Maďarská svobodná média v agónii

K potlačování svobody médií není zapotřebí zatýkání nebo vyhošťování novinářů. Může se dít plíživě s pomocí chytře nastavených zákonů a promyšleně namířených finančních obstrukcí. Což se právě děje uprostřed Evropy, v členské zemi Evropské unie i NATO. Na dnešek připadá v Maďarsku den svobody médií, proto společně s ostatními partnery OCCRP publikujeme symbolicky ve 13:46 text o nezastupitelné roli nezávislých médií, a to zejména v zemích, kde je demokracie ohrožena. 

„Novináři z Átlátszó dostávají ročně miliony ze zahraničí.“ Tak znělo 19 identických titulků v 19 maďarských médiích. Na chlup stejné texty o tom, že toto nezávislé médium je financováno nepřáteli Maďarska, vyšly letošního 12. ledna přesně ve 13:46.

„Organizace zahraničních agentů [jako je Átlátszó] pracují na oslabení maďarského státu,“ citují texty mluvčího provládní neziskové organizace Civil Összefogás Fórum (Fórum občanské koalice). Podle předsedy této organizace by se celá věc měla zkoumat z pohledu „národní bezpečnosti“.

Átlatszó

Átlatszó je nevládní nezisková organizace působící v Maďarsku. Založena byla v roce 2011 s cílem zvýšit transparentnost a otevřenost ve veřejné správě. Átlatszó se zaměřuje na odhalování korupce, zneužívání moci, nelegálního jednání a dalších nezákonných praktik ve veřejných institucích. Svá zjištění zveřejňuje na webových stránkách Atlatszo.hu. Kromě toho provozuje anonymní oznamovatelskou platformu Magyarleaks a generátor žádostí na základě svobodného přístupu k informacím Kimittud.

 

Átlatszó je jednou z nejvýznamnějších investigativních novinářských organizací v Maďarsku, za svou práci byla několikrát oceněna, mj. získala v roce 2017 evropskou Cenu pro občanskou společnost. Átlatszó je součástí mezinárodní sítě investigativních novinářů Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP).

Pro šéfredaktora Átlátszó, Tamáse Bodokyho, je to zlověstné sdělení. „Jen proto, že monitorujeme, jak vláda financuje maďarské menšiny v zahraničí, jsme automaticky nepřátelé národa?“ vyjádřil se pro Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP). Šlo o kauzu z roku 2020, kdy Átlátszó ve spolupráci s novináři z okolních zemí zmapovalo netransparentní toky státních peněz do zahraničních maďarských komunit. Provládní média ale nenapadla pouze Átlátszó, nýbrž i šéfredaktora osobně. Několik dní před koordinovanou kanonádou jej Magyar Nemzet, jedno z největších médií v zemi, označilo za „zrádce národa“.

„Nejde jen o útok na nezávislé médium, které publikuje důležité texty například o korupci ve státě, celý případ jasně ukazuje, jak daleko v potlačování svobody médií maďarský stát za roky vlády Viktora Orbána zašel,“ komentuje situaci redaktor a editor OCCRP Ilya Lozovsky.

Maďarská šikmá plocha

Když se Maďarsko stalo v roce 2004 členským státem EU, oslavovala Evropská komise konec „tragického odloučení [země] od evropské rodiny demokratických národů“. Jenže pod vládou premiéra Orbána a jeho strany Fidesz byly postupně rozebrány a okleštěny pojistky a brzdy, které by měly demokracii udržovat a chránit – jednou z nich je i svoboda médií. „Během posledních deseti let se situace změnila,“ říká Daniel Szalay, šéfredaktor nezávislého maďarského serveru Media1. „Dříve koexistovalo množství svobodných novin i spolu s nemálem novin Fideszu. Mohli jsme si zkrátka vybrat, existoval mix. Teď se dostáváme do situace, která je podobná Rusku.“

Podle Szalaye je dnes sedmdesát až osmdesát procent maďarských médií provládních nebo přímo vlastněných osobami napojenými na vládní stranu Fidesz či Orbána. „Co se týče lokálních médií, ta jsou pod Fideszem všechna. V jejich případě je to sto procent,“ dodává šéfredaktor Media1.

V členské zemi EU by ale přímé útoky na novináře – jejich zatýkání nebo vyštvávání ze země – pravděpodobně neprošly bez povšimnutí Bruselu. Orbán proto vymyslel jiný způsob, jak si média postupně podmanit. Prvním krokem bylo ovládnutí veškeré regulační autority. „Jestliže chcete mít rádio, musíte se napojit na státem vlastněnou frekvenci,“ vysvětluje Szalay. Daleko důležitějším krokem je ale distribuce finanční podpory. Když nastoupil Fidesz k moci, zvolil jednoduchou strategii – začal dávat státní peníze jen médiím, která byla straně nakloněná.

„Všechna ostatní zůstala na suchu,“ popisuje situaci šéfredaktor Bodoky. „Vzhledem k tomu, že trh reaguje na investice vlády, začala média tíhnoucí k levicovému přesvědčení bez státní podpory rychle upadat. Nyní jsou v podstatě všechna nezávislá média odkázaná na online.“ V průběhu let tak celý mediální ekosystém začal fungovat jinak. Neziskové organizace, pracovní skupiny a veřejnoprávní média, na první pohled stejné instituce jako v každé jiné evropské zemi, se přece jen liší – všechny totiž podporují Fidesz.

Příkladem může být osud populárního média Origo. Před deseti lety se jednalo o jeden z nejvýznamnějších nezávislých serverů v Maďarsku, který ve svých textech dokonce kritizoval Orbána. Loni v prosinci to samé médium zveřejnilo článek, v němž označilo Átlátszó a několik dalších titulů za levičácké nepřítele financované Georgem Sorosem. Směřování Origa se změnilo kolem roku 2010, kdy jej koupil mediální dům s vazbami na guvernéra centrální banky, v roce 2018 byl pak server předán do rukou nové provládní mediální nadace.

Tato nadace, nazvaná KESMA, což je zkratka pro „Středoevropskou nadaci pro tisk a média“, se během několika hodin stala největší mediální společností v Maďarsku. Vydává stovky titulů, včetně řady tištěných novin a časopisů, řídí televizní a rozhlasové stanice a internetové zpravodajské stránky. Vláda se vůči jakýmikoli protestům ohledně tohoto mediálního konglomerátu pojistila vyhláškou, že se jedná o záležitost „národních strategických zájmů“.

KESMA je sice oficiálně nezávislá instituce, její vedení je ovšem loajální k Orbánovi, a nadace proto pobírá vládní finanční podporu. Právě pod KESMA spadá oněch 19 médií, jež v lednu publikovaly ve stejný čas 19 identických článků. Ty přitom vycházely z jediného zdroje informací – z tiskové konference výše zmiňované nevládní organizace Civil Összefogás Fórum, která je nejvíce známá tím, že po celé zemi pravidelně pořádá provládní pochody.

Maďarsko jakožto členský stát EU pobírá evropské dotace. „Což režimu vyhovuje a svým způsobem jej podporuje, neboť režim tyto finanční prostředky směřuje do rukou věrným straníkům a dalším jemu oddaným lidem,“ uvedl pro OCCRP R. Daniel Kelemen, politolog z americké Rutgers University. Podle něj EU sice propaguje demokracii, ale v konečném důsledku se stala finančním podporovatelem autokracií.

Evropská unie nedávno financování Maďarska pozastavila ve snaze zatlačit na jeho vládu a její politiku. Novináři a odborníci ale upozorňují, že ačkoli EU kritizuje Maďarsko v důležitých otázkách vlády práva, korupce, svobody slova nebo práv LGBTQ+, svoboda médií v jejím diskurzu chybí.

„Média nejsou součástí dohody,“ zpochybňuje postoj EU šéfredaktor Szalay. „O problému v Bruselu vědí… ale jen ho sledují jako v kině, s popcornem.“

Autor textu: Ilya Lozovsky, autorka české verze: Zuzana Šotová
Zdroj úvodní fotografie: Átlátszó

Átlátszó je stejně jako investigace.cz členem mezinárodní sítě investigativních novinářů Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP).