FinCEN Files: Následky

FinCEN Files, uniklé utajované dokumenty amerického úřadu pro sledování toků dolarových transakcí, ukazují, jak banky na celém světě selhávají v prevenci praní špinavých peněz. Odhalení způsobila ve finančním sektoru poprask a akcie velkých světových bank se propadly. Odstoupivší kandidáti na prezidenta v USA, senátoři Bernie Sanders a Elizabeth Warren, volají po bankovních reformách. Ve Velké Británii, Belgii a Portugalsku na odhalení reagují zákonodárci a regulační orgány, píše ICIJ.

Banky by měly proti zločinu bojovat důrazněji, nastavená opatření proti praní špinavých peněz jsou neadekvátní a finanční instituce by měly fungovat lépe – tak finanční instituce kritizoval jeden z britských bankovních regulátorů na základě zveřejnění leaku FinCEN Files.

FinCEN Files

Mark Steward, jeden z vedoucích ve Financial Conduct Authority (britský nezávislý finanční regulátor), pro novináře uvedl, že ho překvapuje způsob, jakým banky pohlížejí na svou odpovědnost při blokování toků nelegálních financí – tedy jako na rutinní papírování. „Chápu to tak, že se princip kontrol praní peněz (AML – anti-money laundering) někde ztratil a už se nenašel. Je podstatné si uvědomit, že tahle opatření mají pomáhat redukovat velmi vážné zločiny,“ uvedl Steward. 

Mimo to prohlásil, že ve Velké Británii momentálně není ani jedna banka, která by v minulosti nebyla nebo stále není předmětem vyšetřování v souvislosti s tím, jak má nastavené hlídání toků špinavých peněz. „Mám pocit, že ani neexistuje obecné povědomí o tom, jak závažný problém to je.“ 

Znepokojení z nálezů ve FinCEN Files vyjádřil i šéf finančního výboru britské sněmovny a urgoval jejich vyšetření. 

Mezi britskými bankami, jež figurovaly ve více než 2 100 uniklých dokumentech FinCEN Files, byly i HSBC, Barclays Bank a Standard Chartered. 

FinCEN Files: Česko

Ruští finanční regulátoři naopak uvedli, že podezřelé aktivity, které byly ve FinCEN Files zdůrazněny, byly již dávno prošetřeny, a některé dokonce vedly k zahájení kriminálních vyšetřování a k odsouzením. 

Belgičtí partneři ICIJ budou o FinCEN Files příští měsíc vypovídat v belgickém parlamentu. 

V Portugalsku na základě investigace FinCEN Files tamní Transparency International požádala vrchní státní banku, aby zveřejnila, jaká opatření ohledně praní peněz přijala a prosazuje v souvislosti s pochybnými transakcemi, jež probíhaly skrze menší banku EuroBIC. 

Ředitelka portugalské Transparency International uvedla, že „na základě FinCEN Files a Luanda Leaks je jasně vidět, že ačkoli jde o zjevně obrovský problém, Portugalsko jej ignoruje“. 

Autoka článku: Zuzana Šotová
Autor úvodní grafiky: ICIJ