Ilustrační foto | Zdroj: investigace.cz

Ilustrační foto | Zdroj: investigace.cz

Redakce IStories spustila databázi zahrnující údaje o zesnulých a nezvěstných ruských vojácích. Srbská policie prověřuje možné zneužití prostředků USAID (Agentura Spojených států pro mezinárodní rozvoj). Bělorusko prodává řepkový olej z okupované Ukrajiny do EU. Rumunská policie zadržela krajně pravicového politika Călina Georgesca. Britské úřady odsoudily šest mužů za obchodování s migranty a nucení jich k práci na konopných farmách po celé zemi.

Srbská policie na příkaz speciální protikorupční jednotky Nejvyššího státního zastupitelství v Bělehradě prohledala kanceláře několika nevládních organizací, aby shromáždila důkazy o možném zneužití prostředků USAID. Tento krok přišel poté, co administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v lednu na 90 dní zmrazila financování USAID.

Podle Institutu pro evropské záležitosti vláda USA zároveň poskytla Srbsku v letech 2012 až 2020 pomoc ve výši více než 110 milionů dolarů (2,6 miliardy korun), které šly do státního rozpočtu, jenž spravuje politická většina v zemi. Spojené státy podpořily Srbsko od roku 2000 celkovou pomocí ve výši více než jedné miliardy dolarů. Některé z nevládních organizací, které byly prohledány, uvedly, že nevedou žádné projekty financované USAID. Maja Stojanović, výkonná ředitelka organizace Občanské iniciativy, prohlásila, že do kanceláří její organizace vtrhlo asi dvacet detektivů, aniž by předložili soudní příkaz.

Redakce IStories spustila databázi s názvem Charon, která zahrnuje údaje o zabitých či nezvěstných ruských vojácích. Umožňuje vyhledávání jednotlivců, odhady počtu padlých podle regionů, jejich věk, místa úmrtí nebo údaje o nezvěstných ruských vojácích. Databázi web IStories pravidelně aktualizuje na základě dat z různých zdrojů, zejména veřejných zpráv o úmrtí. Projekt je pojmenován podle postavy ze starořecké mytologie, převozníka duší zemřelých přes řeku Styx do říše mrtvých.

Rumunská policie zadržela krajně pravicového politika Călina Georgesca, jenž vyhrál první kolo loňských prezidentských voleb. To bylo však záhy zrušeno kvůli ovlivnění voleb cizím státem – ve zveřejněných dokumentech s informacemi tajných služeb se mluví o Rusku. Policie Georgesca zadržela v Bukurešti, právě když se údajně chystal zaregistrovat jako kandidát do dalších voleb. Redakce investigace.cz nedávno informovala o jeho masivní tiktokové kampani, na níž se podílelo přes 25 tisíc tiktokových účtů, což vedlo k nárůstu Georgescovy podpory z 5 % na 23 %.

Běloruské firmy prodávají řepkový olej z okupované Ukrajiny do EU, zjistili novináři z Radio Free Europe/Radio Liberty. Zatímco ještě v roce 2021 byla největším dodavatelem řepkového oleje Ukrajina, na konci roku 2022, prvního roku ruské invaze do Ukrajiny, to už bylo Bělorusko. Jen během poloviny roku 2024 nakoupila EU z Běloruska 90 400 tun řepkového oleje, což je čtyřikrát více než množství vyvezené z této země za celý rok 2021. Ukrajina v důsledku ruské invaze přišla o 18 % orné půdy, kterou obdělávala ještě v předvečer invaze. Investigace média Radio Free Europe/Radio Liberty ukázala, že nejméně pět běloruských společností, včetně největší Agroprodukt, obdrželo řepku z Ruskem obsazeného regionu Cherson. Šetřením se rovněž zjistilo, že stejná společnost pokračuje v dodávkách řepkového oleje do Litvy, jediné země EU, která doposud zakázala dovoz běloruských potravin. Do Litvy se nyní řepkový olej dostává přes Lotyšsko a Polsko.

Britské úřady odsoudily šest mužů za to, že obchodovali s migranty a nutili je k práci na konopných farmách po celé zemi. V rámci vyšetřování byl identifikován vůdce gangu Mai Van Nguyen, který konopné farmy ovládal. Skupina si na provádění svých nelegálních operací pronajímala nemovitosti s využitím falešných dokladů a přezdívek.

Tři muži byli údajně pověřeni vykořisťováním migrantů zaměstnaných na konopných farmách. Další dva členové, kteří pracovali jako taxikáři, převáželi migranty mezi jednotlivými nemovitostmi a vydělávali stovky liber za jednu cestu, zatímco poslední člen sloužil jako prostředník a staral se o prodej konopí a také zprostředkování pronájmů nemovitostí v Birminghamu. „Nejenže byli migranti převáženi do Velké Británie neuvěřitelně nebezpečnými způsoby – nákladními auty nebo loděmi –, ale poté byli nuceni žít v ponižujících podmínkách, aby splatili své dluhy otrockou prací. Víme, že někteří byli také vystaveni násilí,“ řekl velitel pobočky NCA Kevin Broadhead.

Autorka textu: Barbora Šturmová