Továrna na podvody III: Humans of Milton

Za tuto kauzu jsme získali ocenění IJ4EU Impact Award 2020.

Jen za rok 2019 okradlo jedno jediné call centrum v Kyjevě tisíce lidí z celého světa o přibližně 60 milionů dolarů. A zatímco se některé jeho oběti topí v dluzích a nemají pomalu ani na jídlo, lidé z vedení společnosti se netají svými luxusními auty, exotickými dovolenými a zbraněmi a pro své zaměstnance pořádají přepychové večírky. Kdo stojí za společností Milton Group, jež call centrum provozuje?

„Loni jsme dokázali, že na Ukrajině jsme společnost číslo jedna, pojďme letos dokázat, že jsme nejlepší na celém světě,“ pronáší během svého projevu na novoročním večírku výkonný ředitel Milton Group Jacob Keselman a přítomný dav propuká v jásot. Večírek pořádaný ve stylu amerického literárního hrdiny – hochštaplera Gatsbyho navštívil také Alexey, jenž si vše nahrával jak na telefon, tak i skrytou kamerou. Materiály poté předal švédskému deníku Dagens Nyheter, který je posléze sdílel s OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project), tedy i s investigace.cz.

Továrna na podvody I: Dobrý den, tady miliony

Je hezké, když se práce stane pro člověka koníčkem (obrázek se po kliknutí zvětší). Zdroj: Instagram

O životě Jacoba Keselmana, jenž si po vzoru amerického filmu Vlk z Wall Street říká „Vlk z Kyjeva“, toho moc nevíme. Podle profilu na webu LinkedIn je jeho mateřským jazykem ruština, studoval na univerzitě v Kyjevě a krátce pracoval jako prodejce v Izraeli. Poté se připojil k Milton Group, které od ledna letošního roku šéfuje. Jeho účty na sociálních sítích, jež si po naší žádosti o vyjádření smazal, plnily především fotografie, na kterých stojí u luxusních aut, promenuje se na dovolené v exotických destinacích nebo se předvádí se zbraní v ruce. „Jen ten, kdo miluje svou práci, je opravdu šťastný,“ napsal například u fotografie, na níž pracuje v místnosti s krásným výhledem na Eiffelovu věž v Paříži.

Luxusní drahá auta měl Jacob Keselman v oblibě (obrázek se po kliknutí zvětší). Zdroj: Instagram

Zavolali jsme mu na číslo z vizitky, kterou se chlubil na sociální síti Instagram, a konfrontovali ho s tvrzením desítek lidí, kteří nám sdělili, že je jeho společnost podvedla. Zpočátku takové obvinění odmítal, prý je to chyba zákazníků. „Víte, jak to chodí,“ vysvětloval do telefonu, „investice, forexové značky, spousta informací a klienti poté přijdou o peníze, protože nerozumí tomu, jak to funguje.“ Když jsme mu řekli, že máme informace o falešných investicích, jež jeho firma nabízí, všechno popřel. Tvrdil, že jeho firma Milton Group investice nenabízí. Prý pouze nabízejí technickou podporu ostatním firmám, které investice poskytují. Dále tvrdil, že call centrum nesídlí v luxusním nákupním centru Mandarin Plaza, že jeho zaměstnanci neměli novoroční párty ve stylu Velkého Gatsbyho a také že není výkonným ředitelem Milton Group. I přes to si ale na konci telefonního hovoru nechal na e-mailovou adresu ceo@miltongroup*** poslat otázky, na které už ale neodpověděl.

Dalšího z členů vedení firmy Jacob Keselman uvedl na novoročním večírku slovy: „V prosinci jsme oslavili tři roky [existence], jsme už velké děti, náš otec je na nás pyšný a my jsme pyšní na něj. Chtěli bychom ti velmi poděkovat, Davide. A chtěli bychom ti dát dort, protože co by to bylo za narozeniny bez dortu?“

„Otce“ Miltonu identifikoval Alexey jako Davida Toduu, osmatřicetiletého Izraelce narozeného v Gruzii a žijícího na Kypru. Podle Alexeye ukrajinské call centrum, kde ho všichni znali jako jednoho z vlastníků společnosti, často navštěvoval v doprovodu několika bodyguardů. Za pět měsíců Alexeyova působení v centru ho Todua navštívil minimálně šestkrát. Během poslední návštěvy v listopadu loňského roku poblahopřál zaměstnancům ke skvělým výkonům a mimo jiné prohlásil, že za tento rok už společnosti přinesli 50 milionů dolarů.

„Otec“ Miltonu David Todua (vpravo). Zdroj: Instagram

Stejně jako Keselman i on měl svůj instagramový účet david_todua_007 plný fotek svědčících o tom, že žije v luxusu. Na jedné fotografii pózuje s hromadou zbraní, na druhé „pouze“ s jedním kalašnikovem, zato ale vyrobeným ze zlata, na třetí stojí drahá auta zaparkovaná před jeho domem. A stejně jako Keselman si i on tuto sociální síť po naší žádosti o komentář zrušil.

Byť se Todua se svou rodinou přestěhoval z Gruzie do Izraele ve věku jedenácti let, je úzce svázán s gruzínskými politiky. Jeho obchodním partnerem ve dvou ukrajinských společnostech je bývalý gruzínský ministr obrany a šéf finanční policie Davit Kezerašvili, jenž byl v lednu 2013 obviněn a následně zproštěn obvinění za přijetí úplatku ve výši 12 milionů dolarů. Úplatek měl přijmout za to, že zaštítí masivní pašování alkoholu z Ukrajiny do Gruzie. S někdejším politikem Todua spoluvlastní realitní a stavební společnost Project Partners, jejíž sídlo sousedí s Milton Group.

Je třeba dbát na to, aby kalašnikov ladil s hodinkami! Zdroj: Instagram

Tím ale Toduovy politické vazby nekončí. Ředitelem Project Partners je Gia Gecadze, bývalý náměstek ministrů spravedlnosti Gruzie a Ukrajiny. Samotná Project Partners spoluvlastní stavební firmu Elitekomfortbud s dalším bývalým gruzínským ministrem Petrem Ciskarišvilim, jenž působil jako ministr zemědělství a leader Sjednoceného národního hnutí, svého času vůdčí gruzínské politické strany.

Oficiálně Toduu se společností Milton Group nic nespojuje a jakékoliv propojení ve svém vyjádření také sám popřel. Podvodné call centrum papírově vlastní Gruzínec Irakli Dadivadze, který i přes pátrání OCCRP zůstává nadále neznámý. Toduovi ale patří kyperská platební platforma Naspay, která se prezentuje jako „nejmodernější platební brána“. Podle interních dokumentů, jež máme k dispozici, zpracovávala většinu pochybných investic zaplacených kartou na účty kompletně vymyšlených společností, např. Cryptobase, jež Milton vlastnil. Todua sice nepopřel, že je majitelem Naspaye, zpočátku však odmítal, že by tato firma měla cokoliv společného s Miltonem nebo s jeho vymyšlenými investičními značkami. Když jsme mu v doplňující otázce napsali, že máme dokumenty, v nichž se uvádí pravý opak, své vyjádření změnil. 

„Naspay uzavírá různé smlouvy s různými entitami, které mohou čas od času začít používat nové značky, změnit nebo úplně zrušit ty stávající. Proto by tyto značky mohly být (ale nemusely) použity obchodníky, kterým Naspay poskytovala softwarové služby. Naspay nevede registr značek, které používaly náš software, ale vede pouze registr smluvních subjektů,“ hájil se Todua. Proč v tomto registru nejdříve Milton Group nenašel, nevíme.

Oběti ukrajinského call centra najdeme téměř všude po světě. Zdroj: OCCRP

Zákazníci Miltonu ale mohli platit i jinými způsoby než kartou, například bitcoiny. Leifu Nixonovi, švédskému expertu na kryptoměny, se podařilo analyzovat adresy (bitcoinových peněženek), na které Milton přijímal kryptoplatby. Podle Nixona používání tohoto způsobu plateb nebylo legitimní a naznačovalo, že peníze klientů nejsou investovány tak, jak jim bylo slíbeno. Například jeden klient dostával na jednotlivé platby různé adresy. „Je to jako byste si otevřeli bankovní účet, ale místo jednoho čísla účtu byste na každou platbu dostávali nové číslo,“ vysvětluje švédský expert a dodává, „nevidím žádný důvod, proč by legitimní operátor dělal takové transakce, nedává to vůbec smysl.“ Nakonec se mu podařilo ze sedmi dostupných adres Milton Group dopátrat, že téměř šest milionů dolarů v bitcoinech zmizelo na východoasijských burzách.

Alexey, jenž vynesl z call centra klíčové informace, je nepředal pouze novinářům z Dagens Nyheter, ale také švédské policii, která okamžitě spustila předběžné vyšetřování. „Cítím velkou úlevu, protože zločiny Milton Group vyšly na povrch a policie začala trestní řízení, které, doufám, skončí trestem pro strůjce podvodu. A také doufám, že publikování v tolika médiích po celém světě způsobí, že další lidé už podvedeni nebudou,“ pochvaluje si mezinárodní projekt Továrna na podvody Alexey, díky jehož informacím mohly vzniknout i naše tři tematické články.

Autor článku: Lukáš Nechvátal, OCCRP
Autorka úvodní grafiky: Lenka Matoušková


Zajímá vás více o Továrně na podvody? Poslechněte si náš podcast! Investigativní novinář Lukáš Nechvátal, který na kauze několik měsíců pracoval, v rozhovoru blíže vysvětluje, jak se k případu dostal, co zjistil a jaký mají zjištění dopad.

Tento text vznikl díky finanční podpoře čtenářů, jako jste vy. Přidejte se do klubu Sester a bratrů v triku.