Rajská rodinka ve službách magnáta z ČKD

ADAM JUNEK, PAVLA HOLCOVÁ

Maskovací struktury v daňových rájích fungují jako ruské matrjošky. Otevřete jednu firmu a v ní se skrývá další a další, často v jiné zemi. A každá z těchto matrjošek přidává další vrstvu anonymizace, aby nešel dohledat skutečný vlastník. K jejich spravování pak potřebujete schránkové ředitele – maximálně spolehlivé lidi, kteří nepokládají zbytečné otázky.

Novozélandská rodina Taylorů patří v tomto oboru ke světové špičce. A přestože se firmy, které tento klan řídil dle pokynů skutečných vlastníků, připletly do světových skandálů včetně pašování zbraní mezi Severní Koreou a Íránem, obliba jejich krycích služeb zůstala dechberoucí.

Jak odhalují dokumenty známé jako Panama Papers, tedy data uniklé z panamské právní firmy Mossack Fonseca, jež zakládala skořápky v daňových rájích pro klienty z celého světa, patřili Taylorovi mezi oblíbence i českých zákazníků. Objevují se i ve firmách, které se díky těmto dokumentům podařilo Českému centru pro investigativní žurnalistiku a Lidovým novinám propojit s vládcem strojírenského impéria ČKD Petrem Speychalem.

Právě na něj a skupinu lidí a firem kolem něj si došplápla Daňová Kobra. Protikorupční jednotka spolu s celníky a finanční správou vyrazila pro dokumenty do nejvýkonnější firmy strojírenského impéria – ČKD Praha DIZ, která měla mimo jiné miliardové zakázky na stavbě tunelu Blanka. Šetří totiž podezření z rozsáhlých daňových úniků, kdy peníze mohly přes síť firem končit i ve firmách z daňových rájů zakládaných přes Mossack Fonsecu. A Kobra tam vyrazila i proto, aby zajistila majetek, který se začal stěhovat právě do takovýchto skořápkových firem.

Zpět ale k novozéladskému klanu Taylorů. Žijí střídavě na Novém Zélandu, v Austrálii a na ostrově Vanuatu. Ostrově s přibližně 250 tisíci obyvateli uprostřed Pacifického oceánu, kde hlavní obživou většiny obyvatel je pěstování kokosů, kurzy potápění pro turisty a zakládání holdingů s mnohamiliardovými obraty.

Geoffrey Taylor
Geoffrey Taylor

Jejich vstup do světa globálního offshorového byznysu řídil Geoffrey Taylor, člověk, který má profesuru z vlastní Southern Pacific University a skvěle rozumí tomu, jak využívat šedé zóny v globálních finančních schématech. Ve Spojených státech byl vyšetřován pro napojení na organizovaný zločin, obchod s drogami a legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Jeho manželka Priscilla se zpočátku starala o PR Geoffreyho aktivit a speciálních služeb, kdy jeho specializovaná firma GT Group se sídlem na Vanuatu zvládla založil na 2,5 tisíce shcránkových firem pro Taylorovy klienty. Později Priscilla začala figurovat i jako ředitelka desítek firem, které Taylorovi zřizovali.

Jejich synové Michael Taylor a Ian Taylor jsou ředitelé dalších stovek firem. Ian Taylor pak vystupuje jako ředitel a jednatel i v desítkách firem zakládaných z Česka se sídlem v Londýně. A totéž platí o jeho bývalé ženě Rachel Amy Erickson. Aby toho nebylo málo do spletitého byznysu, kde se platí „schránkovým ředitelům“ třeba dvacet dolarů za podpis na dokumentu, zapojila rodina i svou vlastní hospodyni – Filipínku Necitu Manceau.

Právě firma, jejíž listiny tato uklízečka podepisovala, se ocitla v hlavní roli skandálu s pašováním zbraní. Koncem roku 2009 celníci na bangkokském letišti zastavili letadlo, které mělo vést materiál pro petrochemický průmysl. Bylo ovšem napěchované granáty a raketovými střelami a v Thajsku přistálo k natankování při cestě ze Severní Korey do Íránu. Pronajaté jej měla společnost SP Trading, jež byla v témže roce stvořenou dcerou firmy VicAm, jíž zastupovala navenek právě Manceau. Kdo skutečně stál za obchodem se zbraněmi se nikdy nedopátralo

Nesita Manceau
Nesita Manceau

Není to ovšem jediná kauza, v níž se firmy z portfolia Geoffreyho Taylora a jeho rodiny, objevují. Mezi lety 1997 a 2002 byl Geoffrey Taylor viceprezidentem European Bank, banky se sídlem na Vanuatu, která byla vyšetřována ve spojitosti s podvody s platebními kartami. Společnosti ze stejné stáje pak byly jen měsíc po „korejském“ skandálu v centru vyšetřování v souvislosti s vypráním 378 miliard dolarů pro mexické drogové kartely přes banku Wachovia.

Taylor se vždy brání tím, že jen zakládal a prodával firmy klientům, kteří si tento servis objednali. A že s jejich trestnou činností nemá nic společného. Soudy mu dali ve všech těchto případech zapravdu.

Očividně tento přístup zvolili i čeští klienti Taylorovic rodinky. Když se o jeho vyšetřování ve Spojených státech dozvědělo panamské ředitelství firmy Mossack
Fonseca, upozornilo své české partnery na to, že s rodinou Taylorových mohou být potíže. Jiří Myslivec, který šéfuje ve Spojených státech registrované společnosti Waberia, jež za Čechy u Mossack Fonsecy skořápkové firmy objednává, potvrdil, že Geoffrey Taylor je ředitelem několika z Česka založených společností na Seychelách, Britských panenských ostrovech i jinde. Ale dodal, že s Geoffrey Taylorem mají jen ty nejlepší zkušenosti. K rychlým výměnám tak ani nedošlo.

A napojení přímo k vládci ČKD a také hokejové Sparty Speychalovi? Otec rodu Geoffrey působil například ve firmě, do níž Speychal na čas schoval lukrativní pozemky v
pražských Letňanech. Syn Ian zase nejen řediteloval, ale papírově také držel akcie společnosti Rostrakoff Jewellery, v níž se podle informací LN protočilo v roce 2008 120 milionů korun z dnes zkrachovalé strojírenské ikony Škodaexport, který právě v té době do konglomerátu ČKD patřil. A Ianova bývalá žena Rachel Amy Erickson zase podepisovala čtyři roky do roku 2012 dokumenty seychelské firmy WBC Capital.

Leave a Reply

Your email address will not be published.