Podcast Odposlech investigace.cz

Před osmi lety se do Česka přestěhovalo dánské náboženské hnutí Faderhuset, neboli Dům Otce. V jejich domovské zemi rostl tlak úřadů a v médiích se objevovaly výpovědi bývalých členů o tom, že v Domu Otce se děje psychické i fyzické týrání. Členové se obávali, že právě kvůli tomu jim odeberou děti.

Hnutí Dům Otce bylo založeno v 90. letech a v dobách největšího rozmachu míval přes sto členů. V čele skupiny stojí Ruth Kristiansen se svým manželem Larsem. Mezi další čelní představitele patří syn Ruth, Joseph, a jeho žena Naomi. Podstatné postavení tu má i Josephův syn Daniel a jeho žena Debbie.

Na podzim 2016 se vedení hnutí a desítky členů stěhovali do Česka. Některé z nejmladších dětí sem přijely bez rodičů. Zdá se, že Dům Otce se teď stěhuje znovu. Jejich české nemovitosti jsou inzerované k prodeji a stěhování napovídají i jejich videa na sociálních sítích. Rodina Kristiansenových, která stojí v čele Domu Otce, nakoupila navíc několik firem v Jihoafrické republice. Tam se také několik čelních členů přestěhovalo.

Co Faderhuset spojuje s Jihoafrickou republikou? Proč je láká žít právě tady? A jak se dánským dokumentaristům, kteří o Faderhuset vytvořili podcast, podařilo skupinu v Jižní Africe vypátrat? Na otázky redaktorky investigace.cz Mahuleny Kopecké odpovídá dánský dokumentarista Krister Moltzen. Podcast připravil Jiří Slavičínský.