Slováci ve spolupráci s místní asijskou komunitou stánkařů vytvořili geniální a oboustranně výhodný systém, jenž měl obstarat hotovost na úplatky a současně bezproblémově posílat peníze do Číny.
Aktuální policejní vyšetřování na Slovensku odhalují, jak probíhala korupce na nejvyšších místech. Obvinění vysoce postavení lidé z justice, takzvaní kajícníci, se rozhodli spolupracovat s policií a ve svých výpovědích popisují velké nákupní tašky plné bankovek, které předávali prominentním policejním funkcionářům za to, že se o ně nezajímali. Jenže kde vzít dostatek hotovosti na úplatky? S řešením přišli lidé ze slovenské tajné služby SIS. Schéma fungovalo ještě minimálně v roce 2018.
Když František Böhm, bývalý příslušník slovenské tajné služby SIS, spáchal letošního 12. února sebevraždu svou legálně drženou zbraní, policii to zaskočilo. Krátce předtím byl totiž propuštěn z vazby, protože se rozhodl spolupracovat s policií a vypovídat o finančních machinacích vlivných Slováků. Byl tak jedním z těch, kteří mohli vnést světlo do komplikovaného schématu firem a bankovních převodů, jež prominentní Slováci využívali k uplácení a pravděpodobně i k legalizaci výnosů z trestné činnosti neboli praní peněz.
Jeho výpověď totiž korespondovala i s výpověďmi ostatních kajícníků. Podle jejich prohlášení na Slovensku fungovalo rozsáhlé finanční schéma, které nápadně připomíná velké globální pračky na peníze. A využívali jej prominentní Slováci k získávání větších objemů hotovosti. Na oplátku pak garantovali, že tyto transakce nebudou nikdy vyšetřované.
František Böhm ve svých výpovědích sdělil, že z peněz získaných z tohoto schématu se vyplácely i úplatky pro policisty a další příslušníky bezpečnostních složek. Jedním z prominentů, jenž měl být takto odměňován, byl podle Böhma i bývalý policejní prezident Milan Lučanský. Ten si měl údajně stěžovat, že úplatky mu nosili v pěti a desetieurových bankovkách, což ve své výpovědi zmiňuje i další stíhaný kajícník, a to slovenský podnikatel Michal Suchoba, který vydělal miliony na vládních IT zakázkách. Suchoba přiznal, že úplatky nosil ve velkých nákupních taškách, jež občas vážily i přes dvacet kilogramů.
Ve spolupráci s Aktuality.sk, ICJK a OCCRP jsme získali a analyzovali stovky dokumentů, které osvětlují, jakým způsobem vysoce postavení lidé ze slovenské tajné služby SIS vytvořili a řídili finanční schéma roztáčející korupci na Slovensku.
Slovenské schéma kešu
Bankéři tomu říkají „smurfing“ (česky „šmoulování“). Jde o legalizaci špinavých peněz, kdy se velké objemy v hotovosti rozdělí na malé částky a ty se pak vloží na účet. Přesně tohle se ve velkém odehrávalo na Slovensku. Lidé s čínsky znějícími jmény žijící na Slovensku takto vkládali mix tržeb ze stánkového prodeje spolu s penězi slovenských prominentů.
Finanční operace vykazovaly všechny varovné signály, že jde o praní peněz. Částky byly vkládány v hotovosti bez jakékoliv další identifikace platby, jakou je například variabilní symbol nebo číslo faktury. Obnosy bývaly velmi často zaokrouhlené na desetitisíce eur a jediné vysvětlení, které ke vkladům pracovníci banky dostávali, znělo lakonicky „tržby“.
Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.