Rok se #zesvěta

Vítejte u výročního dílu našeho tradičního pátečního #zesvěta – tentokrát přehledu toho, co nás za uplynulý rok pobavilo, nadchlo, nebo překvapilo.

Je to rok, co jsme se #zesvěta začali. Trochu jsme experimentovali s formátem i obsahem a teď přemýšlíme nad tím, jakým směrem se vydat dál. Proto by nás zajímala vaše zpětná vazba. 3 otázky, méně než minuta. Vyplníte nám to?

A teď už pojďme na to nejlepší ze #zesvěta za poslední rok.

#1 Evoluce #zesvěta

První #zesvěta nevyšlo vůbec jako článek, jen jako video s Lukášem. Druhé #zesvěta bylo koronavirový speciál. Pak už rubrika vycházela každý týden, kromě dvou vynechaných – na Štědrý den a na Silvestra. 

V #zesvěta 22 jsme zavedli naše oblíbené přirovnávání množství drog k váze zvířat. Začali jsme koněm, pokračovali pak buvolem, hrochy, slony indickými i africkými a jejich slůňaty, býkem, krávou, nosorožcem sumaterským, mrožem, kosatkami, tyranosaurem rexem a pandou velkou. Díky #zesvěta ale už také víte, že drogy mohou vážit tolik, co sanitka, několik vozů Škoda Octavia a nebo jazyk plejtváka obrovského. 

#2 Koronavirus

Celosvětovou pandemii rozhodně nebudeme zlehčovat, přesto se v uplynulých #zesvěta našel pár zajímavostí. Již v tom devátém (v květnu), jsme varovali před padělanými vakcínami. V #zesvěta 6 jste se zase mohli dočíst, že Bulharům místo ochranných pomůcek přiletělo letadlo plné datlí. 

#3 Okénko italské mafie

Nejrůznější alotria italské mafie mají v #zesvěta již čestné místo. Mohli jste se dozvědět, že zelinář provozoval nelegální dostihy a sázky v centru města Messina, nebo že mafiánský boss odsouzený na doživotí ukousl a snědl prst vězeňského dozorce. Jiný mafiánský boss si zase vysoudil právo na to poslouchat na samotce hudbu.  

#4 Drogové okénko

Vynalézavost pašeráků drog nás někdy skutečně uchvátila. I díky jejich fištrónu jsme za rok těchto zpráv nashromáždili snad nejvíce. V #zesvěta 6 jsme psali o kokainu ukrytém v rouškách, policisté jej ale našli i v dužině banánů nebo v kávových zrnech, která byla ještě ke všemu adresována záporákovi z akční gangsterky.   

V březnu byl venezuelský prezident obviněn z pašování drog. V červnu se zase myanmarské policii podařilo zadržet největší množství drog v historii – bylo jich tolik, že je musela rozprostřít na pole, velké asi jako to fotbalové. Jen zabavený pervitin vážil stejně jako 9 statných žirafích samců. 

A jak že se ty drogy převáží? Třeba elektrickou ponorkou, která je nejen nenápadná, ale i ekologická.

#5 Máme rádi zvířata

Zprávy o pašování zvířat většinou nekončí šťastně. Přesto se ochráncům želv podařil veselý kousek. Pytláci si mysleli, že kradou vajíčka karet, jenže kradli sledovací zařízení vytištěná na 3D tiskárně. V #zesvěta 45 jste se zase mohli dočíst o 75 chameleonech, kteří, schovaní v ponožkách, mířili na černý trh do Česka.

Autoři shrnutí: Lukáš Nechvátal, Nina Kodhajová, Zuzana Šotová
Autorka grafiky: Nikola Klepáčková