Raffaele Imperiale Camorra

Ital Raffaele Imperiale byl zatčen v Dubaji v srpnu 2021. S pomocí jihoamerických překupníků převážel do Nizozemska tuny drog pro evropský trh. Do Itálie byl vydán v březnu 2022. Italským úřadům nabídl svůj umělý ostrov v souostroví Svět poblíž Dubaje. Doufá, že mu soud sníží trest. Zdroj: Profimedia

Jeden z největších bývalých drogových bossů Raffaele Imperiale dělá vše pro to, aby se vyhnul vysokému trestu. V naději, že mu soud sníží trest, někdejší pašerák drog nyní italským úřadům nabídl svůj ostrov. Mafie Camorra, v níž měl vysoké postavení, působí i v České republice. 

Dnes devětačtyřicetiletý mafián Raffaele Imperiale alias Van Goghův šéf byl jedním z nejhledanějších a nejnebezpečnějších italských zločinců a hlavních představitelů tamní mafie Camorra. Před policií se skrýval pět let, od roku 2016 do roku 2021, než jej policisté zadrželi v Saúdské Arábii. Následující rok byl vydán do Itálie. Nyní mu hrozí trest 14 let a 10 měsíců vězení. Tolik času se mu ale za mřížemi trávit nechce, a tak během soudního procesu v Neapoli nabídl svůj ostrov.

Camorra

Camorra je neapolská zločinecká organizace. Vedle ’Ndranghety nebo Cosa Nostry je jednou z hlavních mafií operujících na území Itálie.

 

Zaměřuje se především na obchod s drogami a zbraněmi, ale i na ilegální byznys s odpadem či zneužívání dotací od Evropské unie.

 

Struktura této zločinecké organizace není hierarchická. Jde o síť jednotlivých klanů a mafiánských rodin. Skupiny tak mezi sebou často válčí o kontrolu nad regiony.

 

Její aktivity byly zaznamenány i v České republice.

 

Nedávno byla zadržena jednasedmdesátiletá šéfka jedné z frakcí této skupiny Maria Licciardi.

 

Před pěti lety policisté zatkli také dalšího bosse – Antonia Orlanda, který byl hledaný 15 let.

Umělý ostrov, nacházející se poblíž Dubaje, si zakoupil, když se ještě skrýval před zákonem. Hodnota tohoto území, které je umístěné v takzvaném souostroví Svět, jež kopíruje mapu světa, kde představuje Taiwan, se odhaduje na 60 až 80 milionů eur, což je skoro 1,5 až 2 miliardy korun.

Raffaele Imperiale si koupil jeden z umělých ostrovů v souostroví Svět nedaleko Dubaje. Hodnota jeho umělého ostrova se odhaduje na skoro 1,5 až 2 miliardy korun.

„Je zřejmé, že Imperiale si přeje snížení trestu,“ komentoval podle deníku The Guardian státní zástupce Maurizio De Marco mafiánovu nabídku poskytnout úřadům vlastní ostrov. Svůj trest se již dříve snažil snížit i tím, že se stal státním svědkem neboli informátorem italských úřadů, které doufaly, že se od něj dozví i něco o jeho spolupracovnících, známých irských zločincích Kinahanových. Slíbil, že řekne vše, co ví. Italové takovým lidem říkají „pentito“, což znamená kajícník. Za důvod spolupráce Imperiale udal snahu jít příkladem svým dětem a rodině.

Od marihuany až po Van Gogha za zdí 

Raffael Imperiale zahájil svou drogovou kariéru v amsterdamském coffeeshopu prodejem marihuany. Postupně začal obchodovat s extází a poté se zaměřil na kokain. S pomocí jihoamerických překupníků převážel do Nizozemska tuny drog pro evropský trh. Současně provozoval restaurace a investiční společnosti.

Svůj špinavý byznys opravdu rozjel ve velkém a postupem času se tak stal jedním z vůdců nadnárodního drogového kartelu. Italské úřady považují jeho skupinu za jeden z padesáti největších drogových kartelů na světě, má v podstatě monopol na kokain z Peru.

Imperiale byl napojen na řadu zločinců a gangů. Spolupracoval s bývalým nejhledanějším zločincem Nizozemska Ridouanem Taghim, odsouzeným za několik vražd a obchod s drogami a zbraněmi. Byl napojen i na gang irské rodiny Kinahanových, což je jedna z nejhledanějších zločineckých organizací na světě, a to především kvůli pašování drog či praní špinavých peněz. Danielu Kinahanovi byl v roce 2017 dokonce na svatbě. Skupina je údajně napojena i na Írán a Hizballáh, spolupracuje s mexickými a kolumbijskými kartely i s italskou mafií ’Ndrangheta. Kinahanovi jsou stále na svobodě, přestože je na jejich hlavy vypsána odměna pět milionů dolarů (skoro 112 milionů korun). Imperiale spolupracoval i s bosenským narkobaronem Edinem Gačaninem zvaným „Tito“, na kterého Spojené státy uvalily sankce a vedou ho jako jednoho z klíčových hráčů v celosvětovém obchodu s kokainem.

Zatímco po Rafaellu Imperialovi šla policie, užíval si okázalého života v Dubaji, kde utrácel až 400 tisíc eur měsíčně, což je v přepočtu téměř 10 milionů korun. Během svého života si také vysloužil přezdívku „Van Goghův šéf“, protože vlastnil dva ukradené vzácné obrazy tohoto malíře. Italská policie je našla v roce 2016 na jeho pozemku. Obrazy byly zabalené v bavlněném prostěradle, nacpané do krabice a ukryté za zdí v koupelně. Jednalo se o díla nazvaná Pláž u Scheveningenu za bouřlivého počasí (1882) a Shromáždění opouštějící reformovaný kostel v Nuenenu (1884), oba obrazy byly poté vráceny do Van Goghova muzea v Amsterdamu. „Nelegálně nashromážděné bohatství Imperialovi umožnilo koupit si na černém trhu dva Van Goghovy obrazy nevyčíslitelné hodnoty,“ uvedla tehdy policie po senzačním objevu pohřešovaných děl nizozemského mistra expresionismu. Zda italská justice vytvoří precedens a sníží mafiánovi výměnou za ostrov trest, naopak ukáže budoucnost.

Autorka textu: Barbora Šturmová
Zdroj úvodní fotografie: Profimedia