Nejnovější analýza odpadních vod zmapovala, jak vypadá konzumace kokainu v Evropě. Do výzkumu byla zahrnuta menší města i metropole. V Česku však místo kokainu nadále dominuje pervitin. Ruští miliardáři manipulují se svými profily na Wikipedii, snaží se smazat například informace o svém spojení s Kremlem. Mezitím trvá konflikt v Pásmu Gazy a podle expertky může tamní hladomor ovlivnit i dosud nenarozené generace budoucích obyvatel Gazy.
Analýza odpadních vod odhaluje, jak a kde se v Evropě konzumuje kokain z Jižní Ameriky. Droga je podle analýzy rozšířená v menších městech i v metropolích. Zpráva, kterou 20. března zveřejnilo Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA), mapuje spotřebu kokainu v zúčastněných evropských městech. Letos se analýza týkala asi 90 měst a obcí, několik velkých aglomerací včetně Londýna či Berlína se však na výzkumu nepodílelo. Hlavním městem spotřeby kokainu na evropském kontinentu jsou Antverpy. Svou roli v tom hraje tamní důležitý přístav, přes který drogy z Latinské Ameriky putují do Evropy. Východoevropské státy, hlavně Česká republika a Slovensko, podle zprávy nadále dominují ve spotřebě pervitinu.
Africkým královstvím Eswatini, dříve známým jako Svazijsko, proudí podezřelé toky peněz. Kauzou se v sérii investigativních článků zabývá International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ). Eswatini je poslední absolutistickou monarchií v Africe. Většina obyvatel sice trpí chudobou, avšak král i členové jeho rodiny si užívají života v luxusu. Analýza dokumentů uniklých z eswatinského finančního úřadu teď odhaluje, jak touto zemí protékají podezřelé finance a jakým způsobem odsud proudí miliony dolarů do Dubaje.
Ruský podnikatel Arťom Uss utekl v Itálii z domácího vězení, aby se vyhnul vydání do Spojených států. Uss byl obviněn z porušování sankcí a zadržen na základě amerického zatykače loni v říjnu, v listopadu byl pak přemístěn do domácího vězení. Dne 21. března italský soud uznal žádost USA o jeho vydání. O den později si Uss zřejmě sundal elektronický monitorovací náramek a uprchl. Nyní se údajně nachází v Rusku. Jak popisuje investigace Radio Free Europe, v útěku mu pomohl balkánský zločinecký gang.
Ruští miliardáři manipulují se svými životopisy na Wikipedii, snaží se změnit hlavně údaje o občanství, majetku, sankcích a vazbách na Kreml. Úpravy se začaly s větší četností objevovat hlavně po vypuknutí války v Ukrajině. Ruští podnikatelé, úředníci, manažeři i další veřejné osobnosti si mění například místa narození a pobytu nebo jakékoli zmínky o spojení s Ruskem. Se zjištěním přišel investigativní web iStories.
Ruské zpravodajské služby byly aktivní v Rumunsku, odhaluje zpráva tamních úřadů. Rusové se pokoušeli infiltrovat mezi ukrajinské uprchlíky, pronikat do klíčových institucí a sbírat informace o podpoře Ukrajiny. Měli také podkopávat důvěru Rumunů v armádu a její spojence, a to prostřednictvím dezinformací.
Ukrajinským hackerům se prý podařilo napadnout ruského výrobce dronů Albatros. V souvislosti s jejich hackerským útokem uniklo sto gigabajtů dat, včetně interní dokumentace a technických údajů. Skupina hackerů, která si říká Cyber Resistance, uvedla, že data sdílela s dobrovolnickou komunitou InformNapalm, jež informuje o ruské invazi v Ukrajině a aktivitách ruských speciálních služeb. InformNapalm v pondělí zveřejnila zprávu, v níž analyzuje údaje z Albatrosu. Ne všechna získaná data se však do zprávy dostala, některé informace totiž nemohly být zveřejněny, protože je už několik měsíců používá ukrajinská armáda, uvedli hackeři.
Hacking #Russian #UAV manufacturer. Part 1: who assembles Geran-2? Ukrainian hacktivists of the Cyber Resistance team @CyberResUa , in collaboration with @InformNapalm volunteer intelligence community, conducted a multi-level CYBINT operation retrieving more than 100 GB of… pic.twitter.com/enfgxpaVZE
— InformNapalm (@InformNapalm) April 17, 2024
Hladomor může ovlivnit obyvatele Gazy na několik generací dopředu. Po šesti měsících konfliktu mezi Izraelem a Hamásem čelí nedostatku potravin odhadem 2,2 milionu lidí, každé třetí dítě v severní Gaze trpí podvýživou a očekává se, že počet úmrtí v důsledku hladu se bude rychle zvyšovat, varovali američtí experti. Podle nizozemské výzkumnice Tessy Roseboom pocítí dopady hladomoru nejspíš i generace, které se ještě nenarodily.
Autorka textu: Mahulena Kopecká
Zdroj úvodní fotografie: investigace.cz