#zesvěta 49

Již tradičně vám přinášíme páteční #zesvěta – přehled toho, co se děje mimo Českou republiku, co nás zaujalo a vám by nemělo uniknout.

#1 Vrah novinářky se přiznal

Nájemný zabiják Vince Muscat, který má na svědomí umístění bomby do auta maltské novinářky Daphne Caruana Galizia se k činu přiznal a hodlá spolupracovat s policií výměnou za 15 letý trest. Muscat byl zatčen v roce 2017 a poprvé od té doby promluvil u soudu. Zatčeni byli další dva muži, kteří na událost nijak nereagovali. Prokurátor uvedl, že informace, které Muscat policii poskytl by mohly vést k dalšímu průlomu v případu. Jestli se ale podaří vypátrat objednatele vraždy, je ve hvězdách. 

Více zde. Více o případu zde

#2 Královna krásy a obchodu s drogami 

Američtí policisté zatkli manželku šéfa mexického drogového kartelu Sinaloa Joaquína “El Chapo” Guzmana za – překvapivě – obchod s drogami. Bývalá “misska” Emma Coronel Aispuro měla manželovi pomáhat s byznysem, mezinárodním obchodem s drogami, ale třeba i s útěkem z vězení v roce 2015. El Chapo byl dopaden a odsouzen v roce 2019.    Více o zatčení zde. Více o počínání kartelu Sinaloa v Evropě zde.

#3 Šéf Grupo Amerika na návštěvu nepřijede

Zoran Jašič, číslo dvě v drogovém kartelu Grupo Amerika, byl v Peru odsouzen k 25 letům vězení. Stalo se tak v poměrně rychlém procesu poté, co byl předchozí rozsudek zrušen kvůli procesním chybám. Jakšič byl zatčen v roce 2016 a odsouzen za pašování kokainu. Jakšič z předchozího vězení málem uprchl tunelem, který si nechal vykopat. V tom samém vězení jej navštívila naše šéfredaktorka Pavla Holcová.    

Více zde.

Grupo America 2: Den s narkobaronem za mřížemi

#4 Dva znesvářené rody

Německá policie zasáhla proti dvěma znepřáteleným zločineckým rodinám. Stovky policistů a vyšetřovatelů provedly razii ve více než 20 budovách v Berlíně a okolí a zatkli dva lidi. Oba jsou obviněni ze zločinů souvisejících s drogami a zbraněmi. Arabská a čečenská rodina byly v hledáčku policie již od listopadu loňského roku, kdy mezi nimi došlo k několika násilným střetům. Ačkoliv policie nezveřejnila žádná jména, podle německého deníku Bild je jednou ze dvou znesvářených rodin klan Remmo, který má na svědomí dvě nedávné pozoruhodné loupeže. Během jedné ukradli členové této rodiny z drážďanského muzea zlato, diamanty a další drahé kameny, které byly součástí nesmírně vzácné národní sbírky, o čemž jsme vás informovali v #zesvěta 37. V rámci druhé loupeže ukradli tzv. Big Maple Leaf (v překladu Velký javorový list), 100 kilogramů vážící zlatou minci v odhadované hodnotě 4 milionů dolarů (v současnosti zhruba 85 milionů korun). Ani v jednom případě se lup nenašel.

Více zde.

#5 Nezvyklí obchodní partneři

OCCRP ve své nové kauze odhaluje, kterak represivní vláda Konžské republiky (Kongo-Brazzaville) posledních několik posledních let tajně nakupovala zbraně z Ázerbájdžánu. Podle oponentů prezidenta Denise Sassou-Nguessa, který s pětiletou přestávkou prezidentuje již od roku 1979, měly být zbraně použity k upevnění jeho moci nad konžským národem. Zbraně tak měly sloužit například k vyvolání brutální povolební ofenzívy v roce 2016, která vedla až k humanitární krizi v zemi. Od roku 2015 mělo Kongo od Ázerbájdžánu potajmu nakoupit celkem přes 500 tun zbraní.

Více se dozvíte tady.

#6 Okénko italské mafie

Drobné osobní vítězství si může připsat mafiánský boss Domenico Strisciuglio. Na své samotce si díky rozhodnutí soudu může místo televize pouštět také hudbu. Na soud se obrátil poté, co mu věznice zakázala nákup CD přehrávače. Pro Strisciuglia, který je odsouzený na více než 20 let za vraždu a další „zločiny související s mafií“, je to již druhé takové vítězství v řadě. Předloni mu totiž soud povolil sledování televize i po půlnoci.

Více se dozvíte tady

Podle italské policie chce italská mafie využít koronakrizi a proniknout do legální části ekonomiky, zejména do zdravotnictví. Stoupá také prý počet případů praní peněz a korupce a hrozí, že se mafie pokusí získat finance určené na velké veřejné stavby a k přechodu na zelenou ekonomiku.

Více zde.

#7 Nekonečný příběh z Kyrgyzstánu

Kyrgyzský příběh korupčníka Raimbeka Matrimova pokračuje. Matraimov je bratrem poslance a členem významné kyrgyzské rodiny, na kterou se váže nejeden korupční skandál a ovlivňování voličů, ale dokonce vražda muže, který o jejích praktikách  začal mluvit s novináři. Před nedávnem bývalý šéf celníků souhlasil se zaplacením pokuty za léta okrádání státní kasy svým šmelením. Jenže se ukázalo, že pokutu nezaplatil v penězích, jak by se dalo očekávat, ale v nemovitostech. To by asi bylo v pořádku, kdyby nemovitosti nebyly v dezolátním stavu a Matrimov je nenakoupil nebo nezískal darem několik dní před “zaplacením” pokuty. Minulý týden byl Matrimov opět zatčen. 

Více o pokutě zde. Více o zatčení zde.  

Hlas za flašku: Volby v Kyrgyzstánu

#8 Kdo s čím zachází…

Tento týden měl začít soud se čtyřicetiletým Thye Wee Boonem, který loni v březnu využil přicházející pandemie a připravil francouzskou farmaceutickou firmu v přepočtu o téměř 175 milionů korun. Obžalovaného se však k soudu nedostavil, neboť ho před projednáváním schvátila horečka, takže soud je prozatím o týden odložen. Loni v březnu Boon, vydávaje se za legitimní společnost slibující rychlé dodání, nechal francouzskou firmu, aby u něj objednala a zaplatila dezinfekce a ústenky, načež zmizel. Policie jej chytila po pár dnech a vznesla proti němu celkem 19 obvinění. Momentálně mu hrozí až 10 let vězení a pokuta ve výši až 8 milionů korun.

Více se dočtete zde.

#9 A zase nezasněží

Němečtí policisté zadrželi v hamburském přístavu 16 tun kokainu, který přicestoval z Paragvaje. Zásilka o hmotnosti tří velkých kosatek byla ukrytá v 1700 plechovkách s tmelem v několika velkých přepravních kontejnerech. V návaznosti na to bylo v belgickém přístavu Antverpy zadrženo dalších 7,5 tuny kokainu – tolik mohl zhruba vážit tyrannosaurus rex. Takové množství drog by pašerákům na černém trhu vydělalo několik miliard euro. 

Více zde

Autoři shrnutí: Lukáš Nechvátal, Zuzana Šotová
Autorka grafiky: Nikola Klepáčková