Firmy „Putinova šéfkuchaře“ měly potlačovat protesty v Súdánu, Američané na ně uvalili sankce

Jevgenij Prigožin je ruský miliardář, který oficiálně podniká v cateringu. Neoficiálně je šedou eminencí Kremlu. Stojí za soukromou armádou takzvaných vágnerovců a za vlivovými operacemi v zahraničí. Proto je Prigožin, jemuž se přezdívá „Putinův šéfkuchař“, jedním z nejostřeji sledovaných lidí z takzvané Putinovy kliky. Vláda Spojených států minulý týden zařadila na svůj sankční seznam další firmy a lidi, kteří mu měli napomáhat v jeho aktivitách v Africe. Prigožinovo podnikatelské impérium sahá i do Prahy, přičemž činnost těchto firem dosud nebyla objasněna.

Ministerstvo financí Spojených států minulou středu přidalo na svůj sankční seznam osm osob a firem spojených s Jevgenijem Prigožinem. Podle amerických úřadů měli tři ruští občané a pět zahraničních firem obcházet sankce, jež byly již dříve na Prigožina a s ním spojené společnosti uvaleny. Tyto firmy měly navíc napomáhat potlačování masových protestů v Súdánu, chudém a válečnými konflikty zmítaném státu v severovýchodní Africe. Někdejšího súdánského prezidenta Umara Bašíra, který čelí obvinění ze spáchání genocidy a válečných zločinů během konfliktu v Dárfúru, až do loňského převratu podporoval Kreml.

„Jevgenij Prigožin a jím vedená síť firem využívali nerostné bohatství Súdánu pro své vlastní obohacení a zároveň šířili svůj zhoubný vliv po celém světě,“ okomentoval novou vlnu sankcí americký ministr financí Steven T. Mnuchin.

Není to ostatně poprvé, kdy byl Jevgenij Prigožin nařčen z toho, že se vměšuje do vnitřních záležitostí cizích států.

Ruský miliardář, jenž si u médií vysloužil mnohoznačnou přezdívku „Putinův šéfkuchař“ kvůli podnikání v cateringu i napojení na Kreml, totiž podle Spojených států stál za četnými vlivovými operacemi v zahraničí – od financování „farmy trollů“ v Petrohradě, která šířila po světě dezinformace, přes podporu ruských zájmů v Sýrii a na Ukrajině až po vměšování se do amerických voleb. Vůbec poprvé na jeho osobu uvalily USA sankce poté, co v roce 2014 vyjádřil podporu násilné anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.

Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.