Čekání na „soudný den“. Náboženské hnutí Dům Otce mizí z Česka do Jižní Afriky

Téměř před osmi lety přesídlilo dánské náboženské hnutí Faderhuset (Dům Otce) do Česka. V domovské zemi narůstal tlak úřadů i obavy, že členům odeberou děti. Bývalí příslušníci hnutí do médií přinášeli svědectví o fyzickém i psychickém týrání, které se v komunitě dělo. Teď to vypadá, že se Faderhuset stěhuje znovu. Jejich české nemovitosti jsou inzerované k prodeji. Rodina Kristiansenových stojící v čele Domu Otce si pořídila několik firem v Jihoafrické republice (JAR). Právě tam se několik čelných představitelů skupiny přemístilo. Bývalá členka vzpomíná, že v JAR se tito věřící kdysi připravovali na příchod „soudného dne“.

„Hádám, že se v JAR usazují, že jde o začátek něčeho nového. Podle Google Maps je tam víc domů, jeden velký a několik menších budov okolo. Jde o obrovskou parcelu, má možná 40 hektarů,“ popisuje dánský dokumentarista Krister Moltzen nová zjištění týkající se náboženského hnutí Faderhuset v rozhovoru s investigací.cz. Z videí na sociálních sítích je přinejmenším zřejmé, že do JAR přesídlili Daniel Kristiansen s manželkou Debbie a nejspíš i jeho otec Joseph Kristiansen se ženou Naomi a Danielovi mladší bratři. Joseph s Naomi odjeli do JAR na dovolenou už v létě 2023, jak investigaci.cz potvrdil jeden z členů Faderhuset.

V čele Domu Otce stojí od jeho založení v roce 1990 Ruth Kristiansen. V minulosti skupina mívala až přes sto členů. V Dánsku bylo hnutí oficiálně rozpuštěno v roce 2013, přesto fungovalo dál a na podzim 2016 se jeho vedení společně s desítkami členů začalo postupně stěhovat do Česka.

Členové náboženské komunity odešli z Dánska kvůli obavám, že by jim tamní úřady mohly odebrat děti. Některé z těch nejmladších měly být do Česka převezeny bez rodičů. Bývalí členové skupiny mluvili v médiích o fyzickém a psychickém týrání dětí, bití dospělých, ponižování, manipulaci nebo vymítání démonů. Na chod skupiny dohlížela Ruth a její muž Lars Kristiansen. V Česku zákon fyzické trestání dětí nezakazuje.

Ruth Kristiansen na svém kanále na Youtube bývala kdysi hodně aktivní / Zdroj: Youtube kanál Ruth TV

Tomu, že se uskupení teď nejspíš stěhuje, napovídají nejen videa na sociálních sítích. Na konci dubna a v květnu 2023 se na internetu objevily inzeráty nabízející k prodeji některé z českých nemovitostí členů Faderhuset. Kristiansenovi navíc v JAR založili několik firem.

Když se v únoru 2023 začala tématem zabývat investigace.cz spolu s dánskými novináři z deníku Jyllands-Posten, zjistili jsme, že Lars Kristiansen, manžel zmíněné Ruth, má spolu se svým synem Josephem v Česku několik firem. Přes ně nakoupil nemovitosti v severních Čechách. Některé z nich jsou již několik měsíců na prodej. „Vypadá to, že se chtějí izolovat,“ konstatuje dokumentarista Krister Moltzen. „To je možná jeden z důvodů, proč míří do JAR. Pokud máte peníze, je to dobré místo, kde lze žít sám pro sebe a o samotě. A oni mají hodně peněz.“

Z farmy na Českolipsku na farmu v JAR

Youtube kanál Ruth Kristiansen s názvem Ruth TV, kde vůdkyně Domu Otce často hovořila o problémech světa, četla z Bible nebo třeba reagovala na mediální pozornost, je už skoro rok neaktivní. Její vnuk Daniel se svou ženou Debbie ale nadále točí krátká videa na sociální sítě, hlavně na TikTok. Z jejich příspěvků lze vysledovat, že se vzali a Debbie se letos v únoru narodilo dítě. Oba mladí členové rodiny Kristiansenových se podle YouTube odstěhovali do Jihoafrické republiky.

„Už asi rok se objevovaly spekulace o tom, že by se právě tohle mohlo stát,“ vysvětluje Moltzen, který o Faderhuset natočil podcastovou dokumentární sérii Ruths Hus (Dům Ruth). Novinář žijící v Kapském městě analyzoval pro Moltzena videa členů Faderhuset na sítích a tímto způsobem brzy objevil několik míst v okolí jednoho většího jihoafrického města. Zároveň našel i dům, kde žije Daniel Kristiansen se svou ženou Debbie.

Farmu, kde mají Daniel a Debbie přebývat, podle Moltzena koupil Joseph Kristiansen. Jde o rozlehlý pozemek obehnaný vysokým plotem s ostnatým drátem. Sousedé potvrdili, že tam bydlí Daniel Kristiansen. Z videí na TikToku lze vysledovat, jak si pár svépomocí opravuje dům nebo se zřejmě chystá věnovat chovu drůbeže. Na předložených fotografiích pak sousedé údajně poznali i Ruth a Larse. To, že Ruth přebývá v JAR, naznačuje i jedno z videí na sociálních sítích.

V JAR má bydlet také Naomi Kristiansen, matka Daniela a manželka Josepha, který měl do Jižní Afriky rovněž přesídlit, potvrzuje Moltzen. Tato členka Domu Otce z Jihoafrické republiky pochází a vyrostla tam. Moltzen se pokoušel s Naomi spojit, do telefonu mu jen několikrát zopakovala: „Ne, děkuji.“

Přísná náboženská škola

Dalším spojením Faderhuset s JAR je podle dokumentaristy Kristera Moltzena také vzdělávací systém A.C.E., rozšířený v Jižní Africe. „Vím, že Ruth i další lidé z Faderhuset tam byli na studijních cestách a učili se o A.C.E.,“ upozornil Moltzen a dodává: „Obsah tohoto vzdělávání například popírá evoluci nebo existenci dinosaurů. Ve škole také uplatňují velmi přísný systém výuky.“ Děti se mají učit v klidu a tichu a nesmějí se podívat ani na vedle sedícího spolužáka, proto se mezi žáky dávají tabulky.

V Dánsku podle něj fungovala škola Samuelskolen (Škola Samuelova), která využívala systém A.C.E. a byla s Faderhuset spojená. Ta byla ovšem uzavřená v roce 2006, kdy jí vláda odmítla poskytnout finance po sérii kritických článků v médiích. „Hnutí mělo vlastní školy snad už od konce 90. let, jakmile je však muselo uzavřít, začali členové učit své děti doma,“ dodává Moltzen.

Další napojení na JAR popisuje bývalá členka Faderhuset Camilla. Členové se prý právě tam jezdili připravovat na příchod „soudného dne“ i na to, co k němu povede – až budou křesťané pronásledováni, mučeni, až jim budou odebírat děti. Teď jsou podle Camilly přesvědčení, že v takovém světě skutečně žijí.

„To, na co se chystali celou dobu, teď skutečně prožívají. Jsou přesvědčení, že jde o poslední momenty před ‚soudným dnem‘,“ popisuje Moltzen. „To je děsivý způsob, jak žít.“

Jihoafrické podnikání

Kromě toho, že rodina Kristiansenových má stále několik firem v Česku, je s nimi spojeno také několik nových společností v Jihoafrické republice.

Ruth a Lars založili loni v říjnu v JAR firmy Newgarden a Frontcape Solutions. V březnu 2023 pak v JAR vznikla společnost Newgarden Invest vedená Josephem Kristiansenem, který tam má se svým synem Danielem od letošního ledna ještě firmu Riversend. Podle dokumentaristy Kristera Moltzena není jasné, čím se firmy zabývají či zda přes ně jejich majitelé vlastní nějaké nemovitosti. 

České úřady

V roce 2018 vypátrali dánští novináři v Česku skupinu dvanácti dětí a tří dospělých, kteří měli patřit k Faderhuset. Tehdy se o situaci začaly zajímat dánské instituce a oslovily český Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD). Ten zkoušel zjistit další informace, dánské úřady však přestaly reagovat. Podle ředitele ÚMPOD Zdeňka Kapitána se Češi dotazovali Dánů na data narození dětí, aby je dokázali identifikovat, i na konkrétní okolnosti, jež vedly k intervenci dánských úřadů. ÚMPOD neměl k jakýmkoliv zákrokům či opatřením důvod ani podklady.

Dánové začali s Čechy znovu komunikovat až v únoru 2023, a to v souvislosti se spekulacemi o psychickém a fyzickém týrání dětí. Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí se tak začal případem opět zabývat kvůli obavám o děti a na konci loňského února bylo na krajské ředitelství policie v Liberci doručeno trestní oznámení od Zdeňka Kapitána, ředitele ÚMPOD. Týkalo se obav o zdraví a blahobyt dětí z komunity okolo Faderhuset. Kapitán pro server Seznam Zprávy uvedl, že podle informací od dánských institucí měly být děti v Domu Otce vystaveny psychickému nátlaku a izolovány od rodičů. Také nebylo jasné, jestli chodí do školy.

Dánské Oddělení pro děti, mládež a rodinu okresu Lolland (Lolland Kommune, Sektor for Børn, Unge og Familie) sdílelo s českými úřady dokumentaci, jejíž součástí byla také výpověď někdejší členky Faderhuset Marie. Ta v hnutí strávila dvacet let a krutá výchova nezletilých ji přiměla v roce 2020 Faderhuset opustit. Kvůli bití dětí jí dánské úřady odebraly její potomky.

Marie ve své výpovědi řekla, že sice neví, co se uvnitř hnutí děje v současnosti, je však přesvědčená, že „pokud dnes v Česku žijí stejné rodiny, dochází ke stejnému fyzickému týrání“. Násilí je podle ní nedílnou součástí každodenního života komunity, jež děti často odděluje od rodičů. Marie také pochybuje o tom, že se lidem v hnutí dostává lékařské péče, kterou potřebují, což vysvětlila vzpomínkou na případ, kdy měl chlapec z Domu Otce zánět slepého střeva, avšak člověk z vedení mu nařídil, aby pracoval.

Farma patřící Kristiansenovým / Zdroj: investigace.cz

Podle dánských institucí mělo v Česku přebývat třináct dětí, nezisková organizace InsideOut, jež byla v kontaktu s bývalými členy Faderhuset, ovšem uvedla, že by jich mělo být až dvacet jedna. Česká policie investigaci.cz informovala, že „všechny děti se podařilo identifikovat, byly fyzicky viděny a žádné z nich nevykazovalo znaky jakéhokoli protiprávního jednání směřujícího proti jejich osobám“. Podrobnější informace policie neposkytla.

Minulý rok pak policie případ možného porušování zákona při výchově dětí ve Faderhuset odložila, jak informoval server Seznam Zprávy. Loni 22. června Odbor obecné kriminality KŘP Libereckého kraje vydal rozhodnutí o ukončení šetření s tím, že „nebyly zjištěny žádné známky protiprávního jednání, nic, co by nasvědčovalo jakémukoli zanedbávání péče, izolaci nebo násilí vůči dětem, nic, co by znamenalo jakékoli ohrožení dětí náboženskou komunitou“. Nebylo prý zjištěno, že by docházelo k izolaci dětí od rodičů, ponižování dětí, zákazu volnočasových aktivit nebo zákazu styku s vrstevníky.

Zdeněk Kapitán z ÚMPOD se pro investigaci.cz vyjádřil, že jeho úřad nemá kompetenci v obdobných případech konkrétní subjekty nějak kontrolovat či je prověřovat. „To je apriori věcí místních orgánů sociálně-právní ochrany dětí, respektive policie,“ vysvětlil Kapitán. Podle svých slov byl přesvědčen o závažnosti informací, jež obdržel od dánských úřadů i od redakce investigace.cz ohledně Faderhuset. Zároveň uvedl, že s odchodem hnutí z Česka je obeznámen.

Kapitán také upozornil, že zásahy do života náboženských komunit ze strany států zkoumaly soudy, zejména Evropský soud pro lidská práva. „V tomto ohledu chápu jistou obezřetnost, kterou z prostoje přezkumných orgánů cítím,“ dodal. Podle něj se však v Česku situace dále vyvíjí a ministerstvo práce a sociálních věcí začalo s osvětou v oblasti práce s náboženskými hnutími a péče o děti, které v takových skupinách žijí. „Věřím, že to povede k tomu, aby systém péče o ohrožené děti získal další kompetence pro práci s těmito fenomény.“

Redakci investigace.cz se na základě informací z otevřených zdrojů a podkladů od dánského novináře Kristera Moltzena podařilo najít několik další členů Domu Otce v Česku. Přesný počet těch, co u nás nadále zůstávají, ale není známý.

Tlak okolí

Členové hnutí, jež investigace.cz oslovila v severních Čechách loni v létě, se tehdy k případu vyjadřovat nechtěli. Redaktorky investigace.cz předaly Dánům kontaktní údaje, nikdo z nich se však neozval.

Podle Kristera Moltzena může být stěhování Kristiansenových vnímáno jako reakce na zájem médií i úřadů. Dokumentarista si ovšem nemyslí, že by hnutí z Česka odešlo kvůli tomu, že by jim u nás něco reálně hrozilo. Přesto se domnívá, že nátlak okolního světa paradoxně nahrává vedení Faderhuset.

„Tlak okolí byl mnohonásobně zesílen uvnitř hnutí samotného. Podle mě se takový nátlak zvnějšku Ruth velmi hodí, využívá ho, násobí a zveličuje, protože všechny členy to spojuje. Dává jim to pocit jednoty, a to ona potřebuje.“

Moltzenovu teorii připomíná i jedno z posledních videí Ruth Kristiansen na jejím YouTube kanále. „Dnes budu mluvit o propagandě,“ říká v něm náboženská vůdkyně. „Už víc než dvacet let byli lidé, kteří kdysi navštěvovali malou křesťanskou církev, vystavováni strašlivé, absolutně nezasloužené pomlouvačné kampani v médiích. Navíc zažili také násilné a verbální útoky a výhružky. Nikdo si nedokáže představit, do jaké míry a v jakém rozsahu k tomu docházelo.“

„Pokud chcete, aby vás lidi následovali, čas od času potřebujete, aby se objevilo nějaké vnější ohrožení, krize,“ uzavírá Krister Moltzen. 

 

Autorky textu: Mahulena Kopecká, Zuzana Šotová
Autorka úvodní grafiky: Lenka Matoušková