Ázerbájdžánská koupel v českých lázních

Ali Nagijev je zástupcem ředitele protikorupčního úřadu v zemi, která se podle loňského indexu vnímání korupce Transparency International propadla na 123. příčku ze 176 států, na úroveň Sierry Leone nebo Moldavska. Nagijevův úřad řeší případy, ve kterých se jedná o možný střet zájmů politiků, braní úplatků nebo zvýhodňování rodinných příslušníků. Za poslední léta rodina tohoto dlouholetého státního úředníka a její obchodní partneři si už společně nakoupili majetky jen v Mariánských Lázních a Praze za více než miliardu korun.

Sám Ali Nagijev strávil většinu kariéry ve státní správě, do roku 2011 byl náměstkem ministra státní bezpečnosti (což byl název ázerbájdžánské tajné služby vzniklé z tamní pobočky sovětské KGB, v roce 2015 se z ministerstva změnila na Národní bezpečnostní službu). Také jeho rodina měla či má úzké vazby na státní správu: jeho bratr Vali je šéfem imigračního úřadu, syn Ilham vedl do roku 2016 oddělení lidských zdrojů na ministerstvu školství.

Nashromáždit miliardový majetek je pochopitelně nad možnosti drtivé většiny občanů v zemi, kde průměrná mzda aktuálně v přepočtu činí 7 500 korun měsíčně. Tím spíše je to nad možnosti vládních úředníků, protože podle ázerbájdžánského zákona o státní službě nesmějí podnikat, a už vůbec ne v zahraničí. „Zaměstnanci ministerstev nesmějí vlastnit obchodní společnosti nebo majetky v zahraničí, protože by to oslabovalo jejich pozici v jednáních, a tím ohrožovalo národní zájmy,“ vysvětluje důvody přijetí zákona Arastun Orujul, sám bývalý zaměstnanec ministerstva státní bezpečnosti.

Ali Nagijev skutečně podnikání své rodiny neřídí – to mají na starosti jeho dva synové Ilgar a Ilham. A ty už nacházíme v českém obchodním rejstříku (pozn.: příjmení rodiny se v rejstříku přepisuje anglicky jako „Naghiyev“).

Čekej na nás, Evropo

Ilhamu Nagijevovi je dnes 29 let, podnikat ale začal hned, jakmile to bylo možné – ve svých 18 letech. Stal se ředitelem dvou ázerbájdžánských společností “İsetechASC” (založena v roce 2006) a “Vestern Edukeyşn Sentr” (vznikla o rok později).

Ilham je zároveň ředitelem a majitelem společnosti Nettle Stone Investments z Britských Panenských ostrovů. Měsíc po svém založení v roce 2011 převzala podíl v české firmě AME Holding od Ilhama Nagijeva. Druhým spolumajitelem je Ilhamův o rok mladší bratr Ilgar.

Budoucí hotel Vichy Célestins Spa Hotel

AME Holding má v Česku velké plány. V Mariánských Lázních společnost koupila v centru města celý špalíček domů, z nichž hodlá udělat luxusní lázeňský hotel pod franšízou francouzské značky Vichy Célestins Spa Hotel. Do zamýšleného Palace Hotel Evropa slibuje společnost investovat 50 milionů eur (1 305 389 000 korun).

Projekt odkazuje na historii proslulého mariánskolázeňského hotelu Evropa, kde se odehrávaly mezinárodní turnaje v šachu (v roce 1925 tu hráli legendární velmistři Frank Marshall nebo Aron Nimzowitsch). Počítá s více než stovkou pokojů, třemi restauracemi, dvěma kavárnami, kuřárnou doutníků, bazény, lázněmi i podzemním parkovištěm.

Celý projekt se nicméně po prudkém startu a velké počáteční investici téměř zastavil. „Bohužel je to zatím pořád jen lepší hrubá stavba,“ vysvětluje Miroslava Urbancová ze stavebního odboru mariánskolázeňské radnice. „Zase si požádali o odklad dokončení prací, a to až na červen 2019.“

Firmě AME Holding doputovaly v červenci a srpnu 2013 v rámci finančního schématu Ázerbájdžánské čističky na peníze platby v hodnotě 1 249 000 amerických dolarů (tedy asi 27 milionů korun). Samotní Ali, Ilham a Ilgar Nagijevovi dostali na své soukromé české účty čtyři platby od britské firmy Metastar Invest LLP v souhrnné hodnotě 80 000 eur (asi 2 miliony korun).

Opraveno – nezkolaudováno

Jalta, Oradour, Javorina

Nejsou to jediné investice rodiny Nagijevových do hoteliérství a nemovitostí. Českým zástupcem jejích developerských projektů je především 35letý Eltay Dilbazi, který je spolu s bratry Nagijevovými jednatelem AME Holdingu.

Když jsme se Eltaye Dilbaziho snažili přes sekretářku požádat o komentář, vzal si na nás kontaktní údaje, ale nikdy na naši žádost neodpověděl.

Posledním ze čtyř jednatelů AME Holdingu je 29letý Parviz Mammadov (podle ázerbájdžánských novinářů se stará o investice rodiny Nagijevů v tamním hlavním městě Baku).

Další Parviz Mammadov, jen o 9 let starší a také z Ázerbájdžánu, vlastní v Mariánských Lázních přes svou společnost Panorama dvě budovy na Hlavní ulici v hodnotě přes 55 milionů korun – historické lázeňské domy Oradour a Jalta (v Jaltě bývala ještě v 90. letech vyhlášená diskotéka, na kterou lázeňští taxikáři a výčepní dodnes s dojetím vzpomínají). Podle právního zástupce Nagijevových jde čistě o shodu náhod.

Dnes vypadají oba domy čerstvě opravené. Až na pár obchodů v přízemí ale zůstávají prázdné, protože stavitelé nikdy nepožádali o kolaudaci. „Proto máme za to, že rekonstrukce stále ještě probíhá,” sděluje Miroslava Urbancová z mariánskolázeňského stavebního úřadu.

Pořáz hotelu Rozkvět, autor: HZSKV

Do souboru majetku patří i společnost Imperial Holding, která v roce 2014 koupila chátrající hotel Rozkvět, architektonickou perlu a jeden ze symbolů Mariánských Lázní. O pár měsíců později hotel za nevyjasněných okolností vyhořel, zbyly jen obvodové zdi. Imperial Holding slíbil postavit jeho přesnou repliku. Dodnes s tím však nezačal, takže budoucí staveniště zahaluje už tři roky bílá potrhaná plachta.

Místostarosta Mariánských Lázní Vojtěch Franta, povoláním architekt, vnímá podobné developerské investice s neustále odkládaným termínem dokončení prací jako možné riziko. „Mariánské Lázně se ucházejí o zápis na seznam památek UNESCO. Pokud se s objekty nadále nic dít nebude, pak bychom teoreticky mohli o nominaci opět přijít. Problém je v tom, že nemáme žádný nástroj, jak investory donutit, aby projekty dokončili,“ vysvětluje.

Karibská spojka

Pomineme-li dosud nedokončené plány AME holdingu s plánovanou investicí přes 1,3 miliardy korun, Nagijevovi a skupina dalších ázerbájdžánských občanů, jejichž obchodní aktivity jsou na rodinu Nagijevů napojené, už v Praze a Mariánských Lázních vlastní majetky za další miliardu (1 015 155 000) korun. Mezi tyto spřízněné osoby patří lidé z vedení ázerbájdžánských železnic Vusal Aslanov a Fuad Safarov nebo bratr šéfa ázerbájdžánské privatizační komise a poslance ázerbájdžánského parlamentu Malik Hasanov.

V Praze rodina Nagijevových vlastní přes firmu JGY Czech budovu v Seifertově ulici, jen pár minut pěší chůze od Vysoké školy ekonomické. V přízemí je kavárna Costa Coffee, zbytek budovy je zamýšlen jako ubytování pro movitější studenty.

Nagijevův mladší syn Ilgar zasedá od roku 2016 v dozorčí radě firmy Jankovcova 18 s kapitálem v hodnotě 60 milionů korun (jeho předchůdcem ve stejné pozici byl starší syn Ilham). Té patří developerský projekt v Holešovicích, kde se buduje 73 bytů, bary, restaurace a podzemní garáže.

Ilgar je také ředitelem pražské firmy FQA Czech se základním kapitálem 8 milionů korun. Jejím jediným společníkem je anonymní offshoreová společnost Keeshond Limited z Britských Panenských ostrovů. Jaká náhoda: používá přesně stejnou adresu i P.O. Box jako Nettle Stone Investment, tedy firma stojící oficiálně za AME Holdingem rodiny Nagijevových.

Veškeré relevantní podklady jsme předali ázerbájdžánské protikorupční jednotce. Obáváme se ale, že vzhledem k tomu, že Ali Naghiyev sám tento úřad řídí, k důkladnému prošetření případu nikdy nedojde.

Edit ze dne 17. 10. 2018 – doplněno o identifikaci Parvize Mammadova a vyjádření právního zástupce rodiny Nagijevů.

Autoři textu: Pavla Holcová, Leyla Avshar