Koronavirus: Vítejte v lázních, senioři

„Vybavují se mi obrázky z doby španělské chřipky, lidé naházení v obrovských halách, o které se nikdo nestaral. Mám pocit, že tohle má být něco podobného,“ reaguje starosta Lázní Toušeň Luboš Valehrach (bezpartijní) na skutečnost, že do historické budovy slatinných lázní v jeho středočeské obci bylo toto pondělí převezeno prvních šest seniorů nakažených koronavirem. Právě staří lidé jsou skupina, kterou covid-19 ohrožuje ze všech nejvíce, dají se u nich očekávat nejrůznější komplikace. Lázně ale nemají vůbec žádné vybavení pro akutní medicínu. Momentálně tu dokonce není ani lékař.

Možná už tam jsou

O tom, že se nákaza koronavirem šíří mezi nejzranitelnějšími lidmi v domovech seniorů, se začalo mluvit minulý týden. Tou dobou byl už virus nejméně v sedmi obdobných zařízeních. V Břevnicích nedaleko Havlíčkova Brodu se nakazilo dvacet z celkem dvaadvaceti klientů s Alzheimerovou chorobou a jinými typy demence a také část personálu. Tři klientky domova pro seniory v pražské Michli zemřely po převozu do Všeobecné fakultní nemocnice (podle mluvčí nemocnice Marie Heřmánkové nebyl covid-19 bezprostřední příčinou smrti, dvě ženy trpěly chronickou obstrukční plicní nemocí a jedna byla onkologickou pacientkou). 

V sobotu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) ohlásil, že stát seniorům z pobytových zařízení, kteří se covidem-19 nakazili, vyhradí 329 lůžek v pražských nemocnicích Na Bulovce, Na Františku, v Lázních Toušeň a v dosud zakonzervované vojenské nemocnici v Těchoníně u Žamberka. Tam se má aktivovat jen karanténní část, lůžka pro vážné případy s plicními ventilacemi se zatím otevírat nebudou.

Koronavirus: tikající bomba v domovech seniorů

Toto pondělí odjelo prvních šest lidí z domova v pražské Michli do Lázní Toušeň. „Nechápu, proč právě sem,“ diví se starosta Luboš Valehrach. A není to hlas člověka, který se bojí, že senioři zavlečou nákazu mezi čtrnáct set obyvatel obce. Jeho údiv je celkem racionální. „Ten objekt na to není připraven, je to lázeňský objekt,“ říká starosta. Mimo jiné to znamená, že udržovat infekční hygienu je tu v podstatě nemožné, protože jsou všude koberce. Nejsou tu nemocniční postele, které se dají polohovat, ale běžné válendy, což pro péči o chronicky nemocné například s proleženinami znamená velký problém. Nejsou tu ventilátory, které dýchají za pacienta v bezvědomí, není tu ani „kyslík“, jejž by sestra mohla dát do nosu pacientovi s těžkostmi při dýchání.

Podle starosty Valehracha není ve Slatinných lázních Toušeň ani personál, který by měl jakoukoli zkušenost s epidemií nebo náročnějšími pacienty. „Jsou tam zdravotní sestry, je jich myslím celkem pět, které se léta věnují lázeňským procedurám,“ říká. A nikdo jim ani to, že vhodné zkušenosti nemají, nemůže mít za zlé. Lázně dosud dělaly hlavně slatinné koupele a zábaly, parafinové procedury, vodoléčbu, elektroléčbu či wellness masáže a chlubily se, že jejich „léčebný tým dosahuje výborných výsledků zejména při léčbě revmatoidní artritidy, Bechtěrevovy choroby, atopického ekzému či psoriázy“.

S lékaři je to ještě komplikovanější. Na stránkách je sice jako primář uveden MUDr. Bohumil Svášek, specializací fyzioterapeut. Momentálně ale v lázních, kam už převezli šest seniorů s koronavirem, není ani on, ani žádný jiný lékař. Manažerka lázní Martina Šimůnková nechce prozradit, kdy doktor Svášek dorazí, nechce se bavit ani o tom, zda je vůbec možné seriózně pečovat o staré lidi s koronavirem bez přítomnosti lékaře. „Nemůžeme podávat žádné informace,“ říká Šimůnková. „Volejte tiskového mluvčího pražské Nemocnice Na Bulovce.“

Právě pod Bulovku jakožto jedno z jejích oddělení totiž lázně v Toušeni patří. To starosta Valehrach je sdílnější: myslí si, že lékař Svášek se do lázní už nevrátí. Slyšel ale, že „ještě dnes“ by měli dorazit, „možná už tam jsou“, dva lékaři z dalšího detašovaného pracoviště pražské Bulovky, lázeňské léčebny Mánes v Karlových Varech.

6 seniorů pozitivních na covid-19 převezli do Lázní v Toušeni Zdroj: slatinnelaznetousen.cz

Tam si někdo stěžuje?

„Jsou tam dva lékaři a sestry,“ popisuje mluvčí Nemocnice Na Bulovce Filip Řepa poměry v toušeňských lázních. „Pakliže tam pacienti budou pod dohledem lékaře a jejich nemoc nemá těžký průběh, je jedno, jestli leží na Bulovce nebo tam.“ Po upozornění, že to, co říká, neodpovídá realitě, prosí o trochu času na zjišťování.

Mezitím voláme do karlovarské léčebny Mánes, zda se chystají poslat Toušeni nějaké lékaře, jak tvrdil starosta. Chystají, na starost to dostala vrchní sestra Marcela Boučková a není v jednoduché situaci. „Náš lékař odešel jinam a naše paní doktorka je na neschopence,“ vysvětluje sestra aktuální stav. „Mám tu dva Bělorusy, nemají zkoušku, ale jsou lékaři.“ Víc už prozradit nechce, protože si uvědomí, že „s médii nemá mluvit“.

Mluvčí Bulovky Řepa, který si mezitím sehnal informace, slova karlovarské vrchní sestry potvrzuje. „Pan doktor Svášek z Toušeně je opravdu nemocný,“ říká s tím, že s jeho návratem nepočítá. Nemocná je i karlovarská lázeňská lékařka a její kolega už v lázních nepracuje. „A ano, z Karlových Varů pošlou do Toušeně dva Bělorusy,“ dodává mluvčí Řepa, „vystudovali doma, tady ještě nemají aprobační zkoušku, ale jsou to lékaři.“ V jednom mluvčí Řepa starostu Valehracha opravuje – lékaři nedorazí „ještě dnes“, ale nejdříve za tři dny.

Lékař Svášek se k situaci odmítá vyjádřit. Na otázky „jste nemocný?“ a „kdo se bude o seniory v lázních starat?“ řekne jen: „Na to nebudu odpovídat, to se domluvte s tiskovým mluvčím Bulovky,“ a zavěsí telefon.

Nabízí se otázka, proč se seniorů s koronavirem raději neujala nějaká pražská nemocnice, třeba právě Bulovka, když zatím rozhodně není přeplněná. Podle mluvčího Řepy proto, že „jsou to pacienti s lehkým průběhem, je to jakási obdoba domácí karantény pro lidi, kteří nemohou být doma“. Mluvčí ale souhlasí s tím, že lázeňský provoz rozhodně není vybaven na péči o náročnější pacienty: „Není to nemocnice, a pokud se jejich stav zhorší, budou k nám převezeni.“

Koronavirus: Nedělejte z nás blbečky

Kdo rozhodl o tom, že nakažení lidé pojedou z Michle do Toušeně, prý Řepa neví. Jasné je, že s nápadem na speciální koronavirová střediska pro seniory přišla vláda, respektive ministr zdravotnictví. Jako první dostala nabídku přesunout nakažené do Lázní Toušeň ředitelka domova se zvláštním režimem v Břevnici u Havlíčkova Brodu Hana Hlaváčková. „Byla tu za mnou vrchní sestra z Bulovky, ale shodly jsme se, že vzhledem k jejich těžké demenci to nejde, lepší je pečovat o ně v místě, kde jsou,“ říká Hlaváčková. „Nejsou tam tak vybavení jako my, nemají polohovatelná lůžka, zábrany na nich, uzamykatelná okna. Převoz je navíc náročná věc, pacienti jsou nepohybliví, převoz těžce snášejí a špatně se adaptují v novém prostředí.“ Svou roli sehrál i fakt, že infikovaných pacientů je v Břevnici naprostá většina, nakažená je i část personálu. Momentálně s provozem domova pomáhají hasiči a ředitelka shání dobrovolníky.

Jednatel domova v Michli Lumír Bareš investigaci.cz potvrdil, že jejich klienti byli převezeni do Toušeně, ale neví, kdo to nařídil. S vedením domova jednala o přesunu ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová a její podřízená Jaroslava Zelenková. Ředitelka není k zastižení, prý je právě na ministerstvu. „Vážená paní,“ říká do telefonu Jaroslava Zelenková, „nemohu se s nikým bavit víc než pár vteřin, musím řešit epidemiologickou situaci. Nic vám říkat nebudu, muselo by to mít štábní kulturu a na to já teď nemám čas.“

„O co tam jako jde? Tam si někdo stěžuje?“ ptá se po zmínce o Lázních Toušeň tiskový mluvčí pražské hygieny Zbyněk Boublík. Nestěžuje, ale je správné poslat rizikové seniory s koronavirem do lázní, kde momentálně není ani lékař? „Spadá to pod Nemocnici Na Bulovce,“ reaguje mluvčí. „A že tam není lékař? To nevím. Pošlete mi to mailem.“

Starosta Lázní Toušeň Luboš Valehrach je skeptický k možnosti rychlého převozu seniorů, jejichž stav se zhorší, do nemocnice. Objekt je podle něj špatně přístupný, při odvozu by zřejmě museli asistovat hasiči a ti z Lázní Toušeň nemají ochranné pomůcky proti koronaviru, na pomoc by proto museli přijet jejich kolegové z více než padesát kilometrů vzdáleného Kladna.

Autor článku: Hana Čápová

Autor úvodní fotografie: Facebook CDC 

Tento text vznikl díky finanční podpoře čtenářů, jako jste vy. Přidejte se do klubu Sester a bratrů v triku.