Zločinci z Panama Papers: Seznamte se s Holanďanem, Královnou Jihu a Šéfem šéfů

Ryan Chittum, Jake Bernstein a Michael Hudson

V listopadu 2005 dostala celní správa v Rotterdamu tip: dodávka chřestu z Peru by mohla obsahovat i něco jiného než zeleninu. Asi o týden později dorazilo do přístavu ve třech kontejnerech šedesát palet zakonzervovaného bílého chřestu. V osmdesáti procentech konzerv byl chřest. Zbytek obsahoval kokain. Celkem se ho našlo více než jeden a půl tuny.

Nizozemské a Peruánské úřady prohlásily, že za velkokapacitním pašováním drog stojí Ment Dijkhuizen Cáceres – muž , který je v Peru známý jako Holanďan. Vyšetřovatelé zjistili, že on a jeho právní zástupce Eduardo Gallardo Arciniega prali peníze přes řadu fiktivních offshoreových společností.

Dijkhuizen a Gallardo zaregistrovali nejméně čtyři z těchto krycích společností přes Mossack Fonseca – panamskou právní společnost, která se proslavila právě zakládáním těžko dohledatelných firem pro politiky, bohaté investory a v mnoha případech i pro nechvalně známé zločince.

Z dokumentů v databázi Panama Papers, které analyzuje Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů a partnerské organizace, vyšlo najevo, že mezi klienty právní kanceláře Mossack Fonseca jsou gangsteři, pašeráci zbraní a drog i podvodní investoři.

Interní dokumenty Mossack Fonseca obsahují záznamy o společnostech spjatých s nejméně 36 občany Spojených států, kteří byli obviněni nebo usvědčeni z podvodů nebo jiných finančních přečinů. Tyto dokumenty dále obsahují i záznamy o dalších nejméně 33 osobách a společnostech, které se kvůli důkazům o kriminální činnosti jako je obchodování s mexickými narkobarony a teroristickými skupinami typu Hizbaláh objevují na černé listině amerického ministerstva financí (U.S. Treasury Department) .

Z Mossack Fonseca na to ICIJ odpověděli, že svými službami „nepodporují ani neprosazují protiprávní jednání.“ V tom, že osoby zakládající zámořské společnosti skrze jejich právní společnost, nejsou zapleteny do kriminálních aktivit, spoléhají se zprostředkovatele: banky, právníky a další účastníky nabízející servis právní kanceláře Mosscak Fonseca.  Ta má navíc k dispozici i vlastní ověřovací postupy k identifikování podezřelých zákazníků, kterých využívá „v rámci rozumných mezí.“ V případech, kdy jimi vytvořené společnosti skončí v rukou zločinců, firma „takovou situaci odsoudí“ a zjedná nápravu, řekl mluvčí Mossack Fonseca.

Společnost odmítla odpovědět na otázku ohledně firem spojených s Dijkhuizenem a dalšími nechvalně známými osobami, jejichž případy tato kauza odkrývá. Jde například o narkobaronku známou jako „Královna jihu“, amerického podvodníka, který založil falešnou charitu nebo gangstera, známého jako „Šéf šéfů“ ruského podsvětí.

Vzdělání a jemné způsoby

MentDijkhuizenJméno: Ment Floor Dijkhuizen Cáceres
Národnost: Peruánská
Vešel v známost jako: Pašerák drog
Místo: Peru a Nizozemí
Přezdívka: El Holandés (Holanďan)

 

Pohyb kokainu okolo Menta Dijkhuizena byl sledován už dlouho před tím, než byl Holanďan dopaden. Zvláštní pozornost ale přitáhl případ jeho sekretářky, která byla zavražděna, když vedla dceru do školy. Jak napsali novináři z La República, padlo na ni totiž podezření, že věděla příliš mnoho.

Když se Jürgen Mossack, spoluzakladatel společnosti Mossack Fonseca, v roce 2006 dozvěděl o rozsáhlém zásahu zaměřeném na Dijkhuizena, vyjádřil své překvapení nad tím, že jeho právní společnost takové osobě poskytla své služby. “Jsou tu bankovní účty?” napsal Mossack “Jsme signatáři? … Zajímalo by mě, jakými prověřovacími procesy jsou zákazníci v Peru podrobováni?”

Zástupkyně Mossack Fonseca v Peru Monica Ycaza odpověděla, že o tom nemohla vědět. Dijkhuizenův právník Gallardo, který zařídil vytvoření těchto společností, byl „vzdělaný muž jemných způsobů a neměli jsme důvod o něm pochybovat,” vypověděla Ycaza.

 

Drogová královna

Chacon RossellJméno: Marllory Dadiana Chacón Rossell
Národnost: Guatemalská
Vešla v známost pro: Pašování drog, praní špinavých peněz
Místo: Guatemala, Honduras, Panama, Mexiko, Spojené státy
Přezdívka: Královna Jihu

 

V lednu 2012 označili americké úřady Marllory Dadianu Chacón Rossell jako “jednu z nejaktivnějších drogových pašeráků ve Střední Americe.” Americké ministerstvo financí jí obvinilo z převážení tisíců kilogramů kokainu přes Guatemalu do Spojených států a praní desítek milionů dolarů každý měsíc.

Pro ženu je dosti neobvyklé získat status narkobaronky. I kvůli tomu ji guatemalský tisk přezdívá “Královna Jihu.”

Na vrcholu své slávy žila okázalým způsobem i s rodinou v Guatemala City, kde se pohybovala mezi politiky a místní smetánkou a jezdila odtud na dovolené do Evropy. V tu dobu jí bylo ke čtyřiceti, byla matka pěti dětí a ovládala impérium zahrnující hotely, národní loterii, stavební firmu a obchod s luxusním oblečením. Americké úřady identifikovali 24 s ní spjatých podnikatelských subjektů.

V jejím království sehrála roli i Mossack Fonseca, což dokládají interní záznamy této společnosti.

Mossack Fonseca pomohla v roce 2008 Chacón Rossel založit společnost Broadway Commerce Inc., kde byla vedená jako prezidentka společnosti. Právníci z MosFon také zajistili této společnosti účet u panamské Banvivienda Bank a guatemalské Banco Reformador, která koncem října 2009 na jejím účtě evidovala 12 milionů dolarů.

V roce 2014 se Chacón Rossell vzdala americké policii a přiznala vinu na obchodování s drogami. V roce 2015 si ale vyjednala s americkým ministerstvem spravedlnosti snížení trestu výměnou za spolupráci s americkými úřady. Její konečný trest byl utajen a soudce nařídil případ zapečetit na dobu pěti let.

Operace Bílá velryba

Výběr_298Jméno: Fernando del V