#zesvěta: Kyrgyzská média v ohrožení. Kolumbijský kokain na rybářských lodích

Soud v Kyrgyzstánu prodloužil vazbu čtyřem novinářům obviněným z „podněcování masových nepokojů“, případ je vnímán jako součást snahy tamní vlády omezit nezávislá média. Pašeráci v Kolumbii využívají k dopravě kokainu do světa rybářské i nákladní lodě. Balkánské soudy jsou podle analýzy neefektivní v boji s organizovaným zločinem.

Kyrgyzský soud prodloužil vazbu čtyřem novinářům, kteří byli v lednu obviněni z „podněcování masových nepokojů“. Tamní úřady žurnalisty obvinily kvůli jejich investigativní práci zabývající se korupcí v Kyrgyzstánu. Novináři mají zůstat ve vyšetřovací vazbě až do 8. srpna. Čtveřice patří mezi jedenáct současných i bývalých zaměstnanců investigativního média Temirov Live, které odhaluje korupční kauzy mezi vládními úředníky a je partnerem OCCRP. Novináři všechna obvinění vznesená proti nim odmítají. Případ je vnímán jako součást vládního zásahu proti nezávislým médiím.

Kolumbijský kokain se do světa dostává na rybářských i nákladních lodích, odhalují uniklé dokumenty. Kolumbie je zdaleka největší světový producent kokainu. Oficiální statistiky záchytů zásilek drog v této zemi jsou neúplné a těžko se analyzují. Únik dokumentů státního zastupitelství teď však novinářům napomohl zmapovat, jak funguje pašování kokainu pomocí lodní dopravy. Na základě těchto dat i oficiálních údajů reportéři identifikovali 1 764 záchytů kokainu z Kolumbie v letech 2016 až 2022. Asi ve třech čtvrtinách případů byl kokain nalezen na malých plavidlech, jako jsou rybářské čluny, 431 případů se pak týkalo velkých lodí. Mimo Kolumbii byly nejčastějšími místy záchytů Belgie a Španělsko. Další podrobnosti o pašování kokainu přináší web OCCRP.

Latinskoameričtí pašeráci stále častěji využívají ke kriminálním operacím komerční lety. Odhalila to analýza novinářů z webu InSight Crime. Množství upozornění na trestnou činnost a korupci na latinskoamerických letištích narostlo v letech 2021 až 2023 o 147 %. Pašeráci stále více využívají komerční i nákladní lety k přepravě drog, zbraní i zlata. Zboží skrývají v legálních zásilkách a zakládají dokonce vývozní společnosti za účelem utajení nelegálních zásilek. Pokoušejí se také podplácet letištní orgány. Největší počet záznamů o trestné činnosti na letištích zaznamenala Brazílie, od února 2021 do února 2024 došlo k 1 737 incidentům týkajícím se obchodu se zlatem a drogami.

Analýza soudních procesů se skupinami organizovaného zločinu v pěti zemích západního Balkánu odhalila, že tyto procesy jsou často neefektivní a nekvalitní. Podle nové zprávy OSCE (Organization for Security and Co-Operation in Europe), jež vychází z tříletého sledování situace, jsou soudní řízení ohledně organizovaného zločinu a korupce v tomto regionu často nekvalitní a jen málo využívají možnost zabavit majetek. OSCE monitorovala 264 případů z Albánie, Kosova, Severní Makedonie, Černé Hory a Bosny a Hercegoviny, a to od července 2021 do března 2024.

V italském regionu Apulie se ženy postavily tamní mafii. V oblasti působí Sacra Corona Unita (SCU), italská skupina organizovaného zločinu, která proniká do všech sfér života od regionálních podniků až po státní správu. Sdružuje asi třicet klanů a přibližně pět tisíc členů, z nichž téměř všichni jsou muži. Tamní ženy se pokoušejí odhalovat zločiny členů SCU a změnit také postoje obyvatel Apulie i kulturní normy, jež této mafii umožnily zapustit v oblasti kořeny. Proti mafii tam bojuje rovněž jedna soudkyně, šéfka pobočky protimafiánského vyšetřovacího ředitelství spadajícího pod italskou policii i další státní úřednice.

Kyjevský soud zabavil český majetek Romana Hrynkevyče, jde o luxusní byty v Praze. Se zjištěním přišla ukrajinská redakce NGL.media s přispěním investigace.cz. Roman i jeho otec Ihor Hrynkevyč jsou podezřelí z účasti na zločinném spolčení a podvodech spáchaných ve válečném stavu, a to v obzvláště velkém rozsahu, mělo jít o dodávky nekvalitního oblečení pro ozbrojené síly. Roman Hrynkevyč je v současné době ve vazbě v Ukrajině. Hrynkevyč junior má v Holešovicích luxusní byt a v Praze vlastní i dům s pozemkem. Holešovický byt koupil v březnu 2018 za více než osm milionů korun. Spekuluje se, že finance na tuto nemovitost by mohly pocházet z korupce a podvodů, jež páchal spolu s otcem v Ukrajině.

 

Autorka textu: Mahulena Kopecká
Zdroj úvodní fotografie: investigace.cz