#zesvěta 24

Již tradičně vám přinášíme páteční #zesvěta – přehled toho, co se děje mimo Českou republiku, co nás zaujalo a vám by nemělo uniknout.

Video k tomuto dílu najdete na našem Facebooku a Instagramu.

 

#1 Pravá ruka na velký špatný

“Putinův šéfkuchař”, Jevgenij Prigožin, je i podle zjištění investigace.cz mnohem více, než majitel cateringové společnosti. USA na Prigožina uvalily sankce za finanční podporu trollí farmy, která vedla dezinformační kampaň během prezidentských voleb v roce 2016. Nejnovější vyšetřování několika médií poskytlo důkazy o komunikaci Prigožina s nejvyšším vedením Ruska právě v době, kdy trollí farma expandovala. Další komunikace ukazuje, že skupina soukromých vojáků Vágnerovci, kteří působili mimo jiné v Libyi nebo v Súdánu, je přímo napojena na ruské ministerstvo obrany. 

Stručný souhrn investigace najdete zde, celé vyšetřování nabízí Bellingcat

 

#2 Kolik letadel se vejde na jeden ostrov?

V irském moři leží malý ostrov Man, který slouží superbohatým k ulívání peněz do anonymních fondů a společností a nabízí podnikatelům téměř nulové daně. Ostrov Man je například známý tím, že se v něm registrují soukromá letadla, protože jejich majitelé zde nemusí platit daň z přidané hodnoty. Miliony za svou flotilu takhle ušetřil například ruský oligarcha Oleg Tinkov, který je v USA obviněn z daňových podvodů. 

Více zde.

 

#3 Rumunský převaděč 

Šéf rumunského gangu, který pašoval lidi, bude vydán do USA. Podle obžaloby gang po 7 let nelegálně dovážel Rumuny do USA, a to přes Evropu, Mexiko, Střední Ameriku nebo Kanadu. Cesta jednoho migranta přišla na čtvrt až půl milionu českých korun.  

Více zde.

Každý má svou cenu?

 

#4 Cesta za horšími zítřky

Případ několika keňských žen navrácených do vlasti díky OSN ukazuje nový směr obchodu s lidmi – míří do Indie. Svědectví poskytla jedna z žen, kterou odvezli do Indie pod záminkou nabídky práce, tam jí ale sebrali doklady a nutili ji k prostituci. Tradičně jsou lidé z Keni převáženi na Střední Východ, nejvíce do Saúdské Arábie. Nastalá hospodářská krize je bohužel činí k obchodování ještě zranitelnější.

Více zde.

 

#5 Ano, beru (si evropské občanství)

Španělští policisté rozbili gang, který poskytoval za peníze falešné sňatky. Osoby z Rumunska tvrdily, že si berou osoby z Indie a Pákistánu, čímž podporují nelegální migraci. Manželství z rozumu vyšlo zájemce o povolení k pobytu 20 000 eur za jednoho (půl milionu Kč)

Více zde

 

#6 Teroristé na sociálních sítích

Americké úřady zabavily miliony dolarů, zrušily více než 300 kryptoměnových účtů, čtyři webové stránky a čtyři účty na Facebooku spojené s kryptoměnovými schématy provozovanými al-Káidou, ISIS a jedním z křídel Hamasu. Komplot na sociálních sítích měl za cíl vybrat peníze na financování aktivit teroristů a získávat následovníky.

Více zde.

Mise od boha na sociálních sítích: Islámský stát

 

#7 Nové pašerácké stezky

Koronavirus udělal čáru přes rozpočet i pašerákům – z Maroka musí vymýšlet nové trasy, aby svůj kontraband dostali do Evropy. Nové trasy zahrnují náklaďáky pro převoz jídla a rybářské lodě, což je nebezpečnější, než dříve často používaná letecká doprava.

Více zde.

 

#8 Německé pračky

Zpráva německé finanční zpravodajské jednotky uvádí, že praní peněz a financování terorismu v zemi vzrostlo za rok 2019 o 50%. Nejvíce zločinci investují do realit. Celkem bylo zmapováno přes 300 tisíc podezřelých transakcí. 

Více zde

 

#9 Psí buržoazie

Severokorejský vůdce Kim Jong-Un prohlásil, že psí domácí mazlíčci jsou luxusem a  zbytečností a jal se nařídit jejich zabavování. Psi údajně putují mimo jiné do restaurací. Správný severokorejec totiž chová užitková zvířata a hospodaří na farmě. 

Více zde.

 

Běloruský bonus

New York Times připravily shrnutí demonstrací v Bělorusku z uplynulého týdne, včetně analýz dostupných videí. Ta ukazují agresi jak ze strany zasahujících ozbrojených složek, tak, ač v menší míře, ze strany protestujících.

Autorka shrnutí: Zuzana Šotová
Autorka grafiky: Nikola Klepáčková