Nejvyšší soud zrušil rozhodnutí o nevinně Kočnera a Zsuzsové

Slovenský Nejvyšší soud dnes rozhoduje, zda se kauza vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové vrátí zpět ke Specializovanému trestnímu soudu v Pezinku. Ten loňského 3. září pro nedostatek důkazů zprostil Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovou viny. Případ tak může definitivně skončit, pokud Nejvyšší soud potvrdí rozsudek Specializovaného soudu. Na druhou stranu může celou kauzu vrátit k opětovnému projednání. Prokuratura ale předložila nové důkazy, mimo jiné jazykově-etymologickou analýzu zpráv, které si Kočner se Zsuzsovou vyměnili.

AKTUALIZACE 15. června v 17:15: Slovenský Nejvyšší soud zrušil rozhodnutí Specializovaného trestního soudu v Pezinku o nevinně Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsové a případ vrátil k opětovnému projednání původnímu soudnímu senátu Růženy Sabové. 

Rozhodnutí o vině Tomáše Szabóa Nejvyšší soud potvrdila a vyměřil mu trest 25 let odnětí svobody ve vězení s nejvyšší ostrahou. Tomáš Szabó se proti verdiktu nemůže odvolat, rozsudek je pravomocný.

V odůvodnění usnesení Nejvyšší soud kritizoval rozsudek Specializovaného trestního soudu v Pezinku za to, že nevyhodnocoval důkazy v konfrontaci s jinými, ale odvolával se na presumpci neviny. Předseda senátu Paluda například zmínil, že některé důkazy Specializovaný trestní soud vůbec nevyhodnotil, některé zamítl v závěru procesu a není jasné, proč je odmítl vyhodnotit. Podle Nejvyššího soudu také obsah Threemy nebyl vyhodnocený správným způsobem – jednotlivé části byly vytrhnuté z kontextu a nebyly vyhodnoceny spolu s jinými důkazy, které na tuto komunikaci navazovaly. Specializovaný trestní soud má povinnost vykonat důkazy, které byly navrhnuté a nebyly vykonané.

Senát Specializovaného trestního soudu zůstává stejný, nebyl zjištěn úmysl nebo záměr zmařit rozsudek.

 

Rozhovor přímo z místa s Pavlou Holcovou


Projednávání u slovenského Nejvyššího soudu začne v devět hodin a akreditovalo se na něj přes čtyřicet redakcí včetně investigace.cz. Do soudní síně by měly přijít kromě obžalovaných Mariana Kočnera, Aleny Zsuzsové a Tomáše Szabóa i rodiny Kušnírových a Kuciakových.

Tomáš Szabó byl už sice odsouzený ke 25 letům vězení za svoji roli řidiče nájemného vraha, proti rozsudku se však odvolal. I v tomto případě může Nejvyšší soud rozsudek Specializovaného trestního soudu o jeho vině potvrdit nebo vrátit zpět. Specializovaný soud neměl u Szabóa pochybnosti o jeho provinění, proto se může stát, že Nejvyšší soud své rozhodnutí rozdělí. Jestliže Szabóův rozsudek oproti Kočnerovi a Zsuzsové potvrdí, stane se tento pravomocným.

Tříčlenný senát ve složení Petr Paluda, Ivetta Macejková a Dana Wänkeová tak má tři možnosti. Buď potvrdí původní rozsudek Specializovaného trestního soudu a Marian Kočner i Alena Zsuzsová budou zproštěni viny, přičemž Tomáš Szabó nastoupí k výkonu trestu. Nebo celý spis Specializovanému trestnímu soudu vrátí s tím, že je potřeba doplnit dokazování a vypořádat se s dalšími právními nedostatky. Takto by celou záležitost znovu projednával původní soudní senát vedený Ruženou Sabovou.

Třetí možností je pak vrácení spisu Specializovanému trestnímu soudu, ale jinému soudnímu senátu. To by mohlo znamenat i kompletní opakování celého procesu. Prokurátor ve svém odvolání žádá právě o tuto variantu. Ta se ale jeví jako nejméně pravděpodobná, protože ke změně soudního senátu by Nejvyšší soud musel mít velmi vážný důvod.

Kuciak a Kočner: Články, vražda, rozsudek

Kontroverze Ivetty Macejkové

Členkou tříčlenného senátu slovenského Nejvyššího soudu, který rozhoduje o vině nebo zproštění viny, je soudkyně Ivetta Macejková. Tento fakt na Slovensku od počátku vzbuzoval silné emoce. Její jméno se totiž vyskytuje ve zprávách, které si vyměnil stíhaný Marian Kočner spolu s trestně stíhaným Norbertem Bödörem. 

Kočner píše Bodorovi o Macejkové v Threemě

Zhruba měsíc před vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové se Norbert Bödör ptal Mariana Kočnera, „kdo má blízko k Macejkové“. Kočner byl známý svými dobrými vztahy s mnoha slovenskými soudci, kteří jsou však dnes stíháni pro podezření z braní úplatků a bránění spravedlnosti. Ivetta Macejková již na začátku procesu ale podobné spekulace odmítla a svou podjatost vůči obžalovanému „nenamítla“, na což má podle zákona právo.

Marian Kočner si nyní odpykává devatenáctiletý trest odnětí svobody za falšování směnek TV Markíza. Norbert Bödör je pro změnu vazebně stíhán za založení a vedení organizované kriminální skupiny. Měl to být právě on, kdo vedení policie zadával úkoly, například koho a jak stíhat nebo nestíhat a čí data vytáhnout z policejních databází.

Proč se Bödör ptal na to, kdo má blízko k soudkyni Ivettě Macejkové, není z kontextu zpráv jasné. Kočner nicméně odpověděl, že je to „šéf, RF“ a „potom Gašparovič“ (bývalý slovenský prezident). Následně Kočner ještě dodal, že „nejlepší přes jejího muže, ale za prachy“. Konverzace pokračovala několika telefonáty, z nichž ovšem není patrné, o čem Kočner s Bödörem mluvili.

Soudkyně Ivetta Macejková médiím řekla, že se necítí podjatá, a proto v tomto případě může rozhodovat.

Nový prokurátor, nové důkazy, nový proces?

Kauzu vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky momentálně řeší nový prokurátor Michal Šúrek. Jeho předchůdci v této roli z prokuratury odešli. Vladimír Turan odešel do důchodu, Juraj Novocký se stal prvním slovenským prokurátorem nově vzniklé Evropské prokuratury. 

Turan však ještě stihl předložit nové důkazy, mimo jiné se jedná o záznamy z fitness náramku Aleny Zsuzsové, které ukázaly, že ve chvíli, kdy se podle výpovědi jednoho z obviněných, Zoltána Andruskóa, měla dozvědět o vykonání vraždy, se prudce zvýšil její tep na frekvenci 161 tepů za minutu. Podle prokuratury nebyly takové hodnoty u jejího fitness náramku nikdy předtím zaznamenány. 

Dalším zásadním důkazem, jenž si prokuratura nechala vypracovat a předložila soudu, je kvalitativní analýza komunikace mezi obviněnými Marianem Kočnerem a Alenou Zsuzsovou z mobilní aplikace Threema. Z posudku, který vypracoval tým zaměstnanců z Filozofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě, vyplývá, že metafory o zubech, svrabu i samotné emotikony časově korespondují s výpovědí Zoltána Andruskóa. Ten ve své výpovědi zasadil plánování vraždy a oznámení o splnění úkolu do časového rámce, korespondujícího s výměnou zpráv mezi Zsuzsovou a Kočnerem. 

Experti z Univerzity Komenského navíc upozorňují na nesoulad mezi tím, jaké zprávy si Zsuzsová vyměnila s Kočnerem, a jak se poté chovali v běžném životě. Zsuzsová sice Kočnerovi píše, že jí „vypadl zub“, avšak zubaře nenavštívila. Podobně je tomu i v případě, kdy si stěžuje na svrab a Kočner jí doporučuje návštěvu lékaře, ale Zsuzsová s žádným doktorem své údajné problémy nekonzultovala.

O tom, jak slovenský Nejvyšší soud naloží s odvoláním prokurátorů a zda rozhodnutí Specializovaného trestního soudu vrátí k dalšímu projednávání, vás budeme informovat přímo ze soudní síně.

Autorka textu: Pavla Holcová

Autorka úvodní grafiky: Lenka Matoušková

Tento text vznikl díky finanční podpoře čtenářů, jako jste vy. Přidejte se do Klubu neprůstřelných a podpořte naši práci.