´Ndrangheta: mocný kalábrijský klan u břehů Vltavy

Jak jsme napsali v závěru článku ´Ndrangheta: jak funguje a jak se dostala do Česka, jeden z nejvýraznějších klanů této kalábrijské mafie působící v Česku je klan Raso-Gullace-Albanese.

Klan Raso-Gullace-Albanese se v 60. letech minulého století usadil v severní Itálii. „Vydělávají peníze na všem možném: od legálního obchodování s potravinami až po drogy. Pocházejí z oblasti Cittanova, která se stala nechvalně známou v 80. letech, a to kvůli únosům lidí. Za oběti únosů požadovali vysoké výkupné, a tak získali jejich základní kapitál. Ten pak investovali zejména do stavebních firem, firem na zpracování odpadu a logistických firem,“ říká italská specialistka na ´Ndranghetu z University of Essex Anna Sergi.

Než se klan zformoval do současné podoby, prošel dvěma krvavými mafiánskými válkami, takzvanými faidami. Výsadní postavení měl v Ligurii, neboť se mu podařilo infiltrovat do přístavu v Janově, tehdy důležité vstupní bráně kokainu do Evropy. Dnes už to sice neplatí, poněvadž ´Ndrangheta v tomto směru kontroluje i jiné evropské přístavy, avšak Janov si své významné postavení zachoval.

Po zhroucení komunismu ve střední a východní Evropě se pro kalábrijskou mafii otevřela další důležitá brána. Tentokrát do zemí ještě nedávno oddělených od zbytku Evropy ostnatými dráty. „To, že Raso-Gullace-Albanese působí v Praze, mě nepřekvapuje. Je to významný klan, který přes nákupy nemovitostí pere peníze po celé Evropě a Praha nebude výjimkou,“ dodává kriminoložka Anna Sergi.

’Ndrangheta: jak funguje a jak se dostala do Česka

S Raso-Gullace-Albanese jsou skutečně spojeny pražské developerské firmy. V rozmezí let 2008–2011 vlastnili emisaři tohoto klanu skrze skupinu českých firem sdružených pod hlavičkou GEO Investments a.s. v širším pražském centru několik činžovních domů.

Realitní zázemí v Praze vybudovali Andrea Nucera a Vincenzo Chiaro.

První z nich, jenž byl i prvním spolumajitelem GEO Investments, nyní žije v Abu Dhabi, kam utekl kvůli finančním podvodům a před možným stíháním. V záznamech z policejních odposlechů telefonních rozhovorů o něm ostatní ’ndranghetisté často mluví jako o „velkém kápovi Andreovi“. Nuceru v Abu Dhabi vypátral Interpol.

Policie jde po Nucerovi ale nejen kvůli jeho minulosti, v níž figurují faktury za neexistující služby, zakládání nelegálních skládek a nepovolené stavby. V současnosti je stíhán i za krach italské mateřské společnosti GEO, a to společně s top managementem italské banky Carige. Právě krach italské GEO ukazuje na propojení s Prahou i s ´Ndranghetou.

Nucerův obchodní partner z tohoto období Luca De Tomasi o něm prohlásil: „Naše podnikání se protlo kolem roku 2007, a to jen na necelý rok. On [Nucera] byl velmi agresivní podnikatel, vůbec jsme netušili, čeho všeho je schopný. Slyším-li jméno Nucera, stáhne se mi žaludek. Nechci, aby s námi bylo jeho jméno nadále spojováno.“

Druhým společníkem GEO Investments byl Vincenzo Chiaro, který je italskou protimafiánskou policií DIA označován za přímého člena klanu Raso-Gullace-Albanese. Ve spisu z policejní operace Terra di Siena byl Vincenzo Chiaro popsán jako člověk, jenž pro členy klanu Raso-Gullace-Albanese zakládal firmy, které posléze praly peníze z drog přes práce na veřejných zakázkách.

Chiaro také patřil k blízkým lidem samotného kápa klanu Carmela Gullaceho, řečeného Nino. Ten je stíhaný za mnohem závažnější zločiny: vraždu, vydírání, nelegální držení zbraní a únosy lidí.

Nucera s Chiarem v Praze investovali pod hlavičkou GEO (GEO Investments, GEO Ponte, GEO Czech Republic) minimálně do pěti developerských projektů a nakoupili domy za téměř 160 milionů korun, které hodlali renovovat a proměnit v luxusní byty.

Investice do realit jsou ideálním nástrojem na praní peněz. Australská agentura zodpovědná za boj s praním peněz AUSTRAC popsala hned deset způsobů, jak to funguje. Mezi nejpopulárnější patří legalizace peněz přes bankovní půjčky – legalizátor si na nákup nemovitosti vezme hypotéku, kterou pak postupně splácí z nezdaněných peněz. Podobně populární je i používání „špinavých peněz“ k zaplacení rekonstrukce domů na luxusní byty a jejich následný prodej. Výnos z takového prodeje je posléze řádně zdaněn a takto proprané peníze se stanou bezproblémovými a jako takové se vracejí do finančního systému. Fakt, že legalizace peněz se odehrává v jiné zemi než v té, kde byly protizákonným způsobem získány, práci vyšetřovatelů značně komplikuje.

Peníze ke koupi domů si společnosti pod hlavičkou GEO půjčovaly od zavedených bank, a to přestože v letech 2008 – 2010 do českých firem zastřešených GEO Investments a.s. putovaly ze zahraničí jako investice desítky milionů korun z Itálie. (Část těchto peněz dnes zpříjemňuje Nucerův život v Abu Dhabi.)

Společnost Genesi 5, která patřila do portfolia GEO, si za vypůjčené peníze zakoupila například karlínský činžovní dům v Křižíkově ulici 68. Podle kupní smlouvy, kterou máme k dispozici, ji přišel na 2 600 000 euro, což tehdy představovalo zhruba 63 284 000 korun. Dům chátral a bylo potřeba jej opravit. Cílem rekonstrukce se měly stát luxusní apartmány, jež by pak společnost výhodně prodala. Genesi 5 si proto požádala o úvěr ve výši 73 milionů Kč u Raiffeisenbanky. Úvěr dostala, ovšem později se ukázalo, že jej nebyla schopna splácet.

To bylo pravděpodobně dáno tím, že v roce 2010, kdy se Genesi 5 dostala do finančních problémů a přestala splácet úvěr, zkrachovala její mateřská společnost sídlící v Itálii GEO Investments SRL.

Italská policie tenkrát zjistila, že tamní banka Carige této společnosti poskytovala půjčky až do výše 80 milionů euro, tedy přibližně dvě miliardy korun, i když věděla, že jde o firmu napojenou na mafii. Podle italských zákonů musí podniky, jež se ucházejí o bankovní úvěr, předložit dokument známý jako „interdittiva antimafia“. Neboli jakési lustrační osvědčení o tom, že nejsou napojeny na mafii. Tady se ukázalo, že o mafiánskou firmu jde, a přesto půjčku dostala.

To italská média označila za „podivné rozhodnutí“ a policie ho začala vyšetřovat. Mezi jedenadvaceti stíhanými se objevil i Roberto Di Cursi. Tedy nikdo jiný než jednatel téměř všech společností v českém realitním impériu GEO. Di Cursi se k machinacím s financemi doznal a za spolupráci při vyšetřování si vyjednal čtyřměsíční trest vězení. Byl to