Kdo si kupuje Václavák?

Václavské náměstí je jedním z důležitých symbolů Česka. Paradoxně ale velkou část nemovitostí, které Václavské náměstí obklopují, nevlastní Češi. Týká se to i jednoho z největších developerských projektů, jenž do prostoru zásadně zasáhne. Jmenuje se Crestyl Savarin a reálně hrozí, že se přes něj budou prát peníze. 

Nový vnitroblok by měl propojit Václavské náměstí s ulicemi Na Příkopě, Panskou a Jindřišskou, a to výstavbou luxusního obchodně-administrativního komplexu. Na více jak patnácti tisících metrech čtverečních má vyrůst moderní centrum s obchody, restauracemi, kavárnami, kancelářemi a vnitřním parkem. 

Při pohledu na vlastnickou strukturu maltské společnosti Crestyl Savarin, které přes českou firmu Welwyn objekt patří, ale zjistíme, že mezi akcionáři není ani jeden Čech.

Akcie typu A, jež mají rozhodovací pravomoci, i typu B patří investiční společnosti ACP Partners z Bermud a mateřské společnosti Crestyl Holding, která má sídlo na Maltě. Dále mezi akcionáři najdeme třeba firmy a subjekty z:

  • Malty,
  • Kajmanských ostrovů,
  • USA,
  • Kypru,
  • Velké Británie,
  • Nizozemska,
  • Slovenska,
  • Izraele
  • a několika dalších zemí.

„Zkoušeli jsme oslovovat nejdříve i české investory, ti ale vnímali tento projekt a jeho povolovací potenciál jako zdlouhavý a rizikový. Hlavním zdrojem minoritních investorů je tedy skupina ACP, jež tuto investiční příležitost nabízela dále po světě,“ vysvětluje mluvčí skupiny Crestyl Ondřej Micka, proč mezi akcionáři nenajdeme žádného Čecha.

Fyzickou osobou, která vlastnila největší podíl ve společnosti Crestyl Savarin, je Tahir Abdolbari Gozal z Ázerbájdžánu. Pozornost investigativních novinářů přitáhl tím, že spolu se svými bratry Ahmedem a Hassanem figuroval jako nastrčený ředitel ázerbájdžánské prezidentské rodiny Alijevů.

Ilham Alijev je téměř 16 let ázerbájdžánským prezidentem. Tuto funkci zdědil po svém otci Heydaru Alijevovi, jenž ji předtím vykonával 10 let. Ilhamova žena Mehriban Alijeva zastává funkci viceprezidentky a spolu s dětmi a dalšími příbuznými ovládají většinu státních firem, z nichž tunelují stamiliony dolarů. Ty pak utrácejí za evropské nemovitosti, luxusní zboží nebo s jejich pomocí korumpují evropské státníky.

  • Khadija Ismayilova
 Novináře a aktivisty upozorňující na tyto věci se snaží umlčet – jako třeba naši kolegyni z OCCRP Khadiju Ismayilovou. Poté, co začala psát o nelegálním bohatství rodiny Alijevů, ji ázerbájdžánské tajné služby nejprve vydíraly, a když se nenechala zastrašit, přešly k veřejnému ponižování. Ani to ji ale nezastavilo. V září 2015 byla proto odsouzena ve vykonstruovaném procesu k sedmi a půl letům vězení. Po roce a půl ji díky obrovskému mezinárodnímu tlaku podmínečně propustili na svobodu. V současnosti je v podmínce a nesmí opustit zemi.

Poté, co o Gozalovi psalo OCCRP jako o nastrčeném řediteli rodiny Alievů, se akcií Savarinu zbavil. Prodal je ženě jménem Fatemeh Ali Qizi Firozi Hidaranlou, která má stejně jako on adresu trvalého bydliště jak v Ázerbájdžánu, tak i ve Spojených arabských emirátech. O nové majitelce se nám ani na internetu, ani v samotném Ázerbájdžánu nepodařilo kromě jména na seznamu voličů nic dalšího dohledat.

O nemovitostech zkorumpovaných ázerbájdžánských elit, jež tunelují státní firmy a takto získané peníze investují do nemovitostí v EU nebo je utrácejí za luxusní zboží, jsme v souvislosti s Českou republikou již několikrát psali. Prominentní rodiny Alijevů a Nagijevů vlastní nebo vlastnily nemovitosti například v Praze, Karlových Varech a Mariánských Lázních. Kdo by se o těchto kauzách chtěl dozvědět více, může si přečíst naše články s názvy Ázerbájdžánská koupel v českých lázních, Ázerbájdžánská enkláva v Česku nebo Začarovaný mariánský kruh.

Autor videa: Michael Nováček
Autor textu: Lukáš Nechvátal
Autorka grafiky: Lenka Matoušková

Text i video vznikly za finanční podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.