Kauza Panama Papers spojila české investigativní novináře. Prověří společně data

Kauza úniku dat o offshorových společnostech zvaná Panama Papers iniciovala vznik speciální skupiny investigativních novinářů, kteří prozkoumají údaje vázající se k Česku. Jde o unikátní krok, kdy své síly spojili novináři napříč konkurenčními periodiky.

Na data uniklá z panamské právní společnosti Mossack Fonseca se nově zaměří deset českých investigativních novinářů společně s týmem investigace.cz.

Společně prozkoumají všechna data týkající se českých jmen, kterých je v databází 283. Unikátní sdružení novinářů vzniklo tento čtvrtek.

“Databáze Panama Papers obsahuje tisíce velmi důležitých dokumentů. Tuto příležitost bychom chtěli maximálně vytěžit. Proto jsme vytvořili tým lidí, kteří si důvěřují a jsou ochotní navzájem spolupracovat,” říká k tomu Pavla Holocová.

Členy pátracího týmu jsou kromě členů ČCIŽ Holcové, Steffi Černé a Jana Indry tito novináři: Vojtěch Blažek (Hospodářské noviny), Jakub Bartosz (Právo), Michael Fiala (ČT), David Havlík (ČT), Eliška Hradilková Bártová (HlídacíPes.org), Karel Hrubeš (MF Dnes), Adam Junek (Lidové noviny), Jana Klímová (ČRo), Jan Cibulka (Samizdat) a Jaroslav Spurný (Respekt).

“Cílem je do hloubky rokzkrýt kauzy, které se mohou týkat vyvádění peněz z firem, obcházení daní, korupce nebo i praní peněz. Nepůjde nám ani tak o rychlé senzace, jako o kvalitní investigativní práci,” dodává Holcová.

Na právnickou firmu Mossack Fonseca bylo podle shromážděných dat navázáno téměř 215 tisíc firem fungujících pouze jako schránky a více než 14 tisíc klientů. Dosud se podařilo identifikovat 143 politiků, jejich rodin či jejich známých, včetně 12 vysoce postavených politiků, kteří prostřednictvím daňových rájů skrývali své bohatství.

Napište nám váš názor

Váš email nebude zveřejněný