Věřící lékař a nový prokurista. Velké stěhování Domu Otce z Česka

Vůdkyně dánského hnutí Dům Otce (Faderhuset) Ruth Kristiansen už téměř rok nenatočila žádné video na svůj kanál na YouTube. Podle informací od dánských novinářů i ze sociálních sítí to vypadá, že se hnutí stěhuje z Česka do Jihoafrické republiky (JAR). Zdá se, že je k tomuto kroku přinutil zájem dánských i českých institucí a médií o podivné praktiky uvnitř skupiny. Že se plánují stěhovat, naznačuje i dění okolo jejich českých majetků. Vlastnická struktura firem, jež Kristiansenovým patří, se proměnila a rodina se pokouší prodat také několik svých nemovitostí. A dánský lékař, který je členem Faderhuset, ukončil v severočeské ordinaci svou praxi.

„Už asi rok se objevovaly spekulace, že by se právě tohle mohlo stát,“ vzpomíná dánský dokumentarista Krister Moltzen na první domněnky o stěhování Domu Otce. „Někteří členové Faderhuset, kteří žili v Česku, cestovali v minulosti do Jižní Afriky. Slyšeli jsme o tom, že tam jezdí. Pak se začali pokoušet prodat své domy v Česku. Od té doby si myslíme, že jsou nejspíš v JAR,“ uzavírá Moltzen.

Snímek farmy, která patří Kristiansenovým / Zdroj: investigace.cz

Rodina Kristiansenových vlastní v Česku několik společností, přes něž si v minulosti pořídila nemovitosti. Firmy si koupili od zprostředkovatelské společnosti, která podobné podniky zakládá, prodává a poskytuje jim rovněž adresy.

V podnikatelských aktivitách má důležité místo manžel Ruth, Lars Kristiansen. Ten je jedním z majitelů dánské společnosti Thorpe Holding, přes níž rodina vlastní české majetky. Lars je movitý investor a podnikatel, jenž podle zjištění investigace.cz v minulosti poskytoval finance například na různé vynálezy nebo technologie v oblasti stomatologie.

Z notářských listin dostupných z otevřených zdrojů vyplývá, že firmu Thorpe Holding ApS, kterou má rodina v Dánsku, i jejího majitele Larse Kristiansena v Česku zastupoval stejný advokát Václav Staňkovský. Ten na naši žádost o rozhovor do dne uveřejnění článku nereagoval. V únoru 2023 přešlo vlastnictví Thorpe Holding pod Josepha Kristiansena.

Vlastnická struktura firem, v nichž Kristiansenovi figurují, se však v minulém roce začala proměňovat i jinde než v Thorpe Holding. V říjnu 2023 přibyl do firmy Dynamic Cloud, s. r. o. Daniel Kristiansen, vnuk Ruth a syn Josepha, a to ve funkci prokuristy. V listopadu se pak členkou statutárního orgánu této společnosti stala i další příslušnice Faderhuset. Stejně tak se loni v listopadu oba objevili na podobných funkcích ve firmách Honey Consult, s. r. o., NEJDOMY, s. r. o. a SEVEN Capital, s. r. o., které jsou všechny spojené s Kristiansenovými.

Zámeček za miliony

Přes výše zmíněné firmy vlastní členové Faderhuset několik nemovitostí v severních Čechách, přičemž některé z nich v posledních měsících prodaly a jiné jsou už rok k prodeji inzerovány.

V jedné z uliček města Cvikov stojí dům, který ještě na podzim minulého roku procházel rekonstrukcí. Redaktorky investigace.cz místo navštívily a viděly tu Daniela Kristiansena. To, že se budova pojí s Ruth Kristiansen, se dalo poznat i podle její oblíbené výzdoby v okně, totiž vzorovaných závěsů či orchidejí. V nemovitosti měla bydlet vysoce postavená členka Faderhuset Kristina Djarling. Na konci roku 2023 však firma SEVEN Capital dům prodala, jak odhaluje katastr nemovitostí.

Další dům stojí pár minut jízdy autem od toho prvního. Honosná vila je vidět už z hlavní silnice díky výrazné věži tyčící se nad stromy, jež ji obklopují. Odtud Kristiansenovi nejspíš provozovali IT firmu, pravděpodobně společnost Reveal IT, spadající pod Thorpe Holding. Budovu stále vlastní firma Dynamic Cloud, která ji koupila v březnu 2021 za 6,2 milionu korun, avšak vila je už několik měsíců inzerovaná k prodeji. Její cena se postupně snížila z téměř třinácti milionů korun na necelých jedenáct milionů.

Farmu nedaleko České Lípy obklopuje pěstěná zahrada, skleníky i ohrada pro dobytek nebo koně. Firma Dynamic Cloud koupila tuto nemovitost v dubnu 2020 za jedenáct milionů korun. Na konci roku 2021 přikoupila přilehlý pozemek za 500 tisíc korun a o rok později další pozemek za téměř 200 tisíc. Také tato budova byla nabízena k prodeji, původní cena 35 milionů korun se postupně snížila na 29,9 milionu korun, v únoru letošního roku klesla na 24,9 milionu. Na konci března byl starý inzerát stažen, objevil se však nový, i ten je ale od konce dubna veden jako „neaktivní“.

Podle katastru nemovitostí budovu i pozemky stále vlastní firma Dynamic Cloud, s. r. o., která patří Kristiansenovým. V létě 2023 bylo na usedlosti hlášeno celkem osmnáct obyvatel, tedy čtyři rodiny, z nichž každá měla mít tři až čtyři děti, jak informovaly Seznam Zprávy. Místní starosta v článku také uvedl, že děti do tamní školy nechodí.

Vila, kterou členové Faderhuset vlastní na Českolipsku / zdroj: investigace.cz

Asi půl hodiny cesty autem od farmy se nachází zámeček Velký Valtinov. Žlutá budova je nově opravená a okolo stojí bývalá hospodářská stavení. Zámeček si Kristiansenovi pořídili v květnu 2021 přes firmu NEJDOMY, s. r. o., za necelých devět milionů korun. Rozlehlá budova je inzerovaná k prodeji už rok, podle katastru ji stále vlastní firma NEJDOMY. Starý inzerát byl na konci dubna 2024 stažen, objevil se však nový. Chateau Velký Valtinov se prodává za necelých třicet milionů korun.

Podle informací z inzerátu budova prošla rekonstrukcí a interiér pokojů dodala skandinávská společnost Josephine’s Decor. Jde o společnost, kterou dle oficiálního webu Ruth TV provozuje či provozovala Ruth Kristiansen. „Každý kousek nábytku, záclony, tapety, podlahy a vše ostatní bylo promyšleně zvoleno ve skandinávském stylu, jenž podtrhuje útulnost a absolutní soukromí budovy,“ píše se v inzerátu.

Asi čtyřicet minut autem od zámečku, nedaleko České Lípy, stojí ještě jedna nemovitost spojená s Faderhuset, totiž nenápadný dům obklopený zelení. Dříve tu měla bydlet vysoce postavená členka Faderhuset. Ta byla v letech 2016 až 2017 také majitelkou firmy Thorpe Holding. Dům na Českolipsku, kde měla žít se svým mužem, byl prodán letos na jaře.

Právě tato členka Domu Otce byla podle dánského obchodního rejstříku uvedena rovněž jako majitelka firmy Bandholm Holding. Jde o společnost, která v turistické destinaci na dánském ostrově Lolland provozovala luxusní hotel. V něm pracovali členové Faderhuset a Ruth se tam v roce 2014 provdala za Larse Kristiansena. Aby příslušníci hnutí mohli v hotelu téměř nepřetržitě pracovat, byly jejich děti během letní sezóny posílány na letní tábor do Švédska.

Lékař Domu Otce

V Dánsku kdysi vzbudil rozruch lékař spojený s Faderhuset, radikálně se vymezující proti potratům. Jde o Svena Fredericka Østerhuse, jenž z Dánska přesídlil do Česka a otevřel si ordinaci v Jablonném v Podještědí pod hlavičkou společnosti Medica Sever. Inzerát s informací o tom, že v oblasti je nový doktor, se objevil na městském webu na konci září 2023.

„Sven Frederick Østerhus je lékařem a specialistou v oboru všeobecné praktické lékařství s atestací v oboru udělenou Ministerstvem zdravotnictví Dánska a uznanou v České republice,“ píše se u podcastového rozhovoru s dánským lékařem. Pracoval prý v Dánsku, Norsku a na Faerských ostrovech a působil i jako pedagog na Kodaňské univerzitě. Učil také studenty na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, a to ještě v dubnu 2023.

Østerhus se jako silně věřící člověk před lety účastnil konference v norském Trondheimu o „božském uzdravování“, setkání bylo určené pro křesťanské lékaře věřící v zázraky. Šlo o mezinárodní lékařskou akci na téma „spiritualita a medicína“, které se zúčastnilo až 220 lékařů z 39 zemí.

Letos v dubnu se na webové stránce jeho české ordinace objevila informace o tom, že v Jablonném v Podještědí už ordinovat nebude. Na webu ordinace se píše, že od 1. dubna sem místo dánského lékaře nastoupila nová lékařka.

Z vnějšího pohledu se zdá, že strategií tohoto náboženského hnutí je prchnout ve chvíli, kdy se o ně ve větší míře začnou zajímat místní úřady a média. Také dokumentarista Krister Moltzen, který se Faderhuset dlouhodobě zabývá, se domnívá, že právě to je jejich taktika. Zároveň však není zcela přesvědčený, zda bylo nutné, aby členové hnutí z Dánska před lety odešli. „Nejsem si jistý, že to opravdu bylo zapotřebí, zda by jim dánská vláda ty děti skutečně odebrala,“ upozorňuje Moltzen a dodává, že přestože nějaký tlak na komunitu vyvíjen byl, byl mnohonásobně zesílen uvnitř hnutí samotného s cílem semknout se okolo vedení a pokračovat někde jinde dál.

 

Autorky textu: Mahulena Kopecká, Zuzana Šotová
Zdroj úvodní grafiky: investigace.cz