K vraždě balkánského bosse pomohly i otevřené zdroje informací

Válka soupeřících černohorských zločineckých klanů přinesla v roce 2020 další oběť – Alana Kožara, vysoce postaveného člena jednoho z nich. Díky materiálům, které našim kolegům ze srbského investigativního média KRIK poskytla policie, můžeme zrekonstruovat přípravu jeho vraždy. K té by nedošlo nebýt zrady a skvělé práce zločinců s otevřenými zdroji. Šéfa konkurenčního gangu totiž vystopovali pomocí satelitních snímků, nabídek pronájmů nebo půjčovny motorek.

Když černohorský mafiánský boss Alan Kožar v létě 2020 psal svým kolegům o strastech způsobených přemírou slunění, netušil, že se mu tyto zprávy stanou osudnými. O měsíc později jej a jeho společníka před vilou v Řecku, kde se ukrýval, zastřelili najatí zabijáci.

Alan Kožar byl jedním z vysoce postavených členů klanu Škaljari, černohorského gangu, mezi jehož hlavní činnosti patří dovážení kokainu z Latinské Ameriky. Zároveň je klan již od roku 2014 ve válce s dalším podobným uskupením – Kavač. Původně spolupracující skupiny, jež operují z černohorského přímořského města Kotor, se rozhádaly právě kvůli drogám a vedou krvavou válku nejen ve své domovině, ale po celé Evropě. Do konfliktu se postupně zapojily i další černohorské a srbské zločinecké gangy a doposud vedl k více než 70 vraždám.

Černohorský boss byl ve svém oboru uznávaným profesionálem. Proslul nejen kvalitní přípravou nových členů klanu, ale i dlouhým a pestrým rejstříkem trestů. V nultých letech si odseděl téměř 7 let za umístění výbušniny na stavbu, aby tak zastrašil jejího majitele. V létě 2020 se před zákonem skrýval proto, že byl stíhán za plánování vraždy.

Kožar měl k útěku do Řecka zkrátka pádné důvody. K těm lze přičíst i tehdy čerstvou vraždu kolegy, dalšího z vysoce postavených členů Škaljari. Třiačtyřicetiletý Černohorec byl proto velice opatrný i v komunikaci se svými parťáky, nikdy neodhalil, kde přesně se nachází, a komunikoval výhradně skrze šifrovací aplikaci Sky ECC. Tu zločinci z celé Evropy používali k osnování plánů až do chvíle, kdy se do aplikace v roce 2021 nabourala belgická policie, a dostala se tak k obrovskému množství informací o budoucích záměrech i minulých podnicích zločinců z celého světa.

Právě díky přístupu k těmto komunikacím, jejž policie poskytla našim srbským partnerům z média KRIK, nyní víme, jak probíhala příprava vraždy bosse Kožara. Jeden z jeho důvěryhodných spolupracovníků jej totiž zradil. O zbytek se pak postaraly otevřené zdroje.

„Je na zatraceným Korfu“

Práce s otevřenými zdroji je třeba pro novináře naprosto běžná. Očividně ale není cizí ani zločincům. Vražda klanového bosse provedená i díky těmto informacím vyšla podle zjištění KRIKu na více než 33 milionů korun a podílelo se na ní přes 10 lidí. Nebyla by možná, kdyby se Kožar nespoléhal na šifrovanou chatovací aplikaci Sky ECC. Hlavní roli v celé operaci ale hrál zejména zrádce v řadách klanu Škaljari. Ten totiž rivalům přeposílal Kožarovy zprávy a fotky, které boss se svými kolegy sdílel. Zároveň měl věrolomný jidáš v arzenálu ještě jednu důležitou informaci – polohu telefonu. V konkurenčním gangu se tak dozvěděli, že hledaný boss je v Řecku. O zbytek se pak postarala právě důkladná investigativní práce členů skupiny Kavač.

„Dneska jsem vůbec nespal – včera jsem se spálil,“ začínala jedna z konverzací, jež zrádce Ratko Živković neboli „Zemo“ přeposlal soupeřovu klanu. Za podobné zprávy údajně dostal 100 tisíc eur (zhruba 2,3 milionu korun).

„Bratře, prý na to pomáhá jogurt,“ zněla odpověď jednoho z kolegů ve společném chatu. „Natři se jím, jestli ti to není nepříjemné.“ Kožar poslechl. Takto svým spolupracovníkům poskytoval další indicie o sobě a místě pobytu.

Mezitím si skupinový chat založili i členové Kavače. Jeden nesl název „Za čest a spravedlnost“, druhý „Akce“, cílem obou byla právě koordinace vraždy Kožara. Mezi červnem a prosincem 2020 si kolegové z Kavače vyměnili více než 12 tisíc zpráv. Patřily k nim i úvahy, jak ze Zema vytáhnout další informace a fotografie. „Pošli mu fotku nějaké drahé zbraně,“ radili kolegové, jak se dostat Zemovi na kobylku. „Nabídni mu kradené auto, nebo motorku… Tyhle věci ho zajímají.“

Kožar svým kolegům naštěstí posílal dovolenkové fotografie. Naštěstí pro znepřátelený gang. Na jedné vyfotil drinky v plážovém baru. Zároveň s pitím se však v záběru octnul i atypický ostrůvek uprostřed zátoky. Zemo fotku přeposlal a členům Kavače netrvalo dlouho, než ostrov vypátrali. „Je na zatraceným Korfu,“ napsal jeden z nich do skupinového chatu. „Nik a já jsme ten zatracenej bar shodně našli!“ Bylo tedy jasné, že se Kožar občerstvil v plážovém baru ve vesnici Perama, na východním pobřeží řeckého ostrova.

„To je nejlepší místo, kde se schovat,“ chválili výběr konkurenčního bosse. „Je tam teplo, hodně stromů. Byl jsem tam jen jednou, pluli jsme z Černé hory na jachtě.“

Zločinci začali okamžitě osnovat plán. Kontaktovali své kolegy, kteří už byli v Řecku, a sháněli vhodnou loď. „Když už víme, kde je, ukončíme to. Stačí prozkoumat celé Korfu na Googlu.“

Práci jim opět ulehčil Zemo. Nejprve fotkou motorky, kterou si jeho boss půjčil a na níž byl vidět název půjčovny, poté vůbec nejdůležitějším snímkem – bazénu u vily, kde Kožar přebýval. Ve skupinovém chatu se okamžitě strhla diskuse, zločinci procházeli nabídky ubytování na Korfu a porovnávali satelitní snímky z Google Maps. Podle skluzavky, stromů a skládací židle nakonec našli vilu, kde se Kožar ukrývá.

Foto: policejní zpráva

„Skvělá práce, kamaráde,“ napsal jeden z diskutujících. „A je to, bájendo. Udělal jsi mi velkou radost… Pamatujete, jak jsme říkali, že si ten ňouma po pár měsících přestane dávat pozor?“

Zbývalo už jen naplánovat samotnou vraždu. Situaci ovšem ztěžovala omezení ohledně pandemie viru Covid-19. I kdyby se zabijáci dostali přes hranice, museli by být v karanténě. Vykonavatele vraždy bylo proto potřeba dostat do Řecka nelegálně. „Jeden Makedonec z Gevgelije bere 1 500 eur (za osobu), předá ji Řekům a ti ji odvezou do Soluně,“ napsal člen chatovací skupiny. Nakonec klan najal makedonského převaděče a do Řecka se zabijáci dostali na motorkách.

Na konci června 2020 se tak úderné komando přidalo k členům týmu, kteří už na místě zkoumali terén. Kožarovu vilu sledovali tři dny. Motorky, jež měli vrahové použít k útěku, si dopředu pronajali. Zřejmě osudnou se Kožarovi stala záliba ve slunění. Bosse i jeho doprovod vrahové zastřelili, když se vraceli z pláže. Každý z mužů byl zasažen nejméně desetkrát.

Ačkoli policejní zpráva detailně popisuje plánování i průběh vraždy, a dokonce uvádí i jména pachatelů, v žádné z výše citovaných zemí nebyl nikdo zatčen.

 

Autorka textu: Zuzana Šotová
Autor úvodní grafiky: James O’Brien/OCCRP