Home Podcasty

Podcasty

Nestíháte číst naše kauzy? Jste spíš fanoušky audiovizuálů a podcastů? Tak to jste tu správně. Pusťte si náš ODPOSLECH | investigace.cz a ponořte se s námi do světa zločinců a nelegálních aktivit. Kromě Spotify nás najdete také na Apple Podcasts, Pocket Casts a Google Podcasts. Na nové epizody se můžete těšit ke každé větší kauze.

#19 Česko ročně přichází o 10 mld korun na daňových únicích – rozhovor

20. listopadu vydala nadnárodní organizace Tax Justice Network zprávu The State of Tax Justice 2020, která vysvětluje, o kolik peněz na nevybraných daních jednotlivé země světa rok co rok přijdou a do jakých zemí tyto peníze tečou. Zpráva obsahovala podrobná data nejen o světě, ale i o České republice. Jak dochází k daňovým únikům? Kam peníze tečou? A o kolik peněz Česko i svět ročně přichází?

To vše vysvětluje novinářka Zuzana Šotová, která se zprávě a daňovým únikům věnovala.

#18 Nejdražší respirátory se nakupovaly v Česku – rozhovor

Česko během jarní vlny pandemie koronaviru nakoupilo jedny z nejdražších respirátorů v celé Evropě. Spolu s novináři z mezinárodní sítě OCCRP jsme zmapovali a porovnali nákupy zdravotnických pomůcek vládami evropských zemí. Prošli jsme přes 38 tisíc smluv týkajících se chaotického nakupování první vlny v celkové hodnotě téměř 550 miliard korun.

Na co všechno jsme přišli? Jak funguje mezinárodní spolupráce tohoto typu a jak se zpracovává tak obrovský objem dat? Rozhovor se slovenskou novinářkou Adrianou Homolovou, která měla celý projekt pod palcem.

#17 FinCENFiles – rozhovor

FinCENFiles – kauza, na které spolupracovalo přes 400 novinářů z 88 zemí světa. Ti přišli s odhalením, jak světové banky masivně selhávají v obraně proti praní špinavých peněz. Jak se novináři po celém světě ke kauze dostali? Jak se vůbec s daty typu FinCENFiles pracuje? A v čem vlastně spočívá role novinářů v kauze takových rozměrů, jakých dosáhla kauza FinCENFiles?

Odpovídá zakladatelka investigace.cz Pavla Holcová.

#16 Jak si Ázerbájdžánci oblíbili Česko – rozhovor

Ázerbájdžánci mají rádi Česko. A to nejen kvůli tomu, že jim české firmy i přes embargo vozí zbraně. Této jihokavkazské zemi se redakce investigace.cz věnuje poměrně dlouho. Ázerbájdžánská elita totiž již léta v Česku investuje peníze s nejasným původem a naopak, v Ázerbájdžánu se nachází české zbraně, ačkoliv by v zemi, na kterou je uvaleno embargo, být neměly.

V rozhovoru Pavla Holcová vysvětluje, jak funguje ázerbajdžánská vládní klika, kde všude v Česku se nachází vyprané ázerbájdžánské peníze a kde se v Ázerbájdžánu vlastně vzaly české zbraně.

#15 FinCEN Files 3: Pán jihočeských zámků

Ruský podnikatel Sergej Majzus v současnosti žije na zámku v jižních Čechách. Podle svých slov vaří vlastní pivo, farmaří a učí se vařit víno. Ještě před pár lety však tento ruský podnikatel nežil takovým poklidným venkovským životem. Jak totiž prokazují uniklé bankovní dokumenty SAR v rámci projektu FinCENFiles, které máme k dispozici, přes účty jeho firem v českých bankách protékaly léta podezřelé platby v hodnotě přes 13 miliard korun.

Třetí díl ze série #FinCENFiles.

#14 FinCEN Files 2: Česko centrem praní peněz

Projekt FinCEN Files ukazuje, jak banky po celém světě selhávají v boji proti praní špinavých peněz. A to včetně těch českých. Z celkového počtu 2100 dokumentů s Českem souvisí 281, tedy více jak jedna osmina. Uniklé dokumenty tak znovu potvrzují fakt, že se Česko stalo jedním z evropských center, kde se perou peníze. Ať už ukradené zkorumpovanými úředníky ze státních rozpočtu, z vytunelovaných firem nebo z úplatků pro celníky.

Druhý díl ze série #FinCENFiles.

#13 FinCEN Files 1: Jak banky selhávají v účinné obraně proti praní peněz

Vytunelované státní rozpočty, uplácení, a také obchod s drogami nebo zbraněmi. Jejich včasnému odhalení můžou efektivně napomáhat banky identifikací podezřelých bankovních transakcí. A podle mezinárodních pravidel také mají. Jenže ne vždy se to povede.

Kauza FinCEN Files odhaluje, jak banky od Česka přes USA až po Turkmenistán selhávají v účinné obraně proti praní peněz.

První díl ze série #FinCENFiles.

#12 Grupo America – rozhovor

Na začátku bylo jméno. Přesněji řečeno dvacet jmen. A na konci, po 5 letech, vznikla série mezinárodních článků, které zmapovaly a popsaly fungování velkého balkánsko-amerického drogového kartelu. Co se dělo během těch 5 let? Co všechno obnáší práce investigativního novináře?

Rozhovor s Pavlou Holcovou, která na kauze Grupo America pracovala od roku 2015.

#11 Grupo America 3:Nejlepší práce na světě

V předchozích dvou dílech jsme vám představili balkánsko-americký klan Gruppo America. Jak to ale souvisí s námi? Na první pohled se přece zdá, že se jedná o problém vcelku vzdálený Česku.

Investigaci.cz se však během pátrání podařilo propojit tento kartel s některými konkrétními incidenty v Česku a na Slovensku. Díky tomu teď můžete i vy získat alespoň částečnou představu o tom, s kým Grupo America v našem okolí spolupracuje a kde působí.

Třetí díl ze série Grupo America.

#10 Grupo America 2: Dobře strávený čas

„Neboj, nezabiju tě…,“ ozve se ze tmy. „Pojď, dáme si kafe. Už tě někdy někdo pozval na kafe ve vězení?“

Honosné samotky s televizí i filozofickou literaturou nebo neustále zkracované tresty a útěky z vězení. Ani dopadení ještě neznamená spravedlnost pro mafiánský kartel Grupo America. Pokračování příběhu, který se začal psát roku 1970.

Druhý díl ze série Grupo America.

#9 Grupo America 1: Radiografie jednoho kartelu

“Grupo America je pravděpodobně jedna z nejmíň známých, ale přitom co se týče objemu kokainu dovezeného do Evropy jedna z největších organizovaných zločineckých skupin na světě,” říká Pavla Holcová.

Kartel, který má na svědomí tuny kokainu, atentáty i vraždu motorovou pilou. Co je na Grupu America unikátního? Jak vůbec vznikl? A jak to, že byl po desítky let takřka nedotknutelný? Poslechněte si příběh, který se začal psát roku 1970.

První díl ze série Grupo America.

#8 Rozsudek v případu vraždy Jána Kuciaka – rozhovor

Ve čtvrtek 3.9. padl rozsudek v jednom z nejsledovanějších procesů v historii Slovenska. U Specializovaného trestního soudu v Pezinku se projednávala vražda Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Redakce investigace.cz proces sledovala od začátku a informovala o tom, co se u soudu děje.

Tento podcast natáčíme pár hodin po vyhlášení rozsudku, na otázky odpovídá Pavla Holcová. Rozhovor je poprvé veden skrze telefon, tak omluvte případné technické nedostatky.

#7 Impérium AB – rozhovor

Střet zájmů Andreje Babiše leží na stole již několik let. Je veřejným zájmem, aby bylo dobře viditelné, jaké má premiér obchodní vazby a zájmy, které by mohly ovlivňovat výkon jeho veřejné funkce. Právě proto vznikl projekt Impérium AB. Jedná se o databázi, která mapuje společnosti patřící premiéru Andreji Babišovi v České republice i v zahraničí spolu s údaji o čerpaných dotacích a osobách figurujících v těchto firmách.

Poslechněte si rozhovor s iniciátory projektu, novinářkou z investigace.cz Pavlou Holcovou a vedoucím Studií nových médií Josefem Šlerkou.

#6 Pytlačení mrtvých tygrů, v hlavní roli Česko – rozhovor

Kauza Ludvíka Berouska před dvěma lety šokovala svět. Celníci spolu s inspektory životního prostředí zjistili a zdokumentovali skupinu lidí, kteří chovali, prodávali, zabíjeli a vařili zdravé tygry na výrobu tradiční čínské medicíny. Až na pár zasvěcených nikdo netušil, že v Česku existují tygří jatka. Odsouzením Berouska se však nelegální obchod s tygry nezastavil. Podobné případy obchodování s chráněnými zvířaty se dějí dál, a to po celé Evropě.

Rozhovor se zakladatelkou investigace.cz Pavlou Holcovou, která na kauze týkající se nelegálního obchodování s tygry aktuálně pracuje.

#5 „Ruská banka“ v Budapešti: Brána do Evropy

Zůstat v Mezinárodní investiční bance, nebo ji opustit? Analýzu spojenou s touhle otázkou si v roce 2014 udělalo Ministerstvo financí. Odpověď zněla: Neopouštět. Co je Mezinárodní investiční banka? Co udělala pro Českou republiku? A jak souvisí s kdysi úspěšnou firmou Pilsen Steel?

#4 ČD Cargo: Otlučené vagony za miliony – rozhovor

ČD Cargo, firma stoprocentně vlastněná Českými drahami, prodala 500 vagónů slovenské SMK, momentálně si je pronajímá a v budoucnu je možná odkoupí zpátky. Vše bez výběrového řízení, na základě utajené smlouvy, která je problematická – pro ČD Cargo nevýhodná. SMK má na oplátku vagóny modernizovat – podle smlouvy však může použít podvozky, které jsou nebezpečné a nevyhovují evropským normám.

Rozhovor s novinářkou Hanou Čápovou, která na kauze pracovala.

#3 Online šmejdi: Chyť nás, když to dokážeš

Ladislav Vydra je důchodce z Prahy. Po operaci oka téměř ztratil zrak a doktoři mu nedávali příliš šancí na výraznější zlepšení. Andrzej z Polska má zase vážné problémy se sluchem a rád by se vyhnul naslouchátku. Oba dva sedli na lep reklamě na zázračné, ale ve skutečnosti podvodné zdravotnické prostředky. Podvodníci se skrývali za nastrčenými firmami v Panamě, Singapuru a na Komorských ostrovech. Nám se je však podařilo vypátrat a celý systém fungování podvodu odhalit.

Na kauze pracoval Jakub Šimák spolu s polskou Fundacji Reporterów.

#2 Kočnerova knižnica a soud v Pezinku – rozhovor

Projekt Kočnerova knižnica, v rámci kterého OCCRP zpřístupnilo 57 TB dat novinářům z vybraných slovenských médií, budí mezi politiky emoce a nedá spát ani konspirátorům, kteří se překvapivě shodují v tom, že celý projekt řídí americké tajné služby přes nejmenovanou českou organizaci. Se zakladatelkou investigace.cz Pavlou Holcovou si povídáme o tom, co to Kočnerova knižnica je, jak funguje a kdo k ní má přístup. Zmíníme také, jak jsou data v knižnici propojena právě s aktuálně probíhajícím soudem v Pezinku.

Na Slovensku probíhá soud s obžalovanými z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Novinářka Eva Kubániová vám řekne, v čem je soud specifický, co u něj dosud zaznělo, jaká je tam atmosféra a jak situaci vnímá jakožto blízká kamarádka Jána a Martiny.

#1 Továrna na podvody – rozhovor

„Přeji vám krásný nový rok 2020, a také aby se vám splnila všechna vaše přání. To vám přeji z celého srdce,“ říká anglicky s lehkým přízvukem William Bradley. Krátce nato ukončuje hovor, stahuje si z hlavy sluchátka a chlubí se kolegovi, že chlápka z druhého konce telefonu už oškubal o více než 150 tisíc dolarů. Jeho jméno, kterým se prezentuje na sociálních sítích, je Hamze Javid a je to nejvýkonnější podvodník call centra sídlícího na jedné z nejlepších adres ukrajinského Kyjeva. Spolu s dalšími přibližně 600 kolegy jen za poslední rok připravil tisíce lidí z celého světa o údajně 60 milionů dolarů, a to včetně několika Čechů.

Rozhovor o tom, jak celý podvod funguje, s investigativním novinářem Lukášem Nechvátalem.