markevičem následuje dalších osm až deset lidí, převážně mužů, ale i žen. Téměř všichni pocházející z Ruska a měli na starost především legalizaci výnosů z podvodu. Jde o fixery a manažery, kteří zajišťovali převody peněz nebo komunikaci na sociálních sítích.

Existuje podezření, že hlavní organizátoři se na evropské investory zaměřují již několik let. Jak popisují novináři z Correctivu, vyplývá to z uniklých dokumentů, příspěvků na sociálních sítích a internetových archivů. Jedna část skupiny například stála za projektem Miracle Tele, v němž Vitalij Markevič používal pseudonymy Alimov a Grigonogov. Firma Miracle Tele měla sídlo v Praze a poskytovala nejen telekomunikační služby, investorům nabízela i firemní podíl, přičemž namísto akcií prodávala vlastní kryptoměnu. Společnost působila v letech 2018–2019. Druhý podvod s názvem Recyclix fungoval v letech 2015–2017, firma s tímto názvem tehdy měla hlavní sídlo ve Varšavě. Nabízela falešné recyklační systémy, přičemž investovala do plastového odpadu, jenž měl být přeměněn na lukrativní granulát. Recyclix mířil skrze webové stránky i sociální sítě také na české investory.

Hlavní organizátoři však v oficiálních rejstřících podvodných firem zapojených do Juicy Fields nefigurují. Za švýcarskou Juicyfields AG a za amsterdamskou Juicy Holding BV stojí Němci se šlechtickými tituly, včetně knížete a několika hrabat. Obě zmíněné firmy spojuje jeden člověk, který si říká Friedrich Ulrich Maximilian Johann Graf von Luxburg Fürst zu Carolath-Beuthen. Pro německé státní zastupitelství je to jeden z klíčových hráčů podvodného schématu. Podle Correctivu mají vyšetřovatelé podezření, že ruským šéfům Juicy Fields nabízel praní špinavých peněz.

Von Luxburg na dotazy Correctivu a jeho mediálních partnerů nereagoval. Teprve poté, co mu zavolali, tvrdil, že platformě Juicy Fields „pouze prodal firmu“. Což se shoduje s tiskovým prohlášením, které po krachu celého systému v létě 2022 vydala skupina Luxburg Carolath. Uvádí se v něm, že členové představenstva a jednatelé se považují „za oběti zločinecké konopné platformy“ a že „nikdy neměli přístup k finančním prostředkům“.

Lidé, kteří pracovali ve společnosti Juicy Fields v období před jejím koncem, si to ale pamatují jinak. „Friedrich se objevil z ničeho nic a představil se jako hlavní právník Juicy Fields,“ sdělil Thomas Stieger reportérům z Correctivu. Stieger je bývalý švýcarský finanční expert, jenž pro Juicy Fields pracoval od konce roku 2021 a nakonec sám pomohl odhalit strůjce podvodu.

Vitalij Markevič. Zdroj: Telegram
Vitalij Markevič. Zdroj: Telegram

Schůzka na Kypru

Dění okolo Juicy Fields vyvrcholilo 14. července 2022. Dva nebo tři dny předtím odletěl Stieger s dalšími dvěma manažery na Kypr, protože se vyskytly problémy s přístupem k bankovnímu účtu, což hodlali vyřešit přímo na místě s tamní bankou iSX. Stieger tvrdí, že jim šéf banky ukázal falešné dokumenty s falešnými podpisy. Údajně jim řekl, že nebudou moci opustit ostrov a že se ocitli v centru případu praní špinavých peněz. Během šesti měsíců totiž mělo jejich účtem protéct půl miliardy eur.

Generální ředitel banky Nikogiannis Karantzis však Steigerovu výpověď zpochybňuje: Dokumenty předložené na schůzce prý nebyly zfalšované. Nezmínil se o částce půl miliardy eur, ale přesto vše nahlásil na policii.

Schůzka se udála v době, kdy se investorům nalákaným firmou Juicy Fields nedařilo přihlásit se na její platformu a v telegramových skupinách panoval chaos. Kolovaly tam falešné pasy ruských provozovatelů, seznamy skutečných vlastníků včetně fotografií a pseudonymů Berezina, Markeviče a dalších. V následujících dnech obdržela německá policie stovky trestních oznámení od podvedených investorů a dodnes přibývají další.

Když se vyšetřovatelé vydali v létě 2022 po stopě, narazili nejprve na německé podnikatele a manažery ze skupiny Luxburg Carolath. Ti tvrdili, že byli sami podvedeni, přičemž odkazovali na skupinu Rusů s falešnými jmény. Vyšetřovatelé to podle reportérů z Correctivu zatím považují za čistě ochranné tvrzení.

Falešný hrabě

Hlavním podezřelým je zmiňovaný Friedrich Ulrich Maximilian Johann Graf von Luxburg Fürst zu Carolath-Beuthen. Jeho známí jej popisují jako žoviálního muže, který kouří doutníky a má v oblibě si luxusní zboží. Zdá se, že má i jisté konexe – na jedné fotografii je s bývalým německým kancléřem Gerhardem Schröderem, na jiné pózuje vedle ázerbájdžánského velvyslance.

Ve skutečnosti nejde o žádného hraběte. Narodil se jako jeden z osmi synů zemědělce v Rittsteigu v Bavorsku a Von Luxburgové se od něho distancují. „Toho Friedricha neznáme a nikdy jsme s ním nebyli v kontaktu,“ řekla novinářům Correctivu rodina von Luxburg, což je malý šlechtický rod z Dolních Frank. Jeden z členů rodiny byl údajně vážně nemocný a krátce před svou smrtí v 90. letech minulého století adoptoval muže, kterému prý poté a zřejmě za peníze přenechal rodový titul.

Falešný hrabě strávil ve vězení celkem devět let. Rozsudek z roku 2006 má Correctiv se svými mediálními partnery k dispozici. Podle něj nabízel jménem fiktivní banky bezcenné investice a prodával akcie neexistující společnosti na výrobu systémů pro větrnou a solární energii.

Berlínské státní zastupitelství se domnívá, že falešný hrabě byl najat kvůli praní peněz společnosti Juicy Fields. Údajně obdržel tři až pět milionů eur. Zda jsou podezření opodstatněná, ukáže až soudní řízení.

Nepravý aristokrat byl zatčen v dubnu při mezinárodní razii proti organizátorům Juicy Fields, stejně jako Victor Bitner. Policie chtěla zatknout také Vitalije Markeviče, kterého hledala v Ruském domě v Německu, neboť tam měl zaregistrovanou adresu. Na místě po něm ale nenašli žádnou stopu. Podle prohlášení Ruského domu se tam Markevič zřejmě zaregistroval „podvodně nebo s použitím falešných dokumentů“.

Kde skončily peníze 

Vyšetřovatelé odhalili finanční toky Juicy Fields do rozsáhlých mezinárodních sítí. Peníze šly přes více než padesát společností v přibližně dvaceti zemích. Vklady putovaly nejprve na Kypr do banky iSX a dále do Litvy, na Maltu či do Estonska. Postupně byly většinou přeměněny na kryptoměny a jejich další směřování je nejasné.

Podle média Correctiv analýza toků kryptoměn ukazuje na spojení s Ruskem – asi pět milionů eur údajně proudilo přes různé mezistanice na kryptografickou burzu Garantex v Moskvě. Tato burza je v USA pod sankcemi, protože ji k přesunům peněz ve velkém využívají teroristé a zločinci. Jak ukazují zjištění investigativních novinářů, tato platforma má i vazby na ruskou vládu. Berezin a jeho partnerka si také koupili nemovitosti na Tenerife.

Autorka textu: Barbora Šturmová
Zdroj úvodní fotografie: investigace.cz