Sankcionovaná běloruská společnost Grodno Azot dováží chemicky vyráběnou močovinu do České republiky a Polska. V přepravních dokumentech se přitom vydává za jiné společnosti, na které se sankce nevztahují. Podobně obcházejí sankce i firmy importující k nám z Běloruska dřevo, v dokumentaci totiž uvádějí, že tato surovina pochází z Kyrgyzstánu. Státní celní správa ale žádné porušení sankcí neeviduje. Podle odborníka na sankce Jiřího Skuhrovce je třeba větší transparentnost: „Dokud bude možné zastřít původ zboží a majetkové struktury firem, které s ním obchodují, bude obcházení sankcí uvalených na mezinárodní obchod poměrně snadné.“
Běloruská společnost Technospectrading se na stránkách flagma.com, kde jinak inzerují nabídky práce, jazykové kurzy, oblečení nebo sdílenou přepravu mezi státy Evropy, chlubí tím, že může volně dovážet močovinu jak do Evropské unie, tak do jiných zemí světa. Jedna metrická tuna jejich granulované močoviny vyjde na 300 eur, což je v přepočtu 7,2 tisíce korun. Podle serveru The Global Economy je tedy o 800 korun levnější, než se momentálně pohybuje průměrná cena močoviny.
Jenže jediným výrobcem močoviny v celém Bělorusku je státem vlastněná společnost Grodno Azot, která mimo to vyrábí další dusíkatá hnojiva. Evropská unie (EU) spolu s Kanadou, USA, Spojeným královstvím a později i Švýcarskem na tuto společnost uvalily sankce už v roce 2021. A to z důvodů „pokračujícího porušování lidských práv a základních svobod na území Běloruska“. Stalo se tak poté, co Alexandr Lukašenko navzdory pochybnostem o platnosti hlasování popáté vyhrál prezidentské volby.
Ačkoli jsou na Grodno Azot uvaleny sankce, netýkají se celého Běloruska. Technicky vzato lze proto ze země močovinu vyvážet, kdyby ovšem existoval nějaký její další, sankcemi nezatížený výrobce. Ten ale v Bělorusku není, což redakci investigace.cz potvrdili novináři z litevského centra OCCRP Siena.
Běloruští a litevští novináři rovněž odhalili, že stačí pouhá změna exportéra na dovozních dokumentech a zboží ze sankcionovaných společností se dostane bez kontroly přes hranice. Jednou z firem, za kterou se Grodno Azot vydávala, byla právě výše zmíněná Technospectrading.
Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.
Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.