Co jsou to daňové ráje? Vysvětlíme!

Od Panama Papers uběhly čtyři roky, na vavřínech ale usnout nemůžeme. The International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ), kterého je investigace.cz součástí, ve svém článku vysvětluje, proč je důležité i nadále psát o daňových rájích a lidech, kteří je zneužívají.

Příjmy z daní jsou pro fungování států naprosto klíčové. Ne všichni ale daně platí, což se týká i obyčejných lidí. ICIJ se ale zaměřuje především na ty bohaté, kteří se s pomocí právníků, účetních, zavedených společností, dobrých kontaktů a dokonce i některých západních vlád často vyhýbají daním v řádu bilionů dolarů. V rozpočtech jednotlivých států tak vznikají díry, jež  by mohly financovat například vzdělání, boj proti klimatickým změnám nebo zdravotnictví. Jak takové peníze státům chybí se například aktuálně ukazuje za časů celosvětové pandemie. Podle studie francouzského profesora ekonomie z Univerzity v Berkley Gabriela Zucmana  je asi 10 procent celkové produkce všech ekonomik na světě převedeno do offshore finančních center. Tyto majetky mají v držení skořápkové společnosti existující pouze na papíře. Následkem toho vlády ročně přijdou o více než 800 miliard dolarů (20,39 bilionů Kč – pro představu, příjmy českého státního rozpočtu za rok 2019 byly 1,46 bilionů Kč). Tento fakt je kritický například pro chudé africké země, jejichž výnosy z těžby nerostného bohatství nebo z humanitární pomoci končí na offshorových účtech jejich vládnoucí elity.

Sestavili jsme pro vás průvodce světem offshore financí.

Co je to daňový ráj?

Univerzální definice neexistuje, ale daňové ráje nebo offshore finanční centra jsou obvykle země nebo místa s nízkými nebo žádnými daněmi z příjmu, které umožňují i osobám bez místního občanství v těchto zemích snadno zakládat firmy. Daňové ráje také obvykle striktně omezují zveřejňování informací o společnostech a jejich majitelích, takže velmi často zaručují úplnou anonymitu. 

Kde daňové ráje najdeme?

Po celém světě. Může se jednat o nezávislé země, jako například Panamu, Nizozemsko a Maltu. Některé se nacházejí v územních celcích, což platí třeba pro americký stát Delaware, nebo jsou součástmi teritorií, například Kajmanské ostrovy.

Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.

Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.