Továrna na podvody V: Spadla klec

Policisté a prokurátoři z deseti evropských zemí provedli na začátku listopadu razie v call centrech v Albánii, Gruzii, Severní Makedonii a Ukrajině. Centra měla provozovat organizovaná zločinecká skupina, která pod příslibem falešných investic podvedla až stovky tisíc lidí po celém světě, jak jsme odhalili v rámci projektu Továrna na podvody. Česká policie se zátahů nezúčastnila.

Policisté během razií prohledali patnáct call center (šest v Albánii, pět v Gruzii, tři v Ukrajině a jedno v Severní Makedonii) a zatkli pět podezřelých osob. Zabavili také více než 500 elektronických zařízení, přes 340 000 eur v hotovosti, několik mobilních telefonů, peněženek s kryptoměnami, dokladů totožnosti, platebních karet a stovky dalších dokumentů. Mimo to zablokovali i několik bankovních účtů.

Eurojust (Jednotka Evropské unie pro justiční spolupráci) sice zátah přímo nespojila s Továrnou na podvody, kterou jsme spolu se švédskými novináři z Dagens Nyheter a z mezinárodní novinářské sítě OCCRP odhalili v březnu 2020, ale katalánská policie našim kolegům z OCCRP potvrdila, že operace byla zaměřená na společnost Milton Group, jež síť podvodných call center provozovala a kterou jsme v našich článcích zmiňovali. Tuto informaci potvrdil kolegům také zdroj z ukrajinské policie. S našimi články se také shoduje modus operandi skupiny popsaný vyšetřovateli.

Mezi oběťmi mezinárodní zločinecké skupiny byli i Češi. Naše redakce se s nimi spojila a jejich zkušenosti v sérii článků Továrna na podvody popsala.

Podvodníci vytvářeli falešné investiční platformy, jejichž prostřednictvím měly oběti získat až neuvěřitelně vysoké výdělky s minimálním úsilím, a to díky investicím do kryptoměn, akcií, zboží, cizích měn a podobně. Oběť tak směle „investovala“, přičemž mohla sledovat, jak její zisky, zločinci pochopitelně simulované, rostou. Bod zlomu nastal v okamžiku, kdy si své investované peníze chtěl takto podváděný člověk vybrat. V tu chvíli přišly na řadu různé předstírané poplatky, kterými jej podvodníci bombardovali do doby, kdy byl ochotný platit.

Kromě propracovanosti i organizovanosti celého systému je Továrna na podvody unikátní také svým rozsahem. Podle Eurojustu ukazuje velikost vyšetřování bezprecedentní rozměr podvodu. Oběťmi se staly stovky tisíc investorů po celém světě, přičemž způsobené škody se odhadují na více než 200 milionů eur ročně. Skupina podvodníků vytvářela tolik falešných investičních společností (v jednu chvíli až tucet týdně), že je stěží dokázali dostatečně rychle pojmenovat, a museli se proto obrátit na automatické generátory názvů.

Vyšetřování tohoto druhu kybernetického podvodu začalo podle Eurojustu v roce 2018, přičemž do dnešního dne zahájilo soudní řízení proti organizované skupině celkem sedm zemí. Kromě pěti zatčených, kteří měli mít na starosti call centra s více než dvěma tisíci zaměstnanci, policie stále pátrá po dalších šesti podezřelých.

Za tuto kauzu jsme získali ocenění IJ4EU Impact Award 2020.

Autor článku: Lukáš Nechvátal
Autorka úvodní grafiky: Lenka Matoušková