Májový střelec dostřílel

Vladimira Zinčenka nalezli mrtvého v jeho vlastním domě v úterý 9. července. Ukrajinská policie tvrdí, že šlo o sebevraždu. Dvaašedesátiletý podnikatel a bývalý předseda zastupitelstva jednoho z okresů v Oděské oblasti se podle strážců zákona oběsil. „Tělo jsme poslali na soudní expertizu. Zahájili jsme úkony trestního řízení v souvislosti se spáchanou sebevraždou,“ potvrdil Ukrajinské pravdě policista Jaroslav Trakalo.

Připomeňme, že letos v květnu Zinčenko před svým hotelem postřelil ukrajinského poslance a vlivného oděského podnikatele Oleksandra Urbanského. Rodina Urbanských přitom podniká i v Česku, v lázních Kyselka vlastní luxusní vilu a v Karlových Varech byt. Jak zjistili reportéři investigace.cz, jejich podnikání na Karlovarsku je v rozporu s českým obchodním právem i s ukrajinskými zákony.

Dobrý soused

Otec Oleksandra, Igor Urbanský, je bývalý poslanec ukrajinského parlamentu a obchodník se zbraněmi z Oděsy. Podle zprávy amerického Centra pro pokročilá obranná studia (Center for Advanced Defense Studies, C4ADS), respektovaného think-tanku se sídlem ve Washingtonu, vydělal jmění prodejem zbraní do Angoly, Súdánu nebo Sýrie, tedy do oblastí, v nichž si krvavé konflikty vyžádaly miliony lidských životů. V českých lázních Kyselka ho však místní znají jako „námořníka z Oděsy“, reportérům investigace.cz řekli, že je dobrý soused.

Obyčejná potyčka

Zesnulý Vladimir Zinčenko, který v květnu postřelil syna Igora Urbanského Oleksandra, byl krátce po incidentu vzat do vazby a obviněn z chuligánství a ilegálního přechovávání zbraní. Nedlouho před údajnou sebevraždou byl Zinčenko propuštěn do domácího vězení.

Podle Oleksandra Urbanského měl Zinčenko během květnové potyčky ve vesnici Sanžijka nejprve urazit jeho ženu, poté ho chytnout pod krkem a následně po něm dvakrát vystřelit. Ukrajinský poslanec byl postřelen do nohy, projektil mu vytáhli v nemocnici.

Oleksandr Urbanský reagoval na květnový incident na svém facebookovém účtu, kde prohlásil, že „za obyčejnou potyčkou nemá smysl hledat politické pozadí“.

Rodina Urbanských je jedním z nejvlivnějších podnikatelských klanů v Oděse. Ta je od pádu Sovětského svazu významným mezinárodním uzlem pro pašování zbraní a drog a městem s nejvyšší mírou korupce na Ukrajině.

Vladimir Zinčenko zastával do roku 2010 funkci předsedy zastupitelstva v okrese Bilhorod-Dnistrovskyj v Oděské oblasti.

Autor: Jakub Šimák
Zdroj fotografie: Fakty.ua