Lima, Peru (16. Srpna 2017) – Stojíme na zaprášeném předměstí Limy před železnými vraty dokola omotanými ostnatým drátem. S kolegou Stevanem Dojčinovićem ze srbského investigativního centra KRIK nám najednou dojde, že nápad dostat se do vězení s maximální ostrahou v převlečení za prostitutku, není moc dobrý. Je to ale jediná šance, jak udělat rozhovor se Zoranem Jakšićem, legendárním balkánským narkobaronem, který je druhým nejvýše postaveným členem drogového gangu známého jako Grupo America a v peruánském vězení Miguel Castro Castro tráví svůj pětadvacetiletý trest za obchodování s drogami.
Nejen vyšetřovatelé v Peru, ale i v Německu, Řecku, Argentině a také agenti americké DEA (Drug Enforcement Administration) se shodují, že Zoran Jakšić je jedním z hybatelů globálního obchodu s kokainem. Například v roce 2016 peruánská protidrogová jednotka zaznamenala, že se Jakšićovi podařilo poslat skoro tunu čistého kokainu z Peru do Evropy.
Milenky, manželky, prostitutky – a novinářka
Náš plán vypadal jednoduše. Je středa, neboli „návštěvní den pro ženy a partnerky odsouzených“. Do vězení tento den chodí i spousta prostitutek. Doufám, že zapadnu do proudu žen mířících k vězeňské bráně a nikdo mi nebude klást zbytečné otázky. Moc daleko ale nedojdu.
Jakmile se přiblížím ke vchodu, zastaví mě muž v havajské košili. „Hej, takhle oblečená jít do vězení nemůžeš!“
„Jasně,“ odpovídám a pokračuji v chůzi.
O pár minut později zjišťuji, že havajský týpek měl pravdu. Moje zelené kalhoty a černé tričko se vězeňské službě vůbec nelíbí. „Jsi žena, tak se tak oblékej!“ Klade mi na srdce bachař.
Zastavím se a netuším, co dál. Naštěstí se mě ujme žena v nedalekém stánku, která pronajímá laciné oblečení z druhé ruky, mimořádně vhodné pro návštěvy věznice. Podá mi modré dětské tričko s nápisem Yankees, minisukni s vysokým rozparkem a zlaté sandály zdobené plastovými diamanty. Vězeňská stráž schválí můj nový outfit tichým přikývnutím.
Je studené srpnové odpoledne a dlouhá řada žen čeká ve frontě na kontrolu a registraci před návštěvou svých odsouzených mužů. Na rozdíl ode mě přesně vědí, co se od nich očekává.
„Promiňte, jsem tu poprvé,“ oslovím asi tak šestnáctiletou holku, stojící přede mnou. „Nevíte, na co čekáme?“
Tak jako vězeňské stěny jsou ženy ve frontě nezlomné. Chodí sem každý týden a nosí svým mužům čisté oblečení i jídlo. Holka přede mnou mi ochotně vysvětlí celou proceduru vstupu návštěvníka do vězení. Ověří, zda mám s sebou pas, a prohlédne obsah mých kapes, abych v nich neměla něco zakázaného, což by mě mohlo dostat do problémů.
Při první kontrole strážný zkontroluje pas, dá mi razítko na ruku a pošle mě do další fronty na další razítko. Za zamřížovaným okénkem si zapisuje moje osobní data a snaží se tvářit seriózně. Zvědavost ho ale přemůže. „Co tu děláte?“ zeptá se znenadání. „Za kým jdete na návštěvu? Jak to, že máte jen jedno jméno a jedno příjmení? To je u vás běžné? Odkud jste? A jaké to tam je? Kolik tam stojí učebnice? A traktor?“ Když mu odpovím, že jdu navštívit Zorana Jakšiće, rozesměje se.
„A Zoran ví, že ho jdeš navštívit?“
„Ne. Jsem takové překvapení…“ V ten moment mi dojde, že nečekaně navštívit dva metry vysokého chlapa, který se celý život pohyboval ve světě organizovaného zločinu, nemusí být úplně moudré. Už jsem ale odevzdala pas stráži a zezadu se na mě tlačí další desítky žen.
„A kde teď vlastně Zoran bydlí?“
„Pavilon 1A,“ poradí mi strážný.
Pokračuji daným směrem, po pár krocích mě ale dozorce dohoní.
„Hele,“ řekne polohlasem, „a co propina…?“
„Cože? Propina?“
Zjistit, jak funguje mezinárodní drogový kartel a kdo jej kryje, nejde za týden. Ani za měsíc. A ani bez vaší podpory.Na kauze Grupo America pracujeme přes pět let.