Donald Trump se distancoval od iniciativy Project 2025, jejíž součástí jsou ovšem s ním úzce spojení lidé. Nový panamský prezident označil zjištění z kauzy Panama Papers za „hoax“. V Gaze bylo od 7. října zabito minimálně sto novinářů. Andrew Tate může opustit Rumunsko, avšak před soudním procesem musí zůstat na území Evropské unie.
Trumpův tým se distancuje od iniciativy Project 2025, přičemž na přípravě zmíněného projektu se podíleli právě úředníci Trumpovy administrativy i jeho volební štáb. Donald Trump vydal prohlášení, v němž uvedl, že „netuší, kdo za tím [Project 2025] stojí“. Součástí projektu je přitom velká část zaměstnanců jeho administrativy i lidí z jeho volebního štábu.
Za Project 2025 stojí nadace Heritage Foundation a její spolupráce s desítkami pravicových amerických organizací. Projekt sestává z více než devíti set stran dlouhého manifestu obsahujícího i seznam požadavků pro prvních 180 dní „příští konzervativní vlády“. Ty zahrnují například přání omezit přístup k umělému přerušení těhotenství. Další složkou je nábor personálu na základě systému, jenž má zajistit rychlé obsazení administrativy loajálními lidmi.
„Nesouhlasím s některými věcmi, které říkají, a některé další věci, které tvrdí, jsou naprosto směšné,“ napsal k iniciativě Project 2025 Trump na své sociální platformě Truth Social. „Přeju jim štěstí, ale nemám s nimi nic společného.“ Několik dní předtím prezident Heritage Foundation Kevin Roberts prohlásil, že přichází „druhá americká revoluce“, jež proběhne „bez krve, pokud to ovšem levice dovolí“.
Nový panamský prezident označil Panama Papers za „hoax“, odborníci mezitím vyjadřují obavy z osvobozujících rozsudků v kauzách praní špinavých peněz. Panamský soud osvobodil 28 obžalovaných v procesu souvisejícím se zjištěním novinářů z Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (International Consortium of Investigative Journalists, ICIJ) v roce 2016. Podle právních expertů vyvolává osvobozující rozsudek týkající se praní špinavých peněz odhaleného panamskými dokumenty otázky ohledně boje proti korupci v této zemi i mimo ni. Nový prezident Panamy ovšem výsledek procesu uvítal a původní novinářské investigace v kauze Panama Papers označil za „hoax“.
Od 7. října bylo v Gaze zabito téměř sto novinářů. Organizace Forbidden Stories a její partneři se čtyři měsíce zabývali okolnostmi jejich úmrtí a také tím, kdo další se v Gaze a na Západním břehu Jordánu stal terčem útoků. Investigace Forbidden Stories naznačuje, že někteří žurnalisté se mohli stát cílem napadení, přestože byli identifikováni jako novináři. „Jde o jeden z nejvýraznějších útoků na svobodu tisku, jaký si pamatuji,“ nechal se slyšet Carlos Martínez de la Serna, programový ředitel Výboru na ochranu novinářů (Committee to Protect Journalists, CPJ).
Čísla se mírně liší, ale podle předběžných odhadů CPJ je mezi osmatřiceti tisíci Palestinci, kteří od loňského 7. října přišli o život v Gaze během konfliktu Izraele s teroristickým hnutím Hamás, až 103 palestinských novinářů. V říjnu 2023 příslušníci Hamásu zaútočili na stát Izrael, zabili více než 1 100 lidí, včetně 767 civilistů, a zajali nejméně 200 rukojmích, z nichž většina je stále v zajetí. Podle CPJ byli zabiti také dva izraelští a tři libanonští novináři, čímž se celkový počet novinářských obětí za necelý rok zvýšil na 108.
Andrew Tate může opustit Rumunsko, než ale začne soudní proces, musí zůstat na území Evropské unie, rozhodl rumunský tribunál. Tate čeká na soudní přelíčení kvůli obvinění z obchodování s lidmi, znásilnění a založení zločinecké skupiny za účelem sexuálního vykořisťování žen. Rozhodnutí soudu v rumunském hlavním městě Bukurešti znamená, že Tate i jeho bratr Tristan, ale i další dva obžalovaní, mohou v rámci EU volně cestovat až do zahájení samotného řízení. Mluvčí bratrů Tateových označil rozhodnutí za „významné vítězství a krok vpřed“ v probíhajícím případu.
Za minulý rok se zástupci britské vlády v průměru každý den setkali s představiteli ropné lobby. Odhalují to novináři z webu Global Witness. Vládní úředníci se v roce 2023 sešli s lobbisty ropného a plynárenského průmyslu v průměru asi 1,4krát za pracovní den, přičemž obdobných schůzek loni proběhlo celkem 343. Odhalení přichází poté, co britská vláda ustoupila od klimatických závazků a zdvojnásobila těžbu ropy a plynu v Severním moři, upozorňuje Global Witness. Právě to potenciálně prohlubuje závislost země na fosilních palivech. Podle analýzy četnost schůzek mezi ropnými lobbisty a britskou vládou od roku 2012 neustále roste.
V listopadu 2023 se zástupci vlády sešli s lobbisty nejméně 63krát, což odpovídá téměř třem schůzkám každý pracovní den. V tu dobu se řešilo zavedení zákona o udělování licencí na těžbu ropy v moři a zároveň v Dubaji začala konference OSN o změně klimatu.
Autorka textu: Mahulena Kopecká
Zdroj úvodní fotografie: ČTK / AP / Steve Helber