#zesvěta 9

Již tradičně vám přinášíme páteční #zesvěta – přehled toho, co se děje mimo Českou republiku, co nás zaujalo a vám by nemělo uniknout.

Video k tomuto dílu najdete na našem Facebooku a Instagramu.

#1 A ke kalamárům doporučujeme kokain, výborný ročník

Jedno se překupníkům drog upřít nedá – kreativita. Jelikož je nyní problematické převážet narkotika za hranice, rozhodli se je ukrývat v potravinách, které zkrátka vycestovat musí. Třeba v olihních, kokain pak musel mít příjemné aroma. 

Více si můžete přečíst zde a zde

#2 Premiér říká, že to funguje

Možná jste ve zprávách zachytili název léku na Covid-19 favipiravir. Jedná se o japonský Avigan, který se ukazuje být účinný například při léčbě Eboly. O tom, že by působil na koronavirus však neexistují důkazy. Japonský premiér ale lék protlačuje všem hlavám států. To by samo o sobě nebylo tak hrozné, jenže Avigan zřejmě způsobuje vady u narozených dětí.  

Více zde.

#3 Na svaté nám nesahejte!

Již dříve jsme informovali o tom, že někteří církevní představitelé a vyznavači odmítají uposlechnout preventivních opatření proti šíření viru. Není tomu jinak ani v Rusku, kde pravoslavná církev bojuje proti státním nařízením, což je ještě více podněcováno historií komusnistického útlaku církví. 

Více si můžete přečís zde.

#4 Třistatřicettři padělaných stříkaček

Padělané nebo nekvalitní zdravotní ochranné pomůcky už pro naše čtenáře nejsou nic nového. Odborníci se nově domnívají, že by mohl narůst také trh s domnělými vakcínami, a to může být extrémně nebezpečné. 

Více zde.

#5 Made in China

Zdravotnické pomůcky z Číny jsou bezesporu velkým tématem. Tento článek shrnuje, jak se s mnohdy nekvalitními zásilkami vypořádávají kromě České republiky i další země.  

#6 A tak si nás kúpili všecky

Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) varuje před zhoršením situace v obchodu s lidmi v důsledku korona-opatření. Potenciální oběti, ale i ti již unesení, jsou kvůli omezení pohybu, a tedy omezení bezpečnostních složek nebo sociálních služeb, ve větším nebezpečí a s nižší šancí, že najdou pomoc. Někteří zachránění se pak například nemohou vrátit domů. 

Více si můžete přečíst zde

#7 Všude dobře, jen ne doma

Z opačné strany – restriktivní opatření komplikují práci i převaděčům lidí, tedy ne zločineckým organizacím, ale těm, kteří za úplatu pomáhají uniknout za hranice.  

Více zde.

#8 Mafie přinesla dárečky, možná bude i sněžit

Dcera mexického drogového bosse El Chapa, který momentálně pobývá v americkém vězení, kromě charitativní pomoci začala distribuovat i hračky pro děti. To je moc hezké, pokud chcete mít doma roztominou figurku mafiána, nebo jeho nafouklou hlavu na balónku.  

Více si můžete přečíst zde

Mafie za časů koronaviru

#9 Informovat bez dezinformování 

Boj proti koronaviru s sebou nese i boj proti dezinformacím, v období krize zvláště škodlivým. UNESCO však varuje, že narychlo uplácané a nepromyšlené zákony mohou napáchat více škody než užitku, pokud se snaha omezit dezinformátory promění ve snahu omezit všechtny, tedy i legitimní novináře. 

Více si můžete přečíst zde nebo zde.

#10 Gotta catch ‘em all! 

Už jste si mysleli, že mafie dneska nebude? Nebojte – sledujeme vývoj situace v Itálii, kde se díky koronaviru dostali do domácího vězení i vysoce postavení členové nejmocnějších mafiánských rodin. Jejich propuštění ale moc pozitivních reakcí nesklidilo, a tak se Italská vláda snaží je co nejdříve do věznic zase vrátit. 

Více zde.

#11 Fotbal, úplatky a pračka

První zlom ve skandálu kolem FIFA: Švýcary vlastněná izraelská banka Hapoalim se s americkými státními zástupci dohodla na pokutě ve výši přes 30 milionů dolarů (přes 750 milionů Kč) za praní peněz na uplácení zaměstnanců FIFA. Je tak první finanční institucí oficiálně zapojenou do skandálu.

Více si můžete přečíst zde

#12 Pereme na čtyřicítku a sušíme na blahodárném pouštním slunci 

Financial Action Task Force (mezinárodní organizace bojující proti praní špinavých peněz a terorismu) obvinila Spojené Arabské Emiráty z nečinnosti v případech praní špinavých peněz a financování terorismu.  

Více zde.

#13 Příměřeně, přiměřeně

Studie ukazuje, že asi 10% zločinců používá k praní špinavých peněz PayPal. Děje se tak pomocí mikrotransakcí, tedy odesílání malých částek pomocí různých platforem používaných k platbám online. Pokud se online platby spojí s kryptoměnami a internetovým bankovnictvím, je složité je dohledávat a tedy výhodné používat ke kriminálním aktivitám.   

Více si můžete přečíst zde.

#14 Vyskytl se nám tady takový nešvar

Když vám na účet přijdou peníze od neznámého odesílatele, který vám následně napíše, že vám je poslal omylem a jestli byste mu je poslali zpátky, asi mu vyhovíte, že? Jenže peníze mohou být odeslány z kradené karty, kterou mezitím majitel nahlásí jako kradenou a transakce tedy neprojde. A vy jste naletěli podvodníkům a poslali jim peníze. 

Více zde

Autorka shrnutí: Zuzana Šotová
Autorka grafiky: Nikola Klepáčková