#zesvěta: Svoboda médií v ohrožení. Zprávy o spywaru. Izraelský prapor demolující domy v Gaze

Bolivijskou přírodu devastuje odlesňování. Svobodu médií po celém světě ohrožuje rostoucí tlak ze strany státu a politických aktérů. Italská mafie se odklání od vyhrožování a vražd a zaměřuje se na „zločiny bílých límečků“, jako jsou finanční podvody a daňové úniky.

Řetězec environmentálních zločinů vede k odlesňování a ztrátě biologické rozmanitosti v Bolívii. Rozsáhlou investigaci publikoval web InSight Crime ve spolupráci s Institutem Igarapé. V roce 2023 dosáhla Bolívie nejvyšší úrovně odlesnění ve své historii. Došlo k úbytku téměř 500 tisíc hektarů lesů. Články mapují, jak k odlesňování přispívají lesní požáry, neustálé rozšiřování zemědělství, bující těžba zlata a výstavba letišť či vznik drogových laboratoří, které skrytě využívají faunu přírodních parků a chráněných oblastí. Na odlesňování se rovněž podílí i neregulovaná těžba dřeva nebo lov divoké zvěře. Bolívie je po Kolumbii a Peru třetím největším producentem koky na světě a slouží tak jako klíčová křižovatka pro obchod s kokainem a dalšími drogami.

OSN odmítla pomoct Ujgurům zadrženým v Thajsku a žádajícím o azyl. Podle novinářů z webu The New Humanitarian se organizace obávala, že by v opačném případě rozhněvala Peking a ten by následně omezil vzájemnou spolupráci. Podle dokumentů agentura odmítla pomoct 48 ujgurským uprchlíkům z Číny, kteří žádali o azyl a přes deset let byli drženi v Thajsku v životu nebezpečných podmínkách. Pět uprchlíků si odpykává trest odnětí svobody za pokus o útěk, dalších 43 je drženo bez obvinění v imigračním detenčním centru v Bangkoku. Ujgurové nemohou komunikovat s právníky, se svými rodinami ani mezi sebou.

Svobodu médií po celém světě ohrožují politické autority, odhaluje zpráva Reportérů bez hranic (Reporters sans frontières; RSF). Každoroční zpráva World Press Freedom Index popisuje míru svobody, jakou mají novináři a mediální organizace. Ze sdělení vyplývá, že čím dál více vlád i politických autorit z celého světa neplní svou roli a negarantuje co nejlepší prostředí pro žurnalistiku či pro právo veřejnosti na spolehlivé a nezávislé zpravodajství. RSF upozorňují na pokles respektu k autonomii médií a na nárůst tlaku ze strany státu nebo jiných politických aktérů. Pozoruhodný je podle zprávy také nezájem politiků prosazovat zásady ochrany novinářů. RSF přitom odkazují například na rekordní počet zabitých novinářů v Gaze. Česko se posunulo ze 14. na 17. místo, Slovensko na žebříčku kleslo ze 17. na 29. místo.

Pomocí sociálních sítí sledoval web Bellingcat ženijní prapor IDF (Israel Defense Forces), který se pohyboval napříč Gazou a demoloval tunely, domy i mešity. Bojový ženijní prapor 8219 Commando je přidružený k 551 Commando Brigade a je součástí 98. divize. Podle Bellingcat vojáci z komanda 8219 otevřeně publikovali informace o svých aktivitách v Gaze. Jeden z členů psal příspěvky formou válečného deníku, v němž si zaznamenával, kde vojáci byli a co všechno zničili. Bellingcat pomocí příspěvků na sítích a videí sestavil podrobný obraz o tažení této jednotky a o tom, co a proč demolovala. „Stali jsme se závislí na explozích,“ napsal kapitán praporu na sítě loňského 28. prosince. Satelitní snímky ukazují rozsah jejich destrukcí.

Italská mafie se čím dál častěji zaměřuje na „zločiny bílých límečků“, ty nahradily tradiční vraždy a vydírání. Podle oficiálních údajů bylo v roce 2022 v Itálii mafií zabito jen 17 lidí, v roce 1990 jich bylo více než 700, upozorňuje agentura Reuters. Místo toho se zločinecké klany zaměřují na méně rizikový a mnohem nenápadnější svět takzvaných „zločinů bílých límečků“, uvedli italští prokurátoři. Přechod mafie k daňovým únikům či finančním podvodům navíc podpořily miliardy eur z fondů na obnovu, jež měly po epidemii covidu-19 podpořit italskou ekonomiku, avšak místo toho se staly výhodným zdrojem pro mafiány.

Společnost NSO Group, která vyrábí spyware Pegasus, se pokouší získat informace o organizaci Citizen Lab, jež spyware monitoruje. V roce 2019 Citizen Lab informoval o desítkách případů, kdy byl Pegasus zneužit k cílenému napadení telefonů novinářů a lidskoprávních aktivistů prostřednictvím bezpečnostní chyby v aplikaci WhatsApp. Na NSO Group tak tehdy WhatsApp a společnost Meta podaly žalobu. Společnost vyrábějící Pegasus se teď snaží zneužít právě tento soudní proces k tomu, aby se dozvěděla, „jak Citizen Lab provedla svou analýzu“ v roce 2019. NSO Group v procesu požaduje, aby jim společnost Citizen Lab předala všechny dokumenty týkající se monitorování spywaru Pegasus. Soudce minulý týden poslední pokus NSO získat přístup k těmto materiálům zamítl. NSO Group je na černé listině americké vlády kvůli prodávání svého spywaru represivním režimům.

Do Indonésie se ve velkém dováží a v zemi poté nasazuje rozsáhlá škála invazivního spywaru a dalších sledovacích produktů. Odhalila to organizace Amnesty International se svými mediálními partnery. Na základě informací z otevřených zdrojů se objevily důkazy o tom, že indonéské společnosti i státní úřady v letech 2017 až 2023 ve velkém nakupovaly spyware. Ten by měly využívat Indonéská národní policie (Kepolisian Negara Republik Indonesia) a Národní agentura pro kybernetiku a šifrování (Badan Siber dan Sandi Negara). Prodej spywaru byl umožněn prostřednictvím nepřehledné sítě prodejců a zprostředkovatelů se složitou vlastnickou strukturou. Mezi prodejce, které se podařilo identifikovat, patří společnost Q Cyber Technologies (napojená na NSO Group) či konsorcium Intellexa spojené s podnikatelem Talem Dillianem, na něhož Spojené státy uvalily sankce.

 

Autorka textu: Mahulena Kopecká
Zdroj úvodní fotografie: investigace.cz