Díry v českém finančním systému zneužil i ruský miliardář Aras Agalarov. Tento podnikatel s ázerbájdžánskými kořeny je osobní přítel Vladimira Putina i Donalda Trumpa. Má ale i vazby na ruský organizovaný zločin. Přestože síť luxusních restaurací Nobu, jejíž pobočky v Rusku provozuje, nemá s Českem nic společného, přišly jí bezmála dva miliony korun z českých účtů. Kdo byl opravdovým majitelem těchto účtů, ale není jasné, byly totiž vedeny na prázdné skořápkové firmy s offshorovými vlastníky.
Vynikající sushi, slavní majitelé a prestižní klientela udělala z Nobu jednu z nejznámějších světových luxusních značek. Řetězec těchto komfortních restaurací a hotelů, za kterým stojí japonská kuchařská celebrita Nobuyuki Matsuhisa nebo americký herec Robert de Niro, v současnosti tvoří 48 restaurací a 13 hotelů po celém světě, další pobočky se plánují.
Příběh rozvoje Nobu impéria ale není tak zářivý jako interiér jeho restaurací. Podle uniklých dokumentů SAR (= Suspicious Activity Report, neboli Zpráva o podezřelé aktivitě), ke kterým jsme získali přístup v rámci spolupráce s ICIJ (Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů) na projektu FinCEN Files, přijalo Nobu mezi lety 2013 až 2017 přes 600 tisíc dolarů (v přepočtu podle tehdejších kurzů zhruba 14,5 milionů korun) v podezřelých transakcích. Přišly totiž od offshorových společností s neprůhlednou vlastnickou strukturou.
Luxusní restauraci patřící do sítě Nobu v Česku nenajdeme (nejbližší se nachází ve Varšavě nebo v Budapešti), stopu tohoto řetězce ale ano. Ze zmíněných 600 tisíc podezřelých dolarů totiž odešlo 77 tisíc z účtů offshorových firem registrovaných u českých bank. Přes 4 tisíce dolarů pak poslala přímo česká firma vlastněná panamskou společností, jejíž skutečný majitel je neznámý. Podle české legislativy by přitom banky neměly vůbec otevřít účet firmám s neznámým konečným uživatelem.
- Co je to SAR?
Jakákoli bankovní transakce, která proběhne v amerických dolarech, je pod dohledem. Banky, jež v dolarech chtějí obchodovat, musí vyhodnocovat podezřelé platby a hlásit je americkému Úřadu pro prevenci finanční kriminality FinCEN (obdoba českého FAÚ). Ten je pak zkoumá dál. Tyto zprávy o podezřelých platbách jsou v USA známé jako SAR (Suspicious Activity Reports) a americká vláda je považuje za přísně tajné.
Investigace.cz se k těmto dokumentům dostala v rámci globálního novinářského projektu FinCEN Files. Uniklých dokumentů SAR je v tomto projektu přes 2 100. Některé z těchto dokumentů (například ten, z něhož vychází tento článek) byly součástí vyšetřování amerického Kongresu ohledně vměšování Ruska do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Další dokumenty si z FinCENu vyžádali z nejrůznějších důvodů američtí vyšetřovatelé.
Zprávy o podezřelých platbách jsou hutné a technicky odborné svodky. Zároveň patří asi k nejpodrobnějším dokumentům, které kdy z amerického ministerstva financí unikly. Detailně popisují, jak platby realizované velkými bankami, jako jsou například Raiffeisenbank, HSBC nebo Deutsche Bank, putují dále po světě – ze státních rozpočtů přes skořápkové firmy v Karibiku až po například anonymní kancelář v Singapuru nebo finančníka v syrském Damašku.
Samotné SAR ale ještě neznamenají, že někdo skutečně pere peníze nebo páchá jinou trestnou činnost. Dokumenty jsou spíše pohledem takzvaných AML úředníků, kteří mají v bankách na starost prevenci praní peněz, nebo kontrolorů, jejichž úkolem je dohlížet na dodržování mezinárodních pravidel. Tito lidé pak vyhodnocují, jestli má platba symptomy finanční kriminality, zda měl příjemce nebo odesílatel už někdy v minulosti potíže se zákonem nebo jestli jde o rizikové klienty, například politiky.
Vzhůru do Ruska!
V roce 2009 zakladatelé sushi a hotelového řetězce Nobu, americký herec Robert de Niro, proslulý japonský kuchař Nobu Matsuhisa, newyorský restauratér Drew Nieporent a investor Meir Teper, expandovali do Ruska. S plánovaným rozšířením jim tehdy i navzdory právě probíhající celosvětové finanční krizi pomohl ruský miliardář a realitní magnát s ázerbájdžánskými kořeny Aras Agalarov spolu se synem Eminem Agalarovem. Robert de Niro pro anglickojazyčné the Moscow Times tenkrát prohlásil, že „na Agalarovy narazili náhodou, bez nich by ale expanzi nezvládli“.
- Kdo jsou Aras a Emin Agalarovi?
Aras Agalarov je ruský dolarový miliardář s ázerbájdžánskými kořeny. V žebříčku nejmajetnějších ruských zbohatlíků se v roce 2020 umístil na 40. místě s odhadovaným jměním 1,7 miliardy dolarů (v době sestavování žebříčku zhruba 42,5 miliard korun), momentálně jeho jmění Forbes odhaduje na 1,2 miliard dolarů (cca 26,5 miliard korun).
Svoji kariéru začal importem luxusního zboží do Ruska, později se přeorientoval na reality. Agalarova Crocus Group momentálně spravuje přes 10 luxusních obchodních center, koncertní halu, oceanárium nebo výstaviště. Postavil také dva stadiony, na kterých se hrálo mistrovství světa ve fotbale v roce 2018. V moskevské oblasti ve městě Krasnogorsk vybudoval vlastní satelitní město Crocus City, kam za obchody a zábavou denně zamíří až jeden milion návštěvníků a kvůli kterému byla postavena speciální stanice moskevského metra, jejíž stavbu rovněž financoval Agalarov.
Práce a činy Arase Agalarova nezůstaly bez odezvy. V roce 2013 obdržel od Vladimira Putina Řád cti Ruské federace za úspěchy v podnikání, mnohaletou pilnou práci a aktivity na podporu společnosti. Ve stejné době měl rovněž domlouvat schůzku a působit jako prostředník mezi americkým podnikatelem a budoucím prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Na druhé straně se Agalarov octl například na seznamu ruských oligarchů zveřejněném v rámci amerického zákona nazvaného Boj proti americkým protivníkům prostřednictvím sankcí. Zákon podepsal Donald Trump v roce 2017. Nutno však doplnit, že seznam čítající 96 jmen americké ministerstvo financí podle médií velice pravděpodobně pouze zkopírovalo ze seznamu nejbohatších ruskojazyčných miliardářů uvedených v žebříčku časopisu Forbes.
Podle zpravodajského výboru amerického Senátu mají oba Agalarovi vazby na ruský organizovaný zločin. Ve své zprávě o ruském ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016 výbor uvádí, že „mají významné vazby na ruský organizovaný zločin a byli úzce spjati s osobami zapojenými do vražd, prostituce, obchodování se zbraněmi, únosů, vydírání, obchodování s narkotiky, praní peněz a dalších významných kriminálních podniků“. Kvůli anonymizaci zprávy se však nedozvíme, s kým konkrétně mají Agalarovi podle výboru spolupracovat.
Syn Arase Agalarova, Emin, zastupuje od roku 2012 svého otce v jejich rodinném realitním impériu. Z oficiálních stránek Crocus Group víme, že dohlíží na celou řadu projektů z jejich portfolia – např. na téměř celé Crocus City čítající obchodní centra, koncertní haly nebo oceanárium.
Kromě vedení rodinného podniku se ale živí i zpěvem. Na svých vlastních stránkách se tento „ázerbájdžánský Elvis“ chlubí 16 vydanými alby, více než 100 koncerty ročně a desítkami mezinárodních ocenění. Podle vlastních slov „překlenuje hudební propast mezi Východem a Západem“.
Mezi lety 2006 až 2015 byl „ruský Michael Bublé“ ženatý s Lejlou Alijevou, dcerou dlouholetého ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva. Ten už téměř 18 let ovládá Ázerbájdžán z pozice prezidenta, zbytek rodiny a několik známých pak má pod kontrolou většinu státních firem, ze kterých tunelují stamiliony dolarů. Ty pak utrácejí za evropské nemovitosti, luxusní zboží nebo s jejich pomocí korumpují evropské státníky. Z manželství s Lejlou Alijevou má Emin Agalarov dvě děti.
V Rusku s pomocí Agalarova a jeho developerské společnosti Crocus Group postupně otevřeli dvě pobočky, jednu v roce 2009, druhou o šest let později.
Naší prací vracíme miliony do státních pokladen.
Naše pokladna je ale naopak skoro prázdná. Potřebujeme vás, abychom mohli pokračovat.