Zveřejnění dat z Panama Papers

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) a České centrum pro investigativní žurnalistiku spustí 9. května strojově zpracovanou databázi obsahující informace týkající se více než 200 000 offshoreových subjektů, které jsou součástí vyšetřování v rámci projektu Panama Papers.

Data pocházejí z panamské právnické společnosti Mossack Fonseca, jednoho z největších hráčů offshoreového světa, a obsahují informace o společnostech, trustech, nadacích a fondech registrovaných v 21 daňových rájích, od Hong Kongu po Nevadu ve Spojených státech. Data dále odkazují na osoby z více než 200 zemí světa.

Od 19 hodin SEČ dne 9. května budou moci uživatelé prozkoumávat data interaktivní databáze, integrující navíc i informace o dalších 100 000 společnostech, které byly součástí projektu Offshore Leaks.

ICIJ ale nezveřejní osobní údaje; databáze nebude obsahovat záznamy z bankovních účtů nebo z finančních transakcí, e-maily ani jinou formu korespondence, pasy nebo telefonní čísla. Databáze bude nicméně obsahovat seznamy klientů firmy Mossack Fonseca k jednotlivým zemím, tedy i k České a Slovenské republice.

Ve Spojených státech, kde některé státy fungují jako daňové ráje, prezident Barrack Obama okomentoval Panama Papers a mimo jiné uvedl, že globální vyhýbání se daním umožněné daňovými ráji je „obrovský problém“. Prezident dodal, že „hodně z těchto procesů je legálních, ale to je právě ten problém. Nejde o to, že by porušovali zákony, ale o to, že zákony jsou tak chybně napsány.“ Databáze bude publikována na adrese https://offshoreleaks.icij.org 9. května v 19 hodin SEČ.