Nedávná odhalení investigativních novinářů upozornila na četné případy podvodů s dotacemi Evropské unie v mnoha východoevropských zemích. Maďarsko investovalo v přepočtu více než 616 milionů korun do údajně nejmodernějšího zařízení na zpracovávání odpadu, které ale za záhadných okolností několikrát vzplálo. Na Slovensku zase pachatelé zpronevěřili více než 33 miliard korun korun z fondu na pomoc obětem epidemie covid-19. Prostředky EU měly pomoci tamním společnostem udržet provoz během pandemie, místo toho ale skončily na bankovních účtech tajných offshorových firem. A v Rumunsku byla dotace ve výši více než 24 miliard korun, určená pro deltu Dunaje chráněnou UNESCO, zneužita podniky propojenými na politické bázi.
Premiérův kamarád ze Zlatého klíče
Na přelomu let 2014 a 2015 vystoupil bývalý slovenský premiér Robert Fico v krajském městě Nitra na večírku pořádaném soukromou bezpečnostní agenturou Bonul, kterou vlastní podnikatel Norbert Bödör, známý svými vazbami na Ficovu politickou stranu SMER-SD. Ta byla u moci v letech 2006 až 2010 a znovu mezi lety 2012 a 2020. Pozoruhodné je, že právě v tomto období Bonul vyhrál mnoho veřejných zakázek. Po svém projevu se tehdejší premiér nevrátil do Bratislavy, ale zamířil do hotelu Zlatý klíčik, který po léta patřil k jednomu z oblíbených míst politiků SMERu.
Později zavražděný investigativní novinář Ján Kuciak v roce 2017 prokázal, že Zlatý klíčik vlastní Norbert Bödör, ačkoli na papíře patří dvěma neznámým firmám. Vyšlo najevo, že tyto dvě společnosti na nákup a rekonstrukci hotelu Zlatý klíčik dostaly od úřadu jménem Pôdohospodárska platobná agentúra (APA) desítky milionů korun. Dotaci, jež byla podle Kuciaka vzhledem k požadavkům fondů EU neoprávněná, APA přesto schválila.
Bödör však není jediným oligarchou, který nyní čelí problémům. Dalším je Jozef Brhel, údajně jeden ze „sponzorů“ strany SMER-SD. Jak novináři odhalili v roce 2021, několik Brhelových firem získalo v roce 2009 lukrativní licence na výstavbu solárních elektráren. Nejméně tři z nich postavily za více než 270 milionů korun z dotací ze strukturálních fondů EU. Brhel je v současné době obžalován a souzen v kauze Mýtnik za korupci a praní špinavých peněz, což ale nesouvisí s fondy EU.
Úplatky v programu pro chovatele dobytka
V březnu 2020 zahájila Národná kriminálna agentúra (NAKA) vyšetřování s krycím názvem Dobytkár. Svým rozsahem se jedná o jeden z největších slovenských korupčních případů. NAKA na základě vyšetřování tvrdí, že někteří chovatelé prasat byli nuceni platit úplatky, aby obdrželi dotace ze společné zemědělské politiky EU. Nešlo prý jen o několik jednotlivých případů, ale o systematickou korupci. Podle vyšetřovatelů bylo na úplatcích vyplaceno nejméně 240 milionů korun.
V případu Dobytkár policie obvinila 19 osob. Mezi nimi byli i vysoce postavení úředníci, například bývalí vedoucí pracovníci APA Juraj Kožuch a Ľubomír Partika nebo již zmíněný oligarcha Norbert Bödör.
První pomoc slovenské korupci
V říjnu 2021 Investigativní centrum Jána Kuciaka (ICJK) informovalo o tom, jak více než 550 milionů korun skončilo na účtech neexistujících skořápkových společností, které byly využívány k rozkrádání prostředků EU. Schéma vzniklo během pandemie covidu-19, kdy se slovenská vláda rozhodla zřídit nouzový fond v hodnotě téměř 31 miliard korun nazvaný „Prvá pomoc“, jenž byl podpořen penězi z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
Hned několik společností, které obdržely tuto pomoc v řádech milionů korun, nemělo žádné zaměstnance, nezveřejňovalo účetní závěrky ani výroční zprávy a všichni jejich vlastníci pocházeli z ciziny. Novináři navíc později odhalili, že tito údajní vlastníci fyzicky nikdy neexistovali a jejich jména byla vymyšlená.
Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.
Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.