dubai_unlocked_rittig_kocka

Český podnikatel Jan Kočka, obžalovaný za daňové úniky, vlastní a pronajímá nemovitosti v Dubaji. Byt tu má i kontroverzní lobbista Ivo Rittig. Odhalují to dokumenty získané v rámci projektu Dubai Unlocked, který je výsledkem spolupráce 72 médií z 57 zemí světa a na němž se podílela také investigace.cz. 

Tento text si můžete poslechnout i v audioverzi. Audiočlánky pro vás načítá Renata Klusáková.
Audioverze vybraných článků investigace.cz odebírejte zde.

Pětihvězdičkový hotel na pobřeží uměle vybudovaného dubajského souostroví ve tvaru palmy Palm Jumeirah nabízí špičkové restaurace, kde ochutnáte italskou i asijskou kuchyni, i lázně, jež patří mezi ty nejlepší na světě. Hotel se rozkládá nad prosluněnou pláží s výhledem na panorama dubajských mrakodrapů. Jenže Dubaj není jen destinace pro luxusní dovolenou.

Jak popisuje organizace Amnesty International, země má problémy s dodržováním lidských práv. Pro zločince je navíc velmi snadné se tu ukrýt před úřady. Spojené arabské emiráty (SAE) totiž až donedávna neměly s mnoha zeměmi podepsané extradiční smlouvy, a ačkoli jsou tamní orgány nyní ve spolupráci s orgány činnými v trestním řízení jiných zemí aktivnější, žádosti o vydání posuzují nejednotně a s nepředvídatelnými výsledky. České ministerstvo spravedlnosti aktuálně od roku 2008 eviduje celkem šest žádostí o vydání osoby ze Spojených arabských emirátů, což sdělil redakci investigace.cz Michal Pleskot z tiskového oddělení. Emiráty vrátily požadovanou osobu do Česka jen jednou.

Dubaj se tak postupem času stala důležitou lokalitou, do níž proudí špinavé peníze z korupce a zločinu i finance ruských politiků a oligarchů, kteří se snaží uniknout sankcím. To vše se může dít hlavně díky pasivnímu přístupu dubajských úřadů, jež jsou laxní ve vymáhání povinnosti dodržovat zákony proti praní špinavých peněz nebo v prověřování zájemců o trvalý pobyt.

Praní peněz se nejen v Dubaji děje často přes nákup nemovitostí. Je možné si tu snadno pořídit luxusní apartmán třeba ve výše popsaném hotelu. Podle informací uniklých z dubajského katastru nemovitostí v roce 2020 a 2022 mělo v tomto emirátu nemovitost i několik českých podnikatelů, například majitel sítě kasin Antonín Šimek nebo bývalý místopředseda ODS z 90. let Libor Novák. Najdeme tu i informace o apartmánech pražských podnikatelů Iva Rittiga a Jana Kočky. Ti mají byty právě na uměle vybudovaném souostroví Palm Jumeirah.

Uniklá data v projektu Dubai Unlocked poskytují podrobný přehled o stovkách tisíc nemovitostí v Dubaji a informace o jejich vlastnictví či využití. Jde převážně o záznamy z let 2020 až 2022.

Údaje získala nezisková organizace Center for Advanced Defense Studies (C4ADS), která se zaměřuje na výzkum mezinárodní kriminality a konfliktů. C4ADS data následně poskytla norskému finančnímu portálu E24 a organizaci Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP). Oba subjekty pak koordinovaly investigativní projekt, na němž spolupracovalo 74 médií z 58 zemí. Z České republiky to byla exkluzivně investigace.cz.

Reportéři uniklá data použili jako výchozí bod pro průzkum prostředí zahraničního vlastnictví nemovitostí v Dubaji. Strávili měsíce ověřováním totožnosti osob, které se v uniklých údajích objevily, a také potvrzováním jejich vlastnického statusu s využitím oficiálních záznamů, otevřených zdrojů a dalších uniklých dat.

Dubai Unlocked

Uniklá data v projektu Dubai Unlocked poskytují podrobný přehled o stovkách tisíc nemovitostí v Dubaji a informace o jejich vlastnictví či využití. Jde převážně o záznamy z let 2020 až 2022.Údaje získala nezisková organizace Center for Advanced Defense Studies (C4ADS), která se zaměřuje na výzkum mezinárodní kriminality a konfliktů. C4ADS data následně poskytla norskému médiu E24 a organizaci Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP). Oba subjekty pak koordinovaly investigativní projekt, na němž spolupracovalo 74 médií z 58 zemí. Z České republiky to byla exkluzivně investigace.cz.

Reportéři uniklá data použili jako výchozí bod pro zkoumání prostředí zahraničního vlastnictví nemovitostí v Dubaji. Strávili měsíce ověřováním totožnosti osob, které se objevily v uniklých údajích, a také potvrzováním jejich vlastnického statusu s využitím oficiálních záznamů, otevřených zdrojů a dalších uniklých dat.

Matějská a dovolená v Dubaji

Podnikatel Jan Kočka, jehož rodina je známá pořádáním matějských poutí v Praze, byl obžalován z daňových úniků, z násilné trestné činnosti a vydírání. Kočka měl podle nepravomocného rozsudku vydírat se zbraní jiného podnikatele. Soud jej uznal vinným v říjnu 2023 a udělil mu podmíněný trest v délce dvou a půl let.

Jak bylo zmíněno výše, Kočka je obžalován také z údajných daňových podvodů prostřednictvím několika společností, mimo jiné i úklidové firmy Prostor. Firmy podle státního zástupce fakturovaly neexistující úklidové a reklamní služby. Server novinky.cz informoval o tom, že několik lidí zapletených do této kauzy se přiznalo. Kočka ale s obžalobou nesouhlasí. Soudní řízení stále probíhá a Kočkovi hrozí až deset let vězení. V roce 2022 byl z představenstva firmy Prostor vymazán a místo něj tam byla zapsána jeho manželka Kateřina Faberová.

Prosklenná šestnáctipatrová budova hotelu, ve kterém Jan Kočka vlastní nemovitost.
Šestnáctipatrový hotel Viceroy nabízí ubytování od roku 2017. Photo: Ole Martin Wold

Podle dubajského rejstříku vlastníků nemovitostí jsou k 13. květnu 2024 majiteli tamních realit jak Jan Kočka, tak jeho manželka Faberová. Z dat uniklých v rámci projektu Dubai Unlocked pak vyplývá, že se jedná o tři obytné prostory v různých budovách na uměle vybudovaném poloostrově Palm Jumeirah. Hotelový pokoj v druhém patře luxusního hotelu Five Palm Jumeirah (Viceroy Residence) koupili v prosinci 2013 za 9,5 milionu korun. Podobný příbytek s jednou ložnicí a dvěma koupelnami o velikosti asi 55 metrů čtverečních v této budově aktuálně vyjde na více než 13 milionů korun. Na instagramovém účtu Faberové najdeme fotografii přímo z této lokality.

Další nemovitost si pár pořídil v resortu Caribbean v lednu před deseti lety za 12 milionů korun. Obdobně velké byty ve stejné lokalitě nyní stojí přibližně 26 milionů korun. Třetí byt na jiném místě, ale stále nedaleko Palm Jumeirah, posléze koupili v březnu 2015 za 21,5 milionu korun. Podle informací z dubajské databáze pronájmů, které má investigace.cz k dispozici, začali byt pronajímat v roce 2020 a do roku 2025, kdy smlouva o pronájmu se současným nájemcem končí, by měl manželům vynést více než 489 500 dirhamů (v přepočtu přes tři miliony korun).

Trvalý pobyt v Dubaji

Jan Kočka se nařčení z krácení daní brání. Foto: ČTK / Šimánek Vít
Jan Kočka se nařčení z krácení daní brání. Foto: ČTK / Šimánek Vít

„Tak můj kamarád má svátek. Tímto mu přeji všechno nejlepší a hodně zdraví,“ píše v roce 2021 Jan Kočka podnikateli Ivu Rittigovi na svém instagramovém profilu a omlouvá se, že mu nepřijde popřát osobně. Na fotografii z roku 2019, kterou Kočka zveřejnil taktéž na svém Instagramu, jsou oba kamarádi vyfocení v objetí během hodování v dubajském luxusním steakhousu. Dubajské nemovitosti těchto podnikatelů, kteří svou pozornost v posledních letech obrátili k zápasům MMA a Oktagon, se nacházejí nedaleko od sebe na zmíněném poloostrově Palm Jumeirah.

Podnikatel Ivo Rittig je známý několika kauzami. Úřady ho vyšetřovaly například kvůli podezřením z machinací s veřejnými zakázkami. Rittigovo jméno se objevilo v jízdenkové kauze Dopravního podniku Praha (DPP) nebo v kauze společnosti Oleo Chemical, jež měla DPP dodávat předraženou bionaftu. Ve všech případech byl zproštěn obvinění.

Až do května 2014 měl Rittig trvalý pobyt v Monaku. Podle obžaloby v kauze Oleo Chemical však v tomtéž roce získal na tři roky rezidenční vízum emirátu Dubaj. Vízum mu vypršelo v roce 2017.

Ilustrace Palm Jumeirah, luxusního uměého ostrova v Dubaji.
Oba podnikatelé mají byty na poloostrově Palm Jumeirah, uměle vybudovaném ostrově ve tvaru palmy, na němž se tyčí luxusní hotely a jiné resorty.
Foto: Ole Martin Wold

Podle dubajského rejstříku nemovitostí jsou Rittig i jeho manželka k 13. květnu 2024 majiteli už jen jednoho bytu. Z uniklých dokumentů, které má investigace.cz k dispozici, vyplývá, že v květnu 2011 si manželé pořídili apartmán v Palm Jumeirah, a to v rezidenci Adriatic za 16,1 milionu korun. Druhý byt, koupený v červenci 2011 za 12,8 milionu korun v Palm Jumeirah Baltic, prodali v roce 2023 za 21,7 milionu korun. Podobná nemovitost ve stejné lokalitě nyní stojí přibližně 35 milionů korun.

Rittig investuje do nemovitostí a pozemků i v České republice. V listopadu 2023 redakce investigace.cz popsala, jak a proč Rittig vlastní pozemky v hodnotě milionů korun. Firmu Gonura Limited, které v České republice patří čtyři společnosti vlastnící pozemky, až do roku 2023 vlastnil Ferdinand Überall, který byl odsouzen za krácení daní v kauze prodeje pozemků v pražských Hodkovičkách. Současným majitelem Gonura Limited je podle obchodního rejstříku skrze další firmy Rittig. Mimo jiné mu takto patří i pozemky kladenského vnitrostátního civilního letiště. Server Seznam uvedl, že se Rittig snaží tyto pozemky odprodat.

Italsko-české podnikání v Dubaji

Na nákupu dubajských bytů Kočky i Rittiga se zřejmě podílela česká psychiatrička Edita Hrubá Bortolin, jejíž telefonní číslo Jan Kočka uvedl jako kontakt v záznamech dubajského katastru o vlastnictví hotelového pokoje. Hrubá sdělila webu Gulf News, že si v Dubaji první nemovitost pořídila okolo roku 2005 a podle svých slov k tomu inspirovala i své české přátele. V Dubaji se dále věnovala obchodování s nemovitostmi.

Ivo Rittig přichází na premiéru filmu Karlos o zápasníkovi MMA Karlosovi Vémolovi, po červeném koberci.
Ivo Rittig přichází na premiéru filmu Karlos o zápasníkovi MMA Karlosovi Vémolovi. Foto: ČTK / Šimánek Vít

Jméno Edity Hrubé se ve spojitosti s Ivem Rittigem objevilo také v roce 2015, když úřady prošetřovaly kauzu okolo zmíněného podnikatele a petrochemické firmy Oleo Chemical. Rittig tehdy čelil obžalobě ze zpronevěry, krácení daní i praní špinavých peněz. Státní zástupce Adam Borgula tvrdil, že Rittig své dubajské byty částečně financoval právě z tunelování této společnosti. Podle obžaloby přišlo na Rittigovy dva účty z Oleo Chemical 20 milionů korun přes offshorovou firmu Cokeville Assets. Borgula tehdy v žalobě uvedl, že minimálně 288 tisíc dolarů z firmy Cokeville Assets mělo putovat na účet Edity Hrubé, která mimo jiné i těmito finančními prostředky financovala nákupy a správu apartmánu manželů Rittigových. To státní zástupce klasifikoval jako zločin legalizace výnosů z trestné činnosti.

Zmíněné podezření se však nepotvrdilo a v roce 2019 vrchní soud v Praze Rittiga pravomocně zprostil obžaloby.

Dubaj pryč z listu hříšníků

Mezinárodní organizace pro kontrolu praní špinavých peněz (Financial Action Task Force, FATF) letos v únoru vyškrtla Dubaj ze seznamu zemí, nad nimiž má zvýšený dohled. Aby byla země ze seznamu odstraněna, musí nedostatky, které jí úřad bojující proti praní špinavých peněz vytkl, pozitivně vyřešit.

 

Evropská komise EU s FATF intenzivně spolupracuje, nicméně Evropský parlament (EP) v dubnu zamítl návrh, aby po vzoru FATF vyškrtli ze seznamu rizikových zemí Spojené arabské emiráty (SAE). Jedním ze skoro pěti set europoslanců, kteří byli proti odstranění SAE z tohoto seznamu, byl i český evropský poslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Podle něj přitom nešlo pouze o podání námitky vůči SAE, ale proti celému seznamu.

 

„Zrovna v případě SAE pro mě bylo velmi specifickým důvodem to, že není zcela jasné, jestli saúdskoarabský finanční systém nepomáhá legalizovat prostředky ruských oligarchů. Protože existují určitá data, která naznačují, že možnost vyprání těchto ruských peněz a jejich následného vložení do mezinárodního finančního systému zřejmě probíhá jak v otázce zlata, tak v otázce jiných finančních aktiv,“ uvedl Niedermayer pro investigaci.cz.

 

Evropský parlament podle něj dlouhodobě trvá na tom, aby komise nejen citovala analýzy ostatních, jako je například FATF, ale aby prováděla své vlastní analýzy. „Určitě tam došlo k nějakému pokroku, jinak by to mezinárodní doporučení nebylo. Ale zároveň existovaly určité indicie, třeba i ve formě různých statistik, které naznačují, že peníze jsou schopny přes SAE a jejich finanční systém projít,“ doplňuje Niedermayer k otázce, do jaké míry banky a realitní kanceláře v SAE dodržují předpisy proti praní špinavých peněz. 

Platit zlatem nebo kryptoměnou

Jak už bylo jednou řečeno, právě Dubaj se často stává místem, kde se ukládají špinavé peníze, třeba skrze nákup nemovitostí, kdy se mohou používat i způsoby, jež praní špinavých peněz naznačují, tedy platby vysokých částek v hotovosti.

Developerská společnost Dubai Realities staví další budovu.
Developerská společnost Dubai Realities má na svém kontě přes dvacet stavebních projektů.
Foto: Ole Martin Wold

Nákup nemovitosti v Dubaji zajišťuje i několik realitních firem v Česku. Například web buydubai.cz nabízí možnost platby v hotovosti, přestože se to podle jejich vyjádření údajně „stává jen velmi zřídka“. O postupu platby píše také web dubaisolutions.cz. „Společně vybereme nemovitost dle vašich představ. Následuje rezervace nemovitosti a úhrada rezervačního poplatku. Do 2–3 týdnů obdržíte kupní smlouvy k podpisu. Provize za zprostředkování nemovitosti činí 3 %,“ píše se tu.

Některé inzeráty na zahraničních realitních webech dokonce tvrdí, že zájemce o byt, který zaplatí v hotovosti, dostane slevu, a to až ve výši 40 %. Nákup nemovitosti za hotovost může mít výhody jak pro firmu, která obchod zprostředkovává, tak i pro zákazníka. Podle webu realitní kanceláře Dubai Off Plan lze právě při nákupu za hotovost vyjednávat a smlouvat o výhodnější ceně. Transakce nezabere tolik času a nevyžaduje „zdlouhavé procesy“, protože zákazník peníze předá přímo realitní kanceláří či majiteli nemovitosti.

„Měl jsem i klienty, kteří donesli například zlato, to jsme prodali a oni následně zakoupili nemovitost,“ sdělil investigaci.cz obchodní manažer jedné z realitních kanceláří na dotaz ohledně možného financování nákupu nemovitosti. Mimo to lze kromě hotovosti zaplatit i kryptoměnami.

Dana Chabová z realitní kanceláře Dubai Solutions redakci investigace.cz potvrdila, že někteří jejich klienti chtěli nemovitost zakoupit potají. „V podstatě není oficiálně dohledatelné, zda něco v SAE vlastníte nebo ne, takže je možné takový nákup „utajit“,” shrnuje situaci Chabová. Odkud pochází finance, kterými jejich klienti platí za nemovitost, nemá realitní kancelář podle ní jak zjistit.

„Cestující, kteří přilétají do Spojených arabských emirátů a mají u sebe hotovost nebo finanční nástroje přesahující 60 tisíc dirhamů (v přepočtu skoro 400 tisíc českých korun), jsou povinni tuto skutečnost nahlásit celním orgánům,“ upozornila redakci jiná realitní kancelář. Podle stránek celní správy SAE v takovém případě musí cestující vyplnit formulář. Co se stane dál, celní předpisy už nespecifikují.

Co se týče českých úřadů, jejich možnost zjistit, zdali někdo z českých občanů vlastní nemovitost v Dubaji, je nulová. „Dubajské úřady neodpovídají zemím, s nimiž není podepsaná oboustranná dohoda o výměně informací, což je případ ČR,“ vysvětluje manažerka další kanceláře.

Redakce investigace.cz se Iva Rittiga i Jana Kočku pokoušela kontaktovat po telefonu, přes e-mail i na sociálních sítích. Na otázky ohledně vlastnictví a příjmů z nemovitostí v Dubaji však ani jeden z podnikatelů do dne publikace článku neodpověděl.


Autorky textu: Mahulena Kopecká, Kamila Plzáková
Autorka úvodní grafiky: Lenka Matoušková