Z dokumentů Pandora Papers vyplula transakce v českých korunách. Jedna firma naúčtovala druhé 5 milionů za studii o nerostném bohatství v Rusku. Šťastný příjemce je spojen s rodinou někdejšího teplického politika Petra Bendy. A plátce zase s někdejším šéfem pražského dopravního podniku Martinem Dvořákem a politickým podnikatelem Ivo Rittigem.
O panamské společnosti SUNNYSTAR HOLDING donedávna nikdo v Česku neslyšel – až na rodinu někdejšího teplického politika ČSSD Petra Bendy.
Jeho bratr Jan dostal v roce 2012 do úschovy její akcie. Předsedou dozorčí rady byl Bendův otec Petr. Společnost byla jediným vlastníkem teplické realitky PH-Real, v níž je Jan jediným členem představenstva a Petr Benda starší zase jediným členem dozorčí rady.
Proč by to mělo být důležité? Třeba proto, že z uniklých dokumentů Pandora Papers vyplývá, že SUNNYSTAR HOLDING byla konečným vlastníkem golfového areálu u Teplic, pro nějž se politik Petr Benda snažil z pozice tehdejšího krajského radního protlačit 3,5milionovou dotaci – a dušoval se při tom, že s areálem už nemá nic společného.
A nebo proto, že SUNNYSTAR HOLDING podle týchž dokumentů v roce 2012 účtovala 5 milionů českých korun za své poradenství – konkrétně za studii nerostného bohatství a energetického trhu Ruska – jiné panamské společnosti jménem GENOVA. Tu podle zjištění Vrchního státního zastupitelství v Praze spoluvlastnili přes prostředníky někdejší ředitel televize Prima a později pražského dopravního podniku Martin Dvořák a politický podnikatel Ivo Rittig.
Kmotr z Teplic
Petr Benda býval svého času mocný a vlivný politik. Osobní přítel někdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka – a kmotr jeho dcery Margarity – šéfoval ČSSD v Ústeckém kraji (2005 až 2011), byl krajským radním (2008 až 2011) a předsedou představenstva Krajské zdravotní (2009 až 2011), která sdružovala krajské nemocnice.
Letos padesátiletý Benda začal s podnikáním hned po revoluci. V létě 1990 měl stánky s občerstvením u rekreační nádrže Barbora, pak provozoval v Teplicích dvě diskotéky, Discohause a Flamingo. Později se věnoval obchodu s nemovitostmi, spolu s kamarádem, předrevolučním vekslákem Jaroslavem Slaninou a příbuzným Liborem Wohlrabem (ten v 90. letech založil spolu s Petrem Kellnerem a Milanem Vinklerem společnost Wika, Vinkler byl později odsouzen kvůli falšování směnky) vlastnil První severočeskou realitní.
Skandály provázely Petra Bendu po celou jeho politickou kariéru. V roce 2010 média referovala o tom, že kvůli tomu, aby si udržel post krajského šéfa ČSSD, masivně nakupuje černé duše. O rok později odstoupil z postu předsedy představenstva Krajské zdravotní, když policie začala šetřit její nákupy předražených nemocničních přístrojů a hrozilo mu odvolání.
Když se někdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek po volebním debaklu z politiky stáhl, Benda odešel s ním a pomohl mu rozjet stranu LEV 21. V roce 2017 pak Benda vedl kandidátku extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v Libereckém kraji. Loni se Benda chtěl do politiky vrátit opět v dresu ČSSD a znovu z toho byl skandál. Vedení strany v čele s předsedou Janem Hamáčkem totiž na poslední chvíli změnilo krajskou kandidátku tak, aby se Benda dostal na volitelné místo, ČSSD však u voličů na severu propadla.
K tomuto textu naleznete podkladové dokumenty v Neprůstřelné sekci.
Přidejte se k pravidelným podporovatelům redakce investigace.cz a získejte k něm přístup.