#zesvěta: Kontakty ‘Ndranghety v Kanadě. Drogový boss omylem na svobodě

Italská mafie ‘Ndrangheta využívala kontakty v kanadských bankách. Ve Španělsku kvůli justiční chybě propustili známého drogového bosse. Velká Británie po informacích od novinářů zasáhla a zmrazila londýnský majetek spojený s Igorem Komarovem. Proces odstartovaný projektem Panama Papers pokračuje, soud navrhuje hlavním podezřelým trest ve výši 12 let vězení.

Italská mafie ‚Ndrangheta nejspíš infiltrovala kanadské banky. Případ podrobně rozebírá web OCCRP. Jedna z frakcí této mafie sídlící v Torontu údajně navázala úzké vztahy s pracovníky dvou velkých kanadských bank, což jí usnadnilo provozovat podezřelé finanční aktivity. Podle soudních spisů, důkazních materiálů a interní policejní zprávy policie vyšetřovala dva bankéře, kteří měli mafii pomáhat s praním výnosů z trestné činnosti.

Španělsko omylem propustilo drogového bosse, jenž měl v plánu zabít následníka nizozemského trůnu. Známý šéf drogového kartelu „Mocro Maffia“ Karim Bouyakhrichan se vyhnul vězení kvůli justiční chybě. Španělské úřady ho zatkly loni v lednu v Marbelle při rozsáhlé operaci zaměřující se na vyšetřování praní špinavých peněz. Bouyakhrichan je stíhán v Nizozemsku a jde o jednoho z nejhledanějších zločinců Interpolu. Když se minulý měsíc v Málaze konalo první slyšení související s praním peněz, předseda soudu souhlasil s jeho propuštěním na kauci ve výši 50 tisíc eur (asi 1,26 milionu korun). Šéf drogového gangu Bouyakhrichan je ovšem miliardář a vlastní bankovní účty i nemovitosti po celém světě, částku proto bez problémů zaplatil a zmizel z města. Od té doby jej úřady neviděly, popisuje web Politico.

Spojené království zmrazilo londýnský majetek napojený na Putinova blízkého spojence. Po investigaci nezávislé sítě novinářů International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) britské úřady zmrazily několikamilionovou hodnotu domu v centru Londýna spojeného s Igorem Komarovem. Stalo se tak asi týden poté, co novináři z ICIJ odhalili, že nemovitost nejspíš uniká sankcím uvaleným proti tomuto vysoce postavenému ruskému úředníkovi. Dům byl zakoupen v roce 2007 za více než 16,5 milionů dolarů (tehdy asi 340,9 milionu korun) prostřednictvím fiktivní společnosti se sídlem na Britských Panenských ostrovech.

Dva hlavní podezřelí v procesu Panama Papers by mohli jít do vězení až na dvanáct let. Jurgen Mossack a Ramon Fonseca, zakladatelé právní firmy Mossack Fonseca, jsou obviněni z praní špinavých peněz v procesu, jenž proti nim a více než dvěma desítkám dalších osob, převážně bývalých zaměstnanců, začal minulý týden u soudu v Panamě. Mossack a Fonseca jsou také obviněni ze „zamlčování a zakrývání údajů i poskytování nepravdivých informací bankám za účelem otevření účtů a zatajování vlastnictví majetku“, uvedl prokurátor.

Německo zatklo 10 lidí, kteří nelegálně zprostředkovali povolení k pobytu bohatým cizincům. Skupina vedená dvojicí právníků pomáhala movitým cizincům nezákonně získat imigrační doklady výměnou za tisíce eur. Podle prokuratury bylo v souvislosti s případem zmrazeno téměř 300 bankovních účtů. Mezi cizinci, kteří takto získali doklady, byli například lidé z Číny. Právníci zakládali fiktivní společnosti, jež cizince zaměstnávaly a papírově jim vystavovaly mzdy, což boháčům ze zahraničí usnadnilo získat povolení k pobytu v Německu.

Americký potravinářský gigant PepsiCo je přes dodavatelský řetězec spojen s odlesňováním Amazonie. Ničí také půdu původních obyvatel Peru. Případ odhalili novináři z The Bureau for Investigative Journalism, webu Mongabay a peruánského deníku Ojo Público. Peruánští dodavatelé pro PepsiCo už alespoň tři roky odebírají palmový olej z odlesněného území na východě Peru, kde žijí příslušníci dvou sloučených prastarých autochtonních kmenů Shipibo-Konibo. PepsiCo vyrábí například americké pochutiny, jako jsou Cheetos nebo Gatorade.

 

Autorka textu: Mahulena Kopecká
Zdroj úvodní fotografie: investigace.cz