Na konci září byl belgický ministr spravedlnosti Vincent Van Quickenborne umístěn pod policejní ochranu. Podle tamních orgánů se měl stát terčem plánovaného únosu. Poté, co státní zástupce obdržel tuto informaci, bylo před ministrovým domem objeveno auto se samopaly a granáty. Belgický novinář Bruno Struys vysvětluje pro investigaci.cz okolnosti tohoto útoku neboli kdo za připravovanou akcí pravděpodobně stál a co záměr unést tak vysoce postaveného politika pro zemi představuje.
Bruno Struys
Bruno Struys je belgický novinář. Profesně začínal v roce 2007 ve zpravodajství komerční televize VTM, v roce 2016 přešel do belgických novin De Morgen. Tam se věnuje tématům investigativní žurnalistiky, často souvisejícím s extremismem a organizovaným zločinem.
Začněme událostmi, které se staly před několika dny – belgickému ministru spravedlnosti Vincentu Van Quickenbornovi bylo vyhrožováno. Můžete vysvětlit, co se stalo?
Poslední zářijový čtvrtek obdržela federální prokuratura informaci o spiknutí proti ministru spravedlnosti. Obecně dostávají nemálo obdobných informací, takže potřebovali prověřit, zda je právě tato relevantní. Federální státní zastupitelství proto toho dne zavolalo i ministru spravedlnosti a na základě tohoto telefonátu okamžitě zalarmovalo policii.
Zdá se, že ministr spravedlnosti měl více informací než státní zástupce – víte přesně, jaké to byly?

Nevím, jestli měl více informací, ale ministr spravedlnosti měl alespoň další díl skládačky, díky kterému pochopili, jaká hrozí rizika. V Belgii dozoruje práci policie státní zástupce. Ten vyšetřování předal nezávislému vyšetřujícímu soudci. Tento soudce pověřuje provedením konkrétních vyšetřovacích úkonů federální justiční policii. Podrobnosti o tom, kdo co věděl, se pravděpodobně dozvíme až po definitivním ukončení vyšetřování.
Reakce federální prokuratury tedy nastala po telefonátu s ministrem spravedlnosti?
Ano, první kroky vyšetřování rychle ukázaly, že tuto hrozbu je třeba brát vážně. Národní krizové centrum proto okamžitě přijalo nezbytná opatření a ministr dostal přísnou ochranu.
K jeho domu poslali policejní hlídky, které kolem půlnoci zadržely v blízkosti ministrova bydliště několik Nizozemců. Tito lidé ale nefigurovali v žádných policejních spisech, nebyli to známí zločinci, takže je policie musela propustit. Jenže den poté objevili druhé opuštěné auto, asi sto metrů od ministrova domu. Podle všeho bylo kradené a policisté uvnitř našli poloautomatickou zbraň, lahve s benzinem, napínací řemeny a plynovou láhev. Z toho usoudili, že Nizozemci, které předtím propustili, se skutečně měli podílet na únosu. V Nizozemsku byli proto vypátráni a zadrženi. Jeden z nich byl již dříve souzený za pokus o únos. Myslím, že fakt, že o nich nic nevěděla belgická policie, byť byli v hledáčku té nizozemské, něco vypovídá o sdílení údajů v EU, zejména mezi velmi propojenými zeměmi, jako jsou Belgie a Nizozemsko.
Šlo jim opravdu o únos ministra?
Ano, vše nasvědčuje tomu, že ho chtěli vzít jako rukojmí. Což nám dává určitou indicii, kdo by za tím mohl stát – jestliže máte v plánu někoho držet jako rukojmí, obvykle za jeho propuštění něco vyžadujete. Takže se spekuluje o tom, že to vymyslel někdo, kdo je nyní ve vězení nebo čeká na trest v podobě odnětí svobody. Federální prokurátor si je zřejmě docela jistý, že Nizozemci pohybující se okolo místa činu jsou jen zločinci vykonavatelé, a ne mozek spiknutí. Možná ani nevědí, kdo jim dává příkazy.
Kdo by to tedy mohl být?
V první řadě Ridouan Taghi, napůl Maročan, napůl Nizozemec, šéf zločinecké organizace. Je hlavním podezřelým v několika případech vražd, které souvisejí s obchodem s drogami. Momentálně je ve vězení v Nizozemsku.
Taghi je v nížinách poměrně známý. Navíc víme, že svou organizaci nadále řídí i z vězeňské cely. Došlo ke třem vraždám – právníka, klíčového svědka a novináře. Všichni byli spojeni s jeho případem.
Tím novinářem byl Peter R. de Vries, zastřelený v létě 2021?
Ne každý má na to platit za zprávy
Proto jsou naše články zdarma pro všechny. Pokud můžete, podpořte naši práci.