Kuciak a Kočner: Články, vražda, rozsudek

Tato kauza získala dvě slovenské Novinářské ceny 2020.

Od prvního článku Jána Kuciaka o podnikateli Marianu Kočnerovi až do finále soudního procesu v kauze jeho vraždy uplynulo tři a půl roku. Ján Kuciak pro web Aktuality.sk psal nejen o podezřelých obchodních aktivitách a očividných machinacích Mariana Kočnera, ale i o chybách vyšetřovatelů. Tím Kočnera opakovaně přiváděl k nepříčetnosti. Pochybný slovenský podnikatel se proto rozhodl dát Kuciaka sledovat. V únoru 2018 byl Ján i se svou snoubenkou Martinou Kušnírovou zavražděn. Stalo se tak několik týdnů před jejich svatbou. Podle obžaloby byl objednatelem vraždy Marian Kočner.

Investigace.cz ve spolupráci se slovenským portálem Aktuality.sk zpracovaly časovou osu, která představuje práci investigativního novináře Jána Kuciaka, dění před vraždou včetně dosud nepublikovaných detailů z kauzy vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové.

Kvůli velkému objemu dat, která časová osa zpracovává, se tato interaktivní část může načítat delší dobu. Text pokračuje pod časovou osou.

První velký text, který Ján Kuciak o Kočnerovi napsal, pochází z ledna 2017. Článek rozkrýval kauzu Technopol a podezřelé obchody v hodnotách stovek milionů korun. Novinář pak začal mapovat podnikání Mariana Kočnera včetně jeho podvodů s DPH, machinací s nemovitostmi a s jeho firmami v zahraničí.

Zaskočený Kočner

V červnu roku 2017 přišel první velký zlom. Ján Kuciak si všiml, že Kočner lhal vyšetřovatelům, kteří tento fakt ale nijak neřešili a trestní stíhání byznysmena v podvodu s DPH zastavili. Později se zjistilo, že šlo o vyšetřovatele Štefana Jombíka, jenž Kočnerovy kauzy zametal pod koberec. Jombík musel odejít do civilu.

Pár dnů nato Marian Kočner zorganizoval tiskovou konferenci, kde útočil na nejrůznější politiky, a mimo jiné oznámil i svůj úmysl vstoupit do politiky. Následně umožnil novinářům  dotazy. Že ho Ján Kuciak konfrontuje s velmi konkrétními otázkami o jeho podnikání, z nichž jasně vyplynulo, že kvůli machinacím s hotely v Donovalech přišel stát o osm milionů eur (téměř 210 milionů korun), vůbec nečekal. Zaskočený Kočner na Kuciaka zaútočil a  tiskovou konferenci následně rychle ukončil slovy: „Už jste vyčerpal otázky, dal jste mi tři,“ pronesl a na další dotazy už neodpověděl.

Léto 2017: Jednoho nebo dva sejmout a bude klid

Ján Kuciak pokračoval v odhalování Kočnerova pochybného podnikání, ať už se jednalo o nezaplacené daně, až po podezřelé dražby. K těmto tématům vydal sérii textů.

Podnikatel trávil léto tradičně na své jachtě v Chorvatsku, kam za ním v roce 2017 přijel i jeho blízký důvěrník Peter Tóth. Jde o bývalého novináře, který v minulosti pracoval i pro slovenskou tajnou službu SIS. S Kočnerem se znají pravděpodobně už od 90. let.

„Tehdy se Marian Kočner, a nebylo to poprvé ani naposledy, přede mnou vyjádřil ve smyslu, že by stačilo fyzicky odstranit, zavraždit jednoho novináře, a hned by se všichni vyděsili a byl by pokoj. Na to jsem mu odpověděl, že pokoj by nebyl. (…) Odvětil, že kdyby to nepomohlo, tak sejme ještě jednoho a pak už se určitě všichni leknou, a kdyby sejmul i politika, tak by byl úplný pokoj,“ vypověděl Tóth před soudem o debatě v Chorvatsku.

O několik týdnů později, na konci srpna 2017, elitní finanční policista Pavol Vorobjov zadal lustraci jména Ján Kuciak v policejních databázích. Vorobjov nejdříve tvrdil, že to dělal na pokyn tehdejšího policejního prezidenta Tibora Gašpara, později ale svoji výpověď změnil s tím, že si nic nepamatuje. Proč Kuciaka lustroval a co s těmito daty udělal, nikdy nevysvětlil. 

Bod zlomu

Začátkem září 2017 Ján Kuciak dokončoval další text o Kočnerovi. Na otázky, které mu poslal, Marian Kočner nejdřív odepsal emailem. Nakonec novináři i zavolal, v telefonu zvyšoval hlas a vyhrožoval.

„Teď se o vás, pane Kuciaku, začnu zajímat já. O vás, vaši matku, vašeho otce, o vaše sourozence, o všechny se začnu zajímat a  budu o vás zveřejňovat všechno, co o vás najdu.“ Kočner dodal, že na něj bude sbírat „špínu“. „Skončíte s psaním, protože vás budu pranýřovat!“ 

Následující den vyšel na webu Aktuality.sk text Jána Kuciaka o tom, jak Marian Kočner prodal byt v luxusní rezidenci Bonaparte, který měl hned vedle bytu tehdejšího premiéra Roberta Fica.

Velká Mača, č. domu 558

Nedlouho po tomto telefonátu si Kočner objednal Jánovo sledování. Najal několik bývalých příslušníků slovenské tajné služby, kteří monitorovali Kuciakův každodenní pohyb po dobu čtyř nebo pěti dnů. Fotili ho před redakcí Aktualit v Bratislavě, na autobusovém nádraží nebo před jeho domem ve Velké Mači. Podle výpovědí Petra Tótha informace o novinářově  denním režimu skončily na USB klíči u Mariana Kočnera, jenž sledování platil. Zprávy ze sledování se později staly jedním z klíčových důkazů u soudu.

Svět podle Kočnera

Metafory vraždy

Podle policejního spisu byla vražda objednána koncem roku 2017. 

Tehdy si dva obžalovaní – objednavatel Marian Kočner a zprostředkovatelka Alena Zsuzsová psali zprávy, které prokurátor interpretoval jako metafory o připravované vraždě. Nejdříve v jejich konverzaci padne termín „sníh“, na který si oba stěžují. „Nevadí, možná je to i dobře. Venku je míň lidí 🙄. Vyřeší se to,“ píše Zsuzsová. Zprávy v šifrované mobilní aplikaci Threema na první pohled vypadají, že spolu nesouvisejí, Kočner i Zsuzsová ale okamžitě věděli, co tím ten druhý myslí. Mezi jejich používané metafory patřil i svrab a to, jak ho „krém vyléčí“. Což obžaloba interpretuje jako „nepříjemného novináře“ a „jak se ho zbavit.“ 

Sledování

O najmutí vrahů se postaral Zoltán Andruskó, podnikatel z Komárna. Ten na policii vypověděl, že objednávku vraždy přijal od Kočnerovy známé Aleny Zsuzsové a úkol následně zadal dvojici mužů z Kolárova.

Tím prvním měl být bývalý policejní vyšetřovatel Tomáš Szabó a druhým někdejší voják Miroslav Marček. Oba měli k vykonání vraždy dostat podklady ze sledování Jána Kuciaka, které Andruskóovi poskytla Zsuzsová. Podle policejního vyšetřování měli provést první obhlídku Velké Mače 5. února 2018. Do vesnice přijeli ještě několikrát. Pár dnů před vraždou si Marček prošel trasu k domu Jána a Martiny.

Miroslav Marček, který se později přiznal ke střelbě, popsal, že původně chtěl Jána Kuciaka zastřelit už 19. února. Přes kuchyňské okno ale viděl, že je v domě ještě někdo další, a tak od svého záměru upustil. 

Alena Zsuzsová o datu, kdy měla být vražda provedena, pravděpodobně věděla. Jak jsme zjistili ze zajištěných policejních důkazů, 19. února si ze svého telefonu kompletně vymazala historii prohledávání online. Smazala tak všechny záznamy o tom, co za poslední dva měsíce hledala na internetu.

Noc, která změnila Slovensko

O dva dny později, 21. února 2018, se Miroslav Marček a jeho řidič Tomáš Szabó vrátili do Velké Mače znovu. Tentokrát naposledy. 

Protože Ján a Martina vstupní bránu nezamykali, Miroslav Marček bez problémů vlezl do takzvané letní kuchyně, malého domku na zahradě, odkud měl přímý výhled do kuchyně Jána a Martiny. Čekal tam skoro dvě hodiny a pozoroval jejich návrat domů. Před půl devátou večer se rozhodl. Vešel do domu a zbraní s tlumičem a s upraveným střelivem zasáhl Jána dvěma výstřely do srdce a Martinu jedním výstřelem do hlavy. Oba byli na místě mrtví.

Kočner v ten samý podvečer poslal Zsuzsové zprávu: 5️⃣   0️⃣  🔜☠️. Právě 50 tisíc měli nájemní vrahové dostat jako odměnu za odvedenou práci.

Druhý den brzy ráno Alena Zsuzsová napsala Kočnerovi, že jí vypadl zub. Šifra tentokrát podle prokuratury znamenala, že vražda proběhla. Podle dat, která vyšetřovatelům poskytli mobilní operátoři, se Zsuzsová s Kočnerem měli odpoledne setkat v Bratislavě. Přestože tuto schůzku u soudu oba popřeli, zprávy z jejich mobilních telefonů ukazují, že se opravdu setkali. Ten den měl podle obžaloby Kočner také vybrat ze své bezpečnostní schránky peníze a předat je Zsuzsové. Ta je měla zavézt Zoltánu Andruskóovi. 

Kočner si pak vymazal historii svého vyhledávání na internetu.

Kočnerova spojka z Komárna

Od středy 21. února 2018 až do neděle 25. února rodiny obětí ani veřejnost o dvojnásobné vraždě ještě nic netušily. Zlatica Kušnírová ale byla nervózní, že se dcera Martina neozývá a zalarmovala policii, která objevila mrtvá těla Jána a Martiny v noci 25. února v jejich domě. Druhý den ráno tato zpráva obletěla celý svět.

O čtyři měsíce později policie zatkla Mariana Kočnera. Nebylo to však v souvislosti s vraždou, ale s kauzou padělaných směnek v hodnotě 69 milionů eur (1,8 miliardy korun), jež mu měla splatit TV Markíza. Aleně Zsuzsové přesto posílal vzkazy i z vazby, a to přes svého důvěrníka Petra Tótha, jenž tehdy ještě netušil, že člověk, s nímž o Kočnerovi písemně komunikuje, je Zsuzsová. Kočner mu totiž kontakt na ni předal pod jménem Dušan Keményi.

Během sedmi měsíců po vraždě Jána a Martiny se Slovensko změnilo. Padlo několik ministrů, rezignoval předseda vlády a odešel i policejní prezident. Masivní protesty na náměstích „Za slušné Slovensko“ utichly. Vyšetřování nabralo spád. Ve čtvrtek 28. září 2018 provedlo speciální policejní komando několik razií na jihu Slovenska. Během operace News policisté zadrželi i Zoltána Andruskóa, Tomáše Szabóa a Miroslava Marčeka. Ihned po zatčení začal Andruskó s policií spolupracovat.

Za organizátorku nájemné vraždy označil Alenu Zsuzsovou – svobodnou matku z Komárna. Následující den ji zadržela zásahová jednotka. Momentálně je Zsuzsová obžalovaná i ze zprostředkování jiné vraždy. 

Střelec se přiznal

Několik dní po zatýkání se na policii přihlásil i Kočnerův důvěrník Peter Tóth. Vyšetřovatelům předal auto plné důkazů usvědčujících Mariana Kočnera z další organizované trestné činnosti. Mezi materiály byly mimo jiné i dva Kočnerovy mobilní telefony s šifrovanými zprávami z aplikace Threema.

Po půl roce, v březnu 2019, byl Marian Kočner obviněn z objednání vraždy novináře.

Z pětice obžalovaných začal s policií posléze spolupracovat i střelec Miroslav Marček. Kromě vraždy Jána a Martiny se přiznal i k další a zatím nedořešené vraždě podnikatele Petra Molnára v roce 2016. V říjnu 2019 podala prokuratura obžalobu ke Specializovanému trestnímu soudu v Pezinku a v lednu 2020 byl zahájen jeden z nejsledovanějších procesů v historii Slovenska. 

Před soudním senátem  zatím proběhlo 22 jednacích dní. Na konci července předsedkyně soudu Ružena Sabová ukončila dokazování. Obě strany sporu postupně pronesly své závěrečné řeči. Prokurátor navrhl trojici obžalovaných 25 let odnětí svobody. Podle právních zástupců rodiny Kuciakových a Kušnírových jsou ale splněny podmínky i pro doživotní tresty.

Rozsudek prvního stupně je očekáván ve středu 5. srpna. Obě strany se mohou odvolat k Nejvyššímu soudu.

Autoři článku: Pavla Holcová, Eva Kubániová a Laura Kellöová (Aktuality.sk)
Autor úvodní fotografie: Aktuality.sk
Tento text vznikl díky finanční podpoře čtenářů, jako jste vy. Přidejte se do klubu Sester a bratrů v triku.