Zprávy roku 2022 podle popularity na Facebooku

Ukrajina, energetická krize a koronavirus. To byla témata, která v roce 2022 zaručovala místa na předních příčkách nejúspěšnějších zpráv sdílených na Facebooku. Nic z toho ale nepřekonalo krimi a informace o smrti celebrit. Oproti loňskému roku také klesl celkový počet sdílení a do dvaceti nejsdílenějších zpráv roku se dostaly jen dva konspirační a dezinformační servery.

Stejně jako loni přinášíme i letos malé ohlédnutí za osudem různých zpráv v roce 2022, zveřejněných na českém Facebooku. Celkem jsme analyzovali skoro přes půl milionu informací z 56 českých zpravodajských a publicistických webů, a to včetně serverů konspiračních či bulvárních, publikovaných od letošního ledna do Vánoc. K těmto účelům jsme využili služby Buzzsumo a CrowdTangle a zaměřili se na zprávy, jež mezi uživateli Facebooku vyvolaly nejvíce sdílení a reakcí.

Pouze 0,2 % lidí, kteří čtou naše kauzy, nás finančně podpoří.

Přidejte se k nám a pomozte nám bojovat proti organizovanému zločinu a korupci.

Pro naši analýzu jsme si opět jako základní údaj vybrali data o počtu sdílení článku na Facebooku. Na rozdíl od takzvaných lajků totiž sdílení ukazuje zvýšený zájem o danou zprávu. Ve dvaceti nejvíce sdílených článcích najdeme na prvních místech ty, které jsou spojené s úmrtím celebrit a s policejními zprávami. Teprve za nimi se umístily informace o koronaviru a Ukrajině.

ServerZprávaPočet sdílení
ExtraPátrání: Ztratila se malá Vanesa (11), neviděli jste ji?11 093
CNN Prima NewsZemřela zpěvačka Hana Zagorová. Celý život bojovala s krutou nemocí9 722
TV Nova„Na tom videu jsi ty?“ Podvod šířící se Messengerem může zasáhnout i vás | TN.cz8 817
TV NovaNeznáte ho? V nemocnici leží záhadný muž, nemá doklady a s nikým nemluví | TN.cz7 451
TV NovaPolicie našla ženu z Prahy! Zmizela a rodina měla strach o její život | TN.cz7 186
Echo 24Vyhrálo Švédsko. Tabulka nadúmrtí dokazuje, že lockdowny byly na nic | Echo24.cz6 973
Parlamentní listy„Opusťte byt, stěhujeme sem Ukrajince.“ První případ vystěhování české rodiny. Maminka v slzách, doma dvouleté dítě6 942
iDnesBeran: Povinné očkování nemá smysl, vakcína vyprchá, kolektivní imunita není | iDNES.cz6 433
InfokurýrVýbušné video z Buči zachycuje důkaz, jak vojáci ukrajinské armády aranžovali na silnici mrtvá těla!5 892
CNN Prima NewsHunter Biden figuroval ve výzkumu smrtelných virů na Ukrajině5 166
CNN Prima NewsThon: Omikron se stal přirozenou vakcínou4 731
TV NovaPolicie vyhlásila pátrání po pacientovi. Pozor, trpí vážnou nakažlivou nemocí | TN.cz4 647
iDnesŠimona mohou zachránit jen noví dárci kostní dřeně, v registrech vhodný není | iDNES.cz4 395
CNN Prima NewsZemřela nejdéle vládnoucí panovnice historie. Alžběta II. se dožila úctyhodných 96 let4 336
CNN Prima NewsPovinné nošení respirátorů bylo nezákonné, rozhodl soud4 294
TV NovaDopravci v pondělí zablokují Česko. Vadí jim vysoké ceny paliva | TN.cz4 226
Echo 24Češi mají nejdražší elektřinu v Evropě. Přitom patří k největším vývozcům na světě | Echo24.cz4 169
Česká věcPrahu začínají zaplavovat drahá ukrajinská auta řízená muži mladého a středního věku. Přijela se do ČR „ukrýt“ režimní nomenklatura a tamější mafie?4 018
Seznam ZprávyZemřela Hana Zagorová. Zpěvačce bylo 75 let3 945
Parlamentní listyJak jsme mohli tak naskočit USA. Šándor obrací kauzu Ukrajina3 927

Počty sdílení ovšem nejsou jediným indikátorem zájmu. Facebook umožňuje projevit osobní postoj nejen lajkem, ale i dalšími emotikony vyjadřujícími pobavení (haha), smutek (sad), rozhořčení (angry) a tak dále. Podobně jako loni jsme i letos vybrali posty, které získaly nejvíce reakcí v těch emočně nejzatíženějších kategoriích.

Přečtěte si

Zprávy roku 2021 podle popularity na českém Facebooku

databoutique

Prvních pět míst, jež vyvolala nejvíce naštvaných reakcí (angry), patří zprávám CNN Prima News. V tomto směru obsadil první příčku článek o finanční pomoci Ukrajině, jejž těsně následovala zpráva o výrocích ekonoma Štěpána Křečka.

Asi nepřekvapí, že nejvíce smutných reakcí se týkalo úmrtí roku 2022, jimž vévodila smrt britské královny.

Facebooková reakce haha by měla vyjadřovat pobavení, což ovšem nemusí nutně znamenat, že daný post byl zamýšlen jako vtipný. Svědčí o tom i pětice článků v naší tabulce.

Emotikon srdíčka, který se v originále nazývá love, pak obvykle získávají ty zprávy, jež v lidech vzbuzují dojetí, což platí i pro naši pětici.

Reakce wow zase nejčastěji vyjadřuje překvapení.

Žebříčky nejúspěšnějších postů na Facebooku trochu mění naši perspektivu o tomto způsobu veřejné komunikace, protože z celého roku zvýrazňují jen pár extrémů a zanikají v nich zprávy z běžných týdnů. Přesto ale můžou posloužit jako ukázka toho, jaké typy článků vyvolávají největší zájem. Pokud data porovnáme s rokem 2021, zdá se, že ten letošní byl přece jen pestřejší než ten loňský.

Autor textu: Josef Šlerka
Seznam analyzovaných domén:

Zpravodajské servery a bulvár: ahaonline.cz. blesk.cz, express.cz, super.cz, extra.cz, parlamentnilisty.cz, aktualne.cz, denikn.cz, irozhlas.cz. seznamzpravy.cz, echo24.cz, forum24.cz, e15.cz, novinky.cz, denik.cz, idnes.cz, info.cz, hn.cz, lidovky.cz, ct24.ceskatelevize.cz, cnn.iprima.cz, tn.nova.cz, ceskenoviny.cz

Konspirační servery a dezinformační servery: ac24.cz, aeronet.cz, aeronet.news, aktax.cz, casopis-sifra.cz, ceskavec.com, ceskezpravy.eu, conematevedet.cz, czechfreepress.cz, czechfreepress.com, dt24.cz, e-republika.cz, erepublika.cz, infokuryr.cz, matrix-2001.cz, narodninoviny.cz, necenzurovanapravda.cz, necipujtenas.cz, nejvic-info.cz, nepodvoleni.cz, novarepublika.cz, novarepublika.online, nwoo.org, otevrisvoumysl.cz, outsidermedia.cz, pokec24.cz, pravdive.eu, pravyprostor.cz, protiproud.cz, protiproud.info, skrytapravda.cz, tydenikobcanskepravo.cz, veksvetla.cz, vipnoviny.cz, zvedavec.org, zvedavec.news