Tajuplná rezidence v Radlicích

Rezidence Panorama ční nad radlickým horizontem. V porovnání s okolím však tento uzavřený luxusní komplex vyčnívá i tím, kolik bytů zde vlastní prominenti z postsovětských republik. Ruský komunistický poslanec, bývalý šéf kyjevského dopravního podniku, manželé napojení na ruskou pračku peněz. Svá tajemství skrývají za branou nonstop střežené ulice, kterou sami vlastní.

Je chladné březnové ráno a nad pražskými Radlicemi visí těžké šedé nebe. Stoupáme po strmých schodech od stanice metra trasy B směrem k Rezidenci Panorama – areálu přepychových bytových domů. Mrholení přechází ve sněžení, které se promění v drobné kroupy. Na stráni před námi se vypínají holé stromy a šedé moderní budovy. Strohá architektura rezidenčních domů umocňuje nevlídnost dnešního počasí. Náš výstup po schodech zabrzdí dřevěný plot a uzamčená branka. „Soukromý pozemek – vstup zakázán,“ sděluje lakonicky cedule.

Autor: Lukáš Nechvátal

„Nevíte, jak bychom se mohli dostat do Klímovy ulice?“ ptáme se kolemjdoucí důchodkyně. „Mělo by se to dát obejít, vchod by měl být ze strany,“ odpovídá. „A proč je ta ulice odsud uzavřená?“ „To víte, bydlí tam cizinci, jsou to luxusní byty. Já bydlím kousek odsud v bytovce, už padesát let.“

Obcházíme Rezidenci Panorama ulicí Štorkánovou, avšak i tady jsou branky vedoucí k moderním budovám uzamčeny. Z jedné podzemní garáže zrovna vyjíždí luxusní vůz značky BMW. Majitelé zdejších bytů mohou do areálu vjet  elektronicky ovládanou branou. A pak už jsou pro neočekávaného návštěvníka nedosažitelní – v bezpečí svých nadstandardně střežených bytů. Oplocený areál s více než 140 byty, které v roce 2008 dokončil jeden z největších tuzemských developerů Central Group, totiž sledují všudypřítomné kamery a je pod nonstop dohledem správce objektu.

  • Rezidence Panorama

Developerská společnost Central Group dokončila projekt Rezidence Panorama v pražských Radlicích v roce 2008. Za výstavbu 146 luxusních bytů stavební firmou Skanska měla zaplatit 350 milionů korun. Uzavřený areál sedmi čtyřpodlažních domů s výhledem na Radlické údolí obklopený zelení se nachází jen pár set metrů od stanice metra Radlická na trase B. První fáze prodeje zdejších bytů byla spuštěna v roce 2006, ceny tehdy začínaly na 49 tisících korunách za metr čtvereční, dnes se pohybují kolem 100 tisíc. Před více než deseti lety lákal developer movité klienty na exkluzivitu: bezpečí, soukromí, nadstandardní správcovské služby, luxusní vybavení a výhled do krajiny.

Pohled na Rezidenci Panorama od stanice metro Radlická. Autor: Jakub Šimák

Mladá žena vynáší odpadky do popelnic vně oploceného areálu. Ptáme se, zda jsou některé z bytů stále k mání. Prý ano, ty luxusnější, více než stometrové. V nabídce realitní kanceláře Svoboda & Williams později nacházíme bezmála stotřicetimetrový byt s terasou za necelých 12 milionů korun. „V prodaných bytech ale často nikdo nežije, minimálně v těch, co jsou v našem baráku,“ usmívá se mladá žena, a než se brankou vrátí zpět do soukromého areálu, dodá: „Někdo si je koupil jako investici, asi hlavně cizinci.“

Z pračky do bytu

Právě investice ze zahraničí, konkrétně z Ruska, jsou důvodem naší dnešní návštěvy Rezidence Panorama.

Z b